Zabacz covidową mapę województwa. Powiaty z najmniejszą i największą liczbą zakażeń. Raport Stowarzyszenie Pro Silesia

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Na zlecenie Stowarzyszenia " Pro Silesia" naukowcy z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu przygotowali pierwszy z cyklu raport, którego celem jest przedstawienie przestrzennego rozmieszczenia i natężenia liczby potwierdzonych przypadków SARS-CoV2 w województwie śląskim w układzie 36 powiatów. W sumie planowanych jest przygotowanie dziesięciu raportów, które pozwolą na porównanie danych, analizę przebiegu pandemii w naszym województwie oraz przyczyn większej lub mniejszej zachorowalności w poszczególnych powiatach.

- Dziś nie możemy wysnuwać wiążących wniosków, bo na liczbę zakażeń wpływ ma wiele zmiennych, które trzeba poddać analizie. To struktura demograficzna, gęstość zaludnienia, ilość i rodzaj zakładów pracy, ale też zachorowalność na choroby cywilizacyjne - wyjaśnia dr Sławomir Sitek z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu

Jak dodaje ważne jest, jak w poszczególnych powiatach była przestrzegana dyscyplina epidemiologiczna, ale też jakość powietrza, bo udowodniono, że smog wpływa na zwiększenie zachorowań na covid 19, powodując cięższy przebieg choroby. Badacze doprowadzili swój raport do 30 października. Kolejny zostanie opublikowany w połowie listopada. Co wynika z dotychczasowych ustaleń?

W układzie powiatów rozpiętość liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców waha się od 392 w Sosnowcu po 2267 w Jastrzębiu-Zdroju, przy średniej wojewódzkiej wynoszącej 1032 przypadki na 100 tys. mieszkańców. Sosnowiec wyróżnia się więc jako powiat z najmniejszą liczbą zakażeń, co może być związane z tym, że w Zagłębiu nie działa żadna kopalnia, zaś Jastrzębie wciąż "węglem stoi".

Zdecydowanie najwyższy wskaźnik odnotowano w Jastrzębiu-Zdrój, co jest konsekwencją fali zakażeń wśród górników odnotowanej głównie w miesiącach letnich. Generalnie koncentracja wysokich zachorowań dotyczy południowo-zachodnich i południowych powiatów województwa śląskiego tj. rybnickiego, wodzisławskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego oraz miast na prawach powiatu: Rybnika i Żor. Tworzą one jeden zwarty przestrzenie obszar.

W przedziale wyrażającym natężanie zarażeń na poziomie przekraczającym 1000 przypadków na 100 tys. mieszkańców znalazła się także Ruda Śląska. Generalnie niskie wartości odnotowano w miastach na prawach powiatu w centralnej części województwa.
Najmniejszą liczbę zakażeń na 100 tys. mieszkańców zanotowano w Sosnowcu, Siemianowicach Śląskich, Tychach i Chorzowie. Relatywnie korzystna sytuacja obejmuje wschodnią część konurbacji katowickiej m.in. z Katowicami, Jaworznem i Mysłowicami.

Na południu województwa stosunkowo niewielką liczbę zakażeń odnotowano także w Bielsku Białej. Rozkład przestrzenny wskazuje, że większe natężenie badanego zjawiska koncentruje się w zachodniej części województwa. Średnio w skali województwa liczba aktywnych przypadków na 100 tys. mieszkańców wynosi 400. Aktualnie najwyższa liczba aktywnych przypadków na 100 tys. mieszkańców obejmuje powiat gliwicki (793), najmniej zaś odnotowano w Chorzowie - 83 osoby na 100 tys.
mieszkańców. Wysoki poziom w przedziale od 600 do 700 aktywnych przypadków na 100 tys. mieszkańców dotyczy Częstochowy i Gliwic, a także powiatów z południa województwa: cieszyńskiego i żywieckiego (ryc. 3). Z kolei najmniej przypadków aktywnych występuje w centralnej części województwa i obejmuje miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Oprócz wspomnianego już Chorzowa, relatywnie korzystna sytuacja na tle regionu dotyczy SARS-COV-s w przestrzeni województwa śląskiego również Świętochłowicach, Siemianowic Śląskich, Katowic i Sosnowca, gdzie wyniki kształtują się na poziomie 105-135. Nieznacznie wyższe wartości przypadków aktywnych odnotowuje Jastrzębie-Zdrój, które jak wynika posiada najwyższą łączną skumulowaną wartość dodatnich przypadków SARS-CoV2. W tym mieście duża liczba osób, które zachorowały już wyzdrowiała. Potwierdza to najwyższa w skali województwa liczba ozdrowieńców na 100 tys.mieszkańców.

Pomorskie objęte obostrzeniami

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie