Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za wywóz elektrośmieci płacimy podwójnie

Sławomir Cichy
Elektrośmieci to kolejny element śmieciowego szaleństwa
Elektrośmieci to kolejny element śmieciowego szaleństwa Marzena Bugała-Azarko
Gdy kupujemy dowolny sprzęt elektroniczny, AGD, a nawet baterie w ich cenie zawarta jest tzw. opłata KGO czyli mówiąc wprost opłata za utylizację zakupionego sprzętu, kiedy wysłużony stanie się śmieciem. Kwota ta jest przekazywana m.in. do Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, która organizuje system zbiórki i odzysku elektrośmieci.

Tymczasem firmy zajmujące się odbiorem i utylizacją zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego alarmują, że w wielu miejscowościach kraju gminy ogłaszając przetargi na odbiór wywóz i utylizacje śmieci, zawarły w przetargach klauzule odbioru elektro-śmieci.

- Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, planowanie tego typu czynności należy do obowiązkowych zadań własnych gmin. Te, na swoim terenie tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania - przypomina Jakub Michalski, prawnik z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Fortuna, Szczepaniak i Partnerzy.

Marta Szczecińska, rzecznik organizacji zrzeszających firmy zajmujące się utylizacją zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) przypomina, że w wyniku zastosowania takiego rozwiązania (czyli klauzuli o elektrośmieciach w przetargach) mieszkaniec dwa razy zapłaci za tę usługę.

- Raz kupując sprzęt w sklepie, drugi raz w opłacie śmieciowej. Firmy zajmujące się odbiorem ZSEE są pomijane jeśli wywozi je firma, która wygrała przetarg. To ważny aspekt prawny, bo przecież otrzymały one zapłatę za usługę, której nie wykonują. Powstają też problemy technologiczne. Firma zbierająca odpady komunalne nie specjalizuje się w organizacji zbierania elektrośmieci - wylicza Marta Szczecińska.

Krzysztof Polaczkiewicz z biura prasowego sosnowieckiego ratusza mówi, że w jego mieście elektrośmieci odbierane są za darmo przez wyspecjalizowana firmę inna niż ta, która zajmuje się wywozem standardowych odpadów z gospodarstw domowych.

- Podajemy harmonogramy ich odbioru. Od kilku lat korzystamy z usług tego samego odbiorcy i jesteśmy ze współpracy zadowoleni. Prawdopodobnie umowa zostanie przedłużona na kolejny okres - mówi.

Gdy kupujemy nową pralkę czy lodówkę z dostawa do domu, sklep ma obowiązek odebrać stary zużyty sprzęt i przekazać do utylizacji. Zazwyczaj tak się dzieje.

Sprawdziliśmy też, że w dużych miastach naszego regionu podobnie jak w Sosnowcu problem został rozwiązany poza przetargami związanymi z ustawą śmieciową. Jakub Jarząbek z katowickiego magistratu również potwierdził, że liczba punktów darmowego odbioru elektronicznego złomu będzie w stolicy regionu rosła. W mniejszych ośrodkach jest inaczej, bo wygodniej jest zatrudnić kompleksowo do odbioru wszystkich śmieci jedną firmę kosztem mieszkańców.

- Gminy powinny się zdecydować na skorzystanie z usług firm zbierających ZSEE, które są wyspecjalizowane w takich zadaniach. Dzięki temu obniżą wysokość opłaty śmieciowej i podniosą jakość usług - przekonuje Marta Szczecińska.



*Superbudowa 2013. Najlepsza inwestycja woj. śląskiego OSTATNI DZIEŃ GŁOSOWANIA
*Marsz Autonomii 13 lipca 2013: ZDJĘCIA, WIDEO, KONTROWERSJE
*Groby wampirów odkryto w Gliwicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!