Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z tymi chorobami nie można wstąpić do wojska. Sprawdź, kto nie jest zdolny do czynnej służby wojskowej!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
przewlekła niedokrwienna choroba serca
przewlekła niedokrwienna choroba serca Pixabay
Z tymi chorobami nie można wstąpić do wojska, bowiem stwierdzone przez lekarzy przeciwwskazania zdrowotne wykluczają pełnienie czynnej służby wojskowej. Warto w związku z tym przypomnieć, że wyróżnia się cztery kategorie, świadczące o stopniu przydatności w armii: A, B, D i E. Przedostatnia uniemożliwia służenie w wojsku w czasie pokoju, natomiast ostatnia wyklucza je całkowicie – nawet w ramach wojennej mobilizacji. Poza konkretnymi ograniczeniami każdy, kto ukończył 18 rok życia oraz spełnia wymogi może wstąpić do armii. Nie jest to jednak obowiązkowe, chociaż w przypadku mężczyzn w wieku co najmniej 19 lat istnieje konieczność stawienia się przed komisją lekarską, która ocenia ich stan zdrowia. Stanowi to podstawę do przypisania im odpowiednich kategorii. Sprawdź, kto nie jest zdolny do czynnej służby wojskowej!

Kategoria wojskowa świadczy o stopniu przydatności w armii

Orzeczenie o zdolności do czynnej służby w armii pozostawia wybór osobom, które pozytywnie przeszły kwalifikację wojskową – dotyczy ona mężczyzn, którzy ukończyli 19 rok życia. Mogą oni zdecydować czy chcą służyć w armii, czy też nie – pozostając w gotowości na wypadek wojny. W Polsce służba wojskowa nie jest zatem obowiązkowa, chociaż cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. W ramach badań, realizowanych przez wojskową komisję lekarską sprawdzany jest stan zdrowia takich osób, na podstawie którego zostaje oceniony stopień ich przydatności w armii. Wszyscy, u których nie ma przeciwwskazań do wstąpienia w jej szeregi, otrzymują kategorię A, oznaczającą zdolność do czynnej służby wojskowej. W przeciwnym wypadku, osobie biorącej udział w kwalifikacji przyznawana jest jedna z pozostałych kategorii – w zależności od rodzaju schorzenia, choroby bądź innych czynników, uniemożliwiających pełnienie służby.

Rodzaje kategorii wojskowych w Polsce:

  • A – zdolny do czynnej służby wojskowej
  • B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej
  • D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
  • E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny

Z tymi chorobami nie można wstąpić do wojska. Sprawdź!

Nie wszyscy mogą dołączyć do armii

Młodzi ludzie, podlegający kwalifikacji wojskowej są oceniani w kilkunastu kategoriach, do których należą na przykład budowa ciała, kondycja skóry, układów oddechowego, krążenia czy trawiennego, a także jakość wzroku i słuchu. Ponadto kandydaci do armii badani są również pod kątem obecności chorób przewlekłych oraz poważnych zniekształceń w organizmie, które mogą zaburzać jego prawidłowe funkcjonowanie. W niektórych sytuacjach może się okazać, że istnieje konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich i konsultacji specjalistycznych. Jak się okazuje, nie każdy jest zdolny do czynnej służby wojskowej ze względu na różnego rodzaju ograniczenia zdrowotne, do jakich należą między innymi niektóre choroby przewlekłe, problemy ze wzrokiem oraz słuchem, ale nie tylko. Jest jeszcze wiele innych powodów dyskwalifikacji. Konkretne choroby i urazy, wyłączające ze służby wojskowej zostały uwzględnione w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 7 czerwca 2022 roku w sprawie orzekania o zdolności do służby wojskowej i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach.

W załączonej galerii prezentujemy jedynie wybrane choroby, dyskwalifikujące kandydatów do armii. Sprawdź, kto nie jest zdolny do czynnej służby wojskowej!

Z tymi chorobami nie można wstąpić do wojska. Sprawdź!

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera