Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabiegi neurologicze przeprowadzane w WSS nr 5 w Sosnowcu to szansa dla pacjentów na normalne życie

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Dzięki zabiegom i procedurom medycznym przeprowadzanym w szpitalu im. św. Barbary w Sosnowcu wielu pacjentów może cieszyć się normalnym życiem. O najnowszych procedurach medycznych to umożliwiających rozmawiano podczas konferencji neurologicznej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dzięki zabiegom i procedurom medycznym przeprowadzanym w szpitalu im. św. Barbary w Sosnowcu wielu pacjentów może cieszyć się normalnym życiem. O najnowszych procedurach medycznych to umożliwiających rozmawiano podczas konferencji neurologicznej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu to jeden z największych szpitali specjalistycznych w regionie. Znajduje się tutaj jeden z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych oddziałów neurologii w kraju, gdzie leczone są takie schorzenia jak choroba Parkinsona i przeprowadzane zabiegi na pacjentach z udarem. O wadze tych procedur medycznych personel medyczny szpitala i zaproszeni goście dyskutowali na I Konferencji Neurologicznej, która odbyła się 20 kwietnia.

Czwartkowa konferencja w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu była świetną okazją, by zaznajomić się najnowszymi osiągnięciami w postępach leczenia chorób neurologicznych. Prelegenci wygłosili prezentacje na temat nowych metod leczenia chorób rzadkich, takich jak zespół Wilsona czy SMA, nowatorskich kierunkach leczenia Parkinsona czy trombektomii – zaawansowanej procedurze medycznej, dzięki której możliwe jest ratowanie życia osób cierpiących na udar. Co ważne, wszystkie te procedury są dostępne dla pacjentów szpitala im. św. Barbary.

Jednym z nich jest trombektomia, przeprowadzana na nowoczesnym angiografie, któy do szpitala trafił pod koniec ubiegłego roku. Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzanie małoinwazyjnych zabiegów naczyniowych, ze szczególnym uwzględnieniem radiologii zabiegowej i chirurgii naczyniowej – w tym usuwania zakrzepów tętniczych, których wystąpienie może prowadzić do paraliżu, a w najgorszym przypadku – śmierci.

Jedną z pacjentek, która w ostatnim czasie przeszła zabieg trombektomii mechanicznej, jest Karolina Pawełczak. 4 marca w jej tętnicy kręgowej pojawił się zator, którego pozostawienie groziłoby paraliżem, niedowładami lub nawet śmiercią. Pani Karolina podczas pobytu w szpitalu doznała udaru, którego przyczynę udało się szybko zdiagnozować i podjąć decyzję o natychmiastowym zabiegu.

- Przez pachwinę została wprowadzona specjalna sonda, dzięki której zlokalizowano i usunięto zator – wspomina pani Karolina.

Pacjentka obecnie czuje się już znacznie lepiej. Po zabiegu przez trzy tygodnie przebywała na obserwacji medycznej, teraz do szpitala przyjeżdża jedynie na badania kontrolne – udało jej się odzyskać niemal pełną sprawność po udarze. Swój obecny stan zawdzięcza szybkiemu działaniu lekarzy.

- Podstawą odniesienia sukcesu terapeutycznego jest czas reakcji. Dzięki podpisanemu ostatnio porozumieniu między Szpitalem Miejskim w Sosnowcu, Pogotowiem Ratunkowym i naszym szpitalem pacjenci z podejrzeniem udaru trafiają od razu na nasz SOR, gdzie są diagnozowani z możliwością przeprowadzenia trombolizy i trombektomii. Znane są wyniki badań naukowych, które mówią o tym, że najważniejsza jest szybka reakcja - mówi dr Paweł Grunpeter, Kierownik Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym WSS5.

Na konferencji poruszane było również zagadnienie leczenia choroby Parkinsona. Dr Katarzyna Śmiałowska, specjalista neurologii przedstawiła nowe osiągnięcia medycyny na polu leczenia zaawansowanego choroby: głębokiej stymulacji mózgu i program lekowy z pompami infuzyjymi z żelem dojelitowym, pomagającym pacjentom z zaawansowanym stadium Parkinsona.

- Te metody leczenia są niezwykle skuteczne. Poprawiają one w znacznym stopniu standard życia pacjentów. Możliwa jest redukcja przyjmowanych leków doustnych, zwiększa się kontrola i przewidywalność , objawów, co przekłada się na większą kontrolę nad własnym życiem pacjentów – mówi dr Katarzyna Śmiałowska.

Potwierdzić to może pani Bożena, która od ośmiu lat cierpi na chorobę Parkinsona. Początkowo nieznaczne objawy – drżenie rąk i brak kontroli nad odruchami zrzucała na karb wieku. Dopiero specjalistyczne badania wskazały prawdziwe źródło objawów.

- Choroba postępowała bardzo szybko. Nikomu nie życzę, żeby widział, jak wygląda atak – silne drżenia, niepanowanie nad kończynami, ślinienie się. Żona cierpiała, lekarstwa działały jedynie kilka godzin, miała dosłownie przedpołudnie, w trakcie którego mogła normalnie funkcjonować – wspomina mąż pani Bożeny, Jacek.

Wszystko zmieniło się w marcu bieżącego roku, kiedy pani Bożena dzięki programowi medycznemu WSS nr 5 otrzymała pompę infuzyjną. W ciągu kilku ostatnich tygodni jej standard życia znacząco się poprawił.

- Teraz objawy nie występują już prawie w ciągu dnia, to prawdziwy dar, Znowu mogę normalnie żyć, cieszę się każdą chwilą. W nocy mogę normalnie odpocząć, budzę się rano i jestem pełna sił. Mam z powrotem moje życie, którego przez chorobę nie mogłam kontrolować – nie kryje wzruszenia pani Bożena.

- Zabiegi neurologiczne przeprowadzane w szpitalu im. św. Barbary to dla naszych pacjentów szansa na powrót do normalnego funkcjonowania. Te zabiegi przywracają im możliwości, które przez chorobę wydawałyby się już niemal całkiem stracone – mówi rzecznik prasowy szpitala, Tomasz Świerkot.

Wysłuchując historii pacjentów, nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera