Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabójca "Pershinga" nie wyjdzie na wolność. Ryszard Bogucki zostanie za kratami. Na jak długo?

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Zabójca "Pershinga" nie wyjdzie na wolność. Ryszard Bogucki zostanie za kratami
Zabójca "Pershinga" nie wyjdzie na wolność. Ryszard Bogucki zostanie za kratami Ryszard Bogucki/fb
Ryszard Bogucki nie wyjdzie na wolność. We wtorek, 12 lipca Sąd Apelacyjny w Katowicach uwzględnił zażalenie prokuratury na decyzję Sądu Okręgowego w Częstochowie, który zezwolił na przedterminowe zwolnienie przestępcy. Bogucki wyszedłby na wolność na 3,5 roku przed upływem kary. - Nie można założyć, że pan Bogucki nie popełni na pewno przestępstwa - mówi nam Robert Kirejew, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Kilka tygodni temu Sąd Okręgowy w Częstochowie nieprawomocnie zwolnił Ryszarda Boguckiego z odbycia reszty orzeczonej wobec niego kary 25 lat więzienia. Przypomnijmy, że przestępca został skazany w 2004 roku prawomocnym wyrokiem, między innymi za zabójstwo, wymuszenie rozbójnicze, oszustwo i porwanie, czy wreszcie kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Według prokuratury resocjalizacja zabójcy "Pershinga" nie przebiega prawidłowo

- Wnieśliśmy zażalenie, bo uważaliśmy, że postanowienie o przedterminowym zwolnieniu jest przedwczesne i niezasadne. Sąd nie wziął wszystkich aspektów pod uwagę - mówi nam Agnieszka Wichary, rzecznik prasowy prokuratury regionalnej w Katowicach.

Zdaniem prokuratury resocjalizacja Ryszarda Boguckiego nie przebiega prawidłowo. - Skazany nie przedstawia pozytywnej prognozy z uwagi na charakter dokonanego czynu. Prokurator podnosił, że oprócz zarzutu, Ryszard Bogucki był karany za inne przestępstwa jak założenie, organizowanie i kierowanie grupą przestępczą, rozboje i inne czyny przeciwko życiu i mieniu. Sąd Okręgowy w Częstochowie stracił to z "pola widzenia" i nie odniósł się do tego.

Sąd Apelacyjny w Katowicach: "Nie można założyć, że Bogucki nie popełni przestępstwa"

Sąd Apelacyjny, jako sąd odwoławczy, zmienił zaskarżone postanowienie Sądu Okręgowego w Częstochowie. - Jest to rozstrzygnięcie prawomocne. W ramach wniosku, który został złożony, warunkowe zwolnienie nie zostało udzielone. Sąd uznał, że zdecydowanie więcej czynników przemawia przeciwko - wyjaśnia Robert Kirejew, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Nie przeocz

"To była przecież jedna z najpoważniejszych zbrodni jakie istnieją w Kodeksie Karnym"

Dodaje, że co prawda sprawowanie skazanego w trakcie odbywania kary wychodzi na jego korzyść, jednak trzeba brać pod uwagę wszystkie istotne kwestie, jak na przykład okoliczności popełnionego przestępstwa.

- To była przecież jedna z najpoważniejszych zbrodni, jakie istnieją w Kodeksie Karnym. Warunki osobiste sprawcy, brak krytycyzmu co do popełnienia przestępstwa. Uważa się za osobę niewinnie skazaną, a tu jednak mamy prawomocne skazanie. Sąd odwoławczy stwierdził, że nie ma pozytywnej prognozy kryminologicznej, czyli nie można założyć, że pan Bogucki nie popełni na pewno przestępstwa, dlatego nastąpiła ta zamiana i będzie musiał pozostać w więzieniu - dodaje.

Obrońca zabójcy "Pershinga" poinformował, że według oświadczenia skazanego, Bogucki nie będzie występował z podobnymi wnioskami, chociaż może starać się o przedterminowe zwolnienie co sześć miesięcy.

Zabójstwo "Pershinga" - Bogucki dokonał egzekucji jednego z najbardziej znanych gangsterów

Ryszard Bogucki został skazany w 2003 roku m.in. za zabójstwo "Pershinga", jednego z bardziej znanych polskich gangsterów. Wyrok stał się prawomocny w 2004 roku, a Bogucki został skazany na 25 lat pozbawienia wolności. Boguckiemu zarzucano również nakłanianie do zabójstwa byłego szefa policji, generała Marka Papały, zastrzelonego w Warszawie w 1998 roku. W 2013 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Boguckiego stwierdzając, że dowody jakoby nakłaniał do zabójstwa Papały są "kruche".

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera