Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Zabójca flagowców” znowu tu jest. Poco F2 Pro: test, recenzja

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Poco/Xiaomi
22 sierpnia 2018 roku swoją premierę miał Pocophone F1, smartfon stworzony przez Xiaomi pod nową marką. Smartfon szybko został określony jako „flagship killer” z powodu mocnej specyfikacji i atrakcyjnej ceny. Teraz „zabójca flagowców” wrócił w nowej odsłonie – jako Poco F2 Pro. Czy jest równie wszechstronny jak jego poprzednik?

Obudowa i ekran

Poco F2 Pro to bardzo dobrze wykonany smartfon: aluminiowe ramki, Gorilla Glass piątej generacji, matowe wykończenie z tyłu. Spora waga – 218 gramów – zdaje się tylko podkreślać tę solidność. Front smartfonu zajmuje w ponad 87 proc. wyświetlacz, który jest pozbawiony wszelkich wycięć – to efekt tego, że producent zdecydował się na zastosowanie wysuwanego z górnej ramki przedniego aparatu. Obok niego znajduje się port podczerwieni, a także mikrofon i złącze audiojack 3,5 mm. Na dole znajduje się port USB typu C, tacka na karty nanoSIM, mikrofon oraz głośnik. Na prawej ramce znajdują się przyciski: zasilania (wyróżnia się czerwonym kolorem) oraz głośności. Z tyłu znajduje się okrągła „wysepka” z poczwórnym modułem głównego aparatu, a pod nią dioda LED. Obudowa jest świetnie spasowana, brak jednak informacji na temat wodoszczelności urządzenia.

Zobacz, jak wygląda Poco F2 Pro i jakie robi zdjęcia:

Ekran ma przekątną 6,67 cala, rozdzielczość FHD+ i zagęszczenie pikseli na poziomie 395 ppi. To AMOLED, więc kontrast jest świetny (5 000 000:1), odwzorowanie kolorów również. Co więcej, użytkownik ma do dyspozycji zaawansowane ustawienia profili barw. Panel wspiera standard HDR10+. Jasność? 500 nitów (High Brightness Mode – 800), na zewnątrz pomaga też tryb słoneczny 2.0. Wyświetlacz Poco F2 Pro ma potrójny czujnik światła 360°, który odpowiada za dokładne wykrywanie światła otoczenia i płynną regulację jasności. Do kompletu jest certyfikat TÜV Rheinland Full Care Display, nie zabrakło także optycznego czytnika linii papilarnych w ekranie, a sam panel chroniony jest przez szkło Gorilla 5. Brakuje chyba tylko wyższej – i ostatnio bardzo popularnej – częstotliwości odświeżania, np. 90 Hz.

Procesor i łączność

Poco F2 Pro wyposażony jest w topowy procesor Qualcomma – Snapdragon 865. Układ wykonany jest w 7-nanometrowym procesie technologicznym i pracuje na ośmiu rdzeniach Kryo 585. Procesor graficzny to Adreno 650. Chip wspierany jest przez 6 GB pamięci RAM LPDDR5 i 128 GB pamięci wbudowanej w standardzie UFS 3.1, co zapewnia bardzo szybki odczyt i zapis danych. Zarówno procesor jak i pamięć to topowe podzespoły, które – siłą rzeczy – zapewniają smartfonowi flagową płynność działania. Co więcej, o pozytywne wrażenia z użytkowania dba układ chłodzenia. To technologia LiquidCool 2.0 – w Poco F2 Pro znajduje się największa komora parowa dostępna na rynku, pokryta warstwami grafitu i grafenu. Technologia ta zapewnia niską temperaturę urządzenia, zwłaszcza procesora czy obudowy i pozwala na redukcję temperatury CPU nawet o 14°C.

Smartfon posiada silnik z haptycznym mechanizmem liniowym, Z-osiowym, który poprawia wrażenia z użytkowania podczas poruszania się po interfejsie i aplikacjach (można ustawić suwakiem poziom haptycznej informacji zwrotnej), jest też certyfikat Hi-Res Audio. Poco F2 Pro obsługuje najszybszą dostępną łączność. Jest 5G, jest WiFi 6 ax, jest też Bluetooth w wersji 5.1. Nie zabrakło modułów NFC (płatności zbliżeniowe) czy GPS. Są wspomniane już porty USB typu C oraz audiojack 3,5 mm, jest też port podczerwieni i opcja dualSIM. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie ma możliwości rozbudowania pamięci telefonu o kartę microSD. Tak czy inaczej – zestaw modułów łączności to najwyższa półka.

System i akumulator

Poco F2 Pro pracuje na Androidzie 10 i interfejsie MIUI, który podczas testów zaktualizowany został do wersji 12.0.3.0. Co to oznacza – fanom Xiaomi nie trzeba tłumaczyć. Pojawiły się między innymi supertapety, znane już z flagowych smartfonów chińskiego producenta. Pojawiły się nowe opcje trybu Aways on, w menu pojawiły się charakterystyczne kafelki. Jest tryb ciemny, nowe centrum kontroli, nowe opcje ochrony prywatności (tryb firmowy, prywatne pliki, druga przestrzeń – z osobną blokadą ekranu), sklonowane aplikacje (Facebook, Messenger czy WhatsApp), a wśród specjalnych funkcji są Game Turbo (przyspieszanie gier), narzędzia wideo (m.in. efekty specjalne), pływające okna powiadomień. MIUI 12 jest bardzo rozbudowane, pełne opcji, zaawansowane graficznie, a przy tym spójne – bez dwóch zdań oprogramowanie również jest mocną stroną Poco F2 Pro.

Smartfon ma litowo-polimerowy akumulator o dużej pojemności 4700 mAh, który wspiera szybkie ładowanie przewodowe Power Delivery 3.0 o mocy 30W – w nieco ponad godzinę naładujemy rozładowane ogniwo do pełna. W zestawie sprzedażowym jest ładowarka 33W. Czas pracy na jednym ładowaniu jest świetny – nie tylko nie było sytuacji, w której musiałbym szukać w ciągu dnia ładowarki, ale smartfon miał jeszcze energię na kolejny, choć już niecały, dzień. 7 godzin czasu pracy na ekranie to w przypadku Poco F2 Pro nic dziwnego.

Aparat

Poco F2 Pro posiada poczwórny aparat. Czujnik główny, 64 MP, to sensor Sony IMX68. Moduł ultraszerokokątny ma 13 MP i pole widzenia 123°, jest też obiektyw makro 5 MP oraz czujnik głębi 2 MP odpowiadający za efekt bokeh. Pierwsza uwaga – żaden z aparatów nie jest wspomagany optyczną stabilizacją obrazu. Druga – jak widać, w zestawie nie ma teleobiektywu – dwukrotne powiększenie to zoom cyfrowy. Główny aparat radzi sobie co najmniej dobrze, choć – trzeba to zaznaczyć – nie jest to smartfonowa czołówka. Notę obniża brak OIS, co odbija się na jakości zdjęć w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Poco F2 Pro bardzo dobrze radzi sobie ze zdjęciami portretowymi i – uwaga – ze zdjęciami makro. To wielkie zaskoczenie, bo sensor 5 MP w Poco F2 Pro, chyba jako jeden z nielicznych na rynku spełnia swoją rolę. Niestety, w gorszym świetle widać brak optycznej stabilizacji obrazu i często zdjęcia – o ile nie ustabilizujemy smartfonu np. statywem – są nieco rozmazane. Za to w dobrym świetle zdjęcia makro są po prostu bardzo dobre. Dobrze oceniam także obiektyw ultraszerokokątny.

Poco F2 Pro rejestruje wideo we „flagowej” jakości 8K (przy 24 fps) i 4K (przy 60 fps), a co więcej, tryb pro i tym samym opcja manualnych ustawień, dostępny jest nie tylko dla zdjęć, ale także dla filmów. Sporą zaletą smartfonu jest w wysuwany aparat 20 MP do selfie z wielobarwną diodą powiadomień. Chodzi nie tylko o dobrą jakość zdjęć, ale również fakt, że ekran pozbawiony jest wycięć. Dodajmy, że przedni aparat nagrywa m.in. filmy slow motion w 120 klatkach na sekundę.

Podsumowanie

„Flagship killer” wrócił i to wrócił w dobrym stylu. Poco F2 Pro to świetna propozycja dla tych, którzy chcą mieć flagową wydajność w przystępnej cenie. Smartfon wszedł na polski rynek z ceną 2499 zł (6 GB RAM/128 GB ROM), a dziś można go kupić nawet poniżej 2 tys. zł. Jak widać, stosunek jakości do ceny to największa zaleta „zabójcy flagowców”, ale niejedyna. Smartfon trzeba wyróżnić za dobrą jakość wykonania i ciekawy design, flagową wydajność, świetny ekran AMOLED, topowy zestaw modułów łączności, obecność portu podczerwieni i gniazda słuchawkowego, wszechstronny aparat (z zaskakująco dobrym makro!), znakomity czas pracy i interfejs MIUI. Minusy? Smartfon nie ma certyfikatu wodoodporności, głośników stereo, optycznej stabilizacji obrazu w aparacie, a także możliwości rozbudowy pamięci o kartę microSD. Mimo to werdykt może być tylko jeden: polecam!

Poco F2 Pro specyfikacja:

  • Wyświetlacz: 6,67” AMOLED Full Screen Display, 2400 × 1080, proporcje 20:9, HDR10+
  • Procesor: ośmiordzeniowy Qualcomm Snapdragon 865 (rdzenie Kryo 585, (1 x 2,84 GHz, 3 x 2,42 GHz, 4 x 1,80 GHz), GPU: Adreno 650
  • Pamięć: 6 GB RAM (LPDDR4X)/ 128 GB ROM (UFS 3.1) lub 8 GB RAM (LPDDR5)/ 256 GB ROM (UFS 3.1)
  • Aparat główny, poczwórny: 64 MP (matryca Sony IMX686, 1/1,7“, ƒ/1,89, 1,6μm 4-w-1 Super Pixel, AF, 6P), ultraszerokokątny 13 MP (FOV 123°), makro 5 MP (1,12μm, f/2,2, AF), czujnik głębi 2 MP, wideo: 8K przy 24 fps, 4K przy 60 fps, Tryb Pro, Timelapse 4K przy 30 fps, ShootSteady, Bokeh wideo, Tryb nocny 2.0, Tryb Vlog, Tryb filmowy
  • Aparat przedni – wysuwany: 20 MP (wsparcie slow motion 120 fps)
  • Łączność: 5G MultiLink, WiFi 6, Bluetooth 5.1, NFC, GPS z A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, port podczerwieni, USB Type-C 2.0, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, dualSIM
  • Czujniki: optyczny czytnik linii papilarnych (pod wyświetlaczem), akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, kompas, barometr
  • Akumulator: litowo-polimerowy o pojemności 4700 mAh (szybkie ładowanie przewodowe 30W)
  • Wymiary: 163,3 x 75,4 x 8,9 mm
  • Waga: 218 gramów
  • System: MIUI 12 dla Poco oparty na Androidzie 10.

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera