Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z soboty na niedzielę zmiana czasu na zimowy. Pośpimy o godzinę dłużej

KARC, M.Rekowski
Z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. Oznacza to, że o godzinie 3 cofniemy czas na godzinę 2. Po co to robimy? Chodzi głównie o względy ekonomiczne. Zmiana czasu daje możliwość lepszego wykorzystania światła dziennego i zaoszczędzenie energii.

Co do oszczędności zdania są jednak podzielone. Wiele krajów rezygnuje w związku z tym z przesuwania zegarków. W zeszłym roku wiosną po raz ostatni czas z zimowego na letni zmieniła Rosja. Na całym świecie rozróżnienie czasu stosuje 70 krajów. To głównie kraje europejskie, wyjątkiem jest tu Islandia.

Przy okazji zmiany czasu wiele dyskutuje się o wpływie tego procederu na zdrowie człowieka. I tu również zdania są podzielone. Z badań prof. Martina Younga, kardiologa z Birmingham zmiana czasu z zimowego na letni wpływa na zaburzenia pracy serca, co może prowadzić do ataku serca. Odwrotnie ma być jesienią, kiedy to ryzyko spada. Nie potwierdzają tego jednak poznańscy lekarze. - Niczego takiego nie zauważyłem mówi dr Michał Waśniewski z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego.

Również doktor Barbara Lizewska - Gurzyńska ze Szpitala Św. Rodziny nie słyszała o takiej zależności. - Przez pierwszych kilka dni możemy być senni, to wszystko - mówi. Przyznaje, że nieco inaczej jest przy zmianach czasu w przypadku dalekich podróży. - Tutaj sugerowałabym większą ostrożność szczególnie osobom starszym, mającym kłopoty z krążeniem - mówi.

Zmiany czasu w Polsce mają także znaczący wpływ na funkcjonowanie transportu kolejowego czy chociażby na pracę służb mundurowych. W przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy pociągi znajdujące się na trasie, aby jechać zgodnie z rozkładem jazdy, będą musiały wydłużyć swój postój na jednej ze stacji o co najmniej godzinę. W przypadku służb mundurowych, policjanci, strażacy czy pogranicznicy będą musieli pozostać na służbie godzinę dłużej.

- W przypadku całego kraju na godzinę zatrzymają się 24 pociągi nocne. Dzięki temu, że zmiana czasu odbywa się w nocy, to mniej uciążliwe, ponieważ wtedy po torach kursuje mniej pociągów- wyjaśnia Małgorzata Sitkowska, rzecznik prasowy PKP Intercity. - Dla pasażerów też nie powinno być to uciążliwe, ponieważ większość w wagonach sypialnych podczas podróży zwyczajnie śpi.

Jako pierwsi zmianę czasu zastosowali Niemcy, było to podczas I wojny światowej. Polska zdecydowała się na ten krok w okresie międzywojennym. Potem nasz kraj wycofał się z tego projektu, ale od roku 1977 zmianę czasu wprowadzamy już regularnie.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z soboty na niedzielę zmiana czasu na zimowy. Pośpimy o godzinę dłużej - Głos Wielkopolski