Za nami 6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Wielkie naukowe miasteczko zwiedziło kilkanaście tysięcy gości ZOBACZ WIDEO

Materiał informacyjny Uniwersytetu Śląskiego
W tym roku Festiwal także odwiedziło tysiące gości
W tym roku Festiwal także odwiedziło tysiące gości Fot. mat. prasowe
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, gdzie przez ostatni weekend odbywał się 6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, zanotowało rekordy frekwencji. Zwiedzający brali nie tylko udział w wykładach, warsztatach, doświadczeniach naukowych czy pokazach, ale i mieli możliwość poznania ciekawych osób oraz światowej klasy naukowców, dla których nauka jest prawdziwą pasją.

Każda dotychczasowa edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Tak było i tym razem! Do Katowic przyjechały tysiące zwiedzających z całej Europy.

- Co roku towarzyszy nam ten sam niepokój, czy ogrom pracy, który włożyliśmy w przygotowanie Festiwalu znajdzie odpowiedź w postaci odwiedzających. Wiemy, że tak. Warto było przez wiele miesięcy przygotowywać to wydarzenie, zapraszać gości - mówił prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego. - Myślę, że wyczekiwaliśmy takiego wydarzenia także ze względu na przerwę covidową. Co prawda, Covid nie odebrał nam Festiwalu, gdyż w ubiegłym roku zbudowaliśmy miasteczko w plenerze, ale to w Międzynarodowym Centrum Kongresowym czujemy się najlepiej. Nie ma drugiej takiej przestrzeni, która pozwoliłaby eksponować naukę w tak atrakcyjny sposób - dodał.

Rzeczywiście, tegoroczna oferta była imponująca. Dla tych, którzy w niedzielę lub poniedziałek pojawili się w katowickim MCK przygotowano 6 stref wiedzy, 12 wystaw, 17 scen, 31 debat i rozmów o nauce, 100 warsztatów, 150 stanowisk pokazowych, 202 wykłady. Trudno było wybrać z bogatego programu, podkreślały to nawet osoby, które w wydarzeniu biorą udział od pierwszej edycji i z części atrakcji już udało się im skorzystać.

Znane nazwiska z pierwszych stron gazet

Od pierwszej edycji siłą Festiwalu są znakomici goście. W tym roku, podczas 6. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE mogliśmy wziąć udział w spotkaniu m.in. z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za Europejski Zielony Ład, w tym przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i wsparcie regionów odchodzących od wydobycia węgla. Spotkanie z jego udziałem nosiło nazwę „Porozmawiajmy o Europie”.

Ogromną atrakcją dla odwiedzających była także rozmowa z przeprowadzona na Scenie Głównej z dr. Sławoszem Uznańskim, który jako jedyny Polak został wybrany do rezerwy astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Co ciekawe, naukowiec został wybrany do tego grona 23 listopada, a już 4 grudnia gościł w Katowicach! Pokonał 22 tys. kandydatów i razem z 15 innymi astronautami spełnia teraz swoje marzenie. - Zawsze była we mnie ciekawość odkrywcy, eksploratora, nawet, gdy od najmłodszych lat chodziłem po górach - mówił ze sceny dr Sławosz Uznański. - Mam nadzieję, że będę miał okazję polecieć w Kosmos - dodał. Naukowiec związany jest zarówno z badaniami kosmosu, jak i mikroświata. Od lat współpracuje z Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN), gdzie uczestniczył w pracach m.in. przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) – w 2018 i 2021 roku pełnił funkcję głównego inżyniera dowodzącego LHC.

Wśród festiwalowych gości był także prof. Avihu Ronen z Izraela, autor książki „Skazana na życie. Dzienniki i życie Chajki Klinger”. Jego wykład wzbudził także ogromne zainteresowanie wśród miłośników historii. Profesor opowiadał o losach swojej matki Chajki, przywódczyni ruchu oporu w getcie w Będzinie.

Czy w planach jest 7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE?

Profesor Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapewnia, że kolejna edycja na pewno się odbędzie. Co więcej, będzie wyjątkowa.

- Tak już jest z organizowaniem podobnych wydarzeń, że jeszcze jeden Festiwal się nie skończył, a już myślimy o następnym - mówił rektor uczelni. - Przyszłoroczny Festiwal, w grudniu 2023 roku, będzie edycją otwierającą Rok Nauki w 2024 roku. Na pewno będzie to otwarcie spektakularne, postaramy się, żeby było jeszcze ciekawsze niż dotychczasowe. Nasz Festiwal zapoczątkuje więc obchody Roku Nauki. Zapraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału w przyszłorocznych spektakularnych wydarzeniach – zakończył prof. Ryszard Koziołek.

6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE zorganizowali: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Festiwal dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!