Zaborowski: Koalicja PO z RAŚ jest ryzykowna i niebezpieczna

Zbyszek Zaborowski
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
List otwarty szefa RAŚ Jerzego Gorzelika do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, ze stwierdzeniem: "Polska w oczach wielu Ślązaków straciła wiarygodność", wywołał burzę. W poniedziałek głos w tej sprawie zabrała publicystka DZ Agata Pustułka, wczoraj - szef PO w regionie Tomasz Tomczykiewicz.

Z posłem SLD Zbyszkiem Zaborowskim rozmawia Agata Pustułka

Jak posłowie z innych regionów patrzą na koalicję PO i RAŚ w śląskim sejmiku?
Większość jest zaniepokojona ze względu na narastające tendencje o charakterze separatystycznym. List Jerzego Gorzelika do prezydenta Komorowskiego wzbudził powszechne zdziwienie.

Platforma powinna zerwać tę koalicję?
PO ponosi za ten polityczny związek całkowitą odpowiedzialność i jak najszybciej powinna zweryfikować swój stosunek do koalicjanta. To bardzo ryzykowna i niebezpieczna koalicja. Nie przysparza nam przyjaciół, powoduje podziały w samym województwie. Po raz pierwszy w historii członek zarządu województwa śląskiego zajmuje się przede wszystkim polityką, a nie pracą, jaką powinien wykonywać. To jego polityczne wypowiedzi są komentowane i z punktu widzenia interesów województwa jest to sytuacja bardzo niezdrowa. Dziś widzę, że moi koledzy z PO mają poważne problemy z przebiciem się ze swoimi pomysłami w rządzie oraz u prezydenta. Nie potrafią przekonać do tak ważnej sprawy jak ustawa aglomeracyjna. Nie znajdują sojuszników koncepcji dotyczącej zmiany statusu języka śląskiego, choć to pomysł dobry z punktu widzenia ochrony kulturowego dziedzictwa Śląska. Ale status śląszczyzny budzi obawy, bo język jest traktowany jak ewentualny instrument w walce o uznanie podmiotowości narodu śląskiego. Ale czy można się dziwić takim nastrojom, skoro nawet w oficjalnych dokumentach widać separatystyczne nastawienie RAŚ?

Stosunek do RAŚ wyraźnie dzieli samą Platformę...
Dziś wygląda na to, że ogon rządzi psem, że partia ta została zdominowana politycznie i intelektualnie przez regionalne ugrupowanie, które ma potencjał, ale nie jesteśmy w stanie precyzyjnie ocenić jaki. Jedno jest pewne - liczba osób deklarujących narodowość śląską w ostatnich latach wzrosła i to otwiera nowe pola do dyskusji i działań. Osobiście nie mam nic przeciwko kultywowaniu tożsamości, ani potrzebnym dyskusjom dotyczącym historii Śląska, ale nie ma mojej zgody na szkodliwe koncepcje polityczne. Wszystko w rękach PO. Trudno mi zrozumieć, że część członków tego ugrupowania słucha swojego prezydenta, a część wręcz go dezawuuje. Tymczasem koncepcja Komorowskiego związana ze zwiększeniem samorządności i władzy w regionie jest moim zdaniem korzystna dla Śląska. Wolałbym, aby Platforma Obywatelska chwaliła się jakimiś inwestycjami. A tu co? Drogi leżą, S1 spadła z planu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, tak samo jak nasz odcinek autostrady A1. W kolejach chaos, w ochronie zdrowia niemal bankructwo. Nikt nie potrafi podjąć wiążącej decyzji w sprawie Stadionu Śląskiego. Nie ma nowych pomysłów w kulturze, za którą odpowiada Gorzelik, poza koncepcją połączenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z Muzeum Śląskim w Katowicach, co oznacza likwidację tego pierwszego. Ciekawy jestem, czy w nowym Muzeum Śląskim znajdzie się miejsce dla stałej wystawy poświęconej powstaniom śląskim. To będzie dla mnie taki papierek lakmusowy, test dla pana Gorzelika.

Wideo

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rauber
10x10
S
Szetland
Kutz!!!
S
Stały 59
Widać, że sezon ogórkowy tuż. tuż i niektórzy nie chcą aby o nich zapomnieć.
h
hajer z halymby
do dom gorolu a niy sie czepiac.Robic chopy robic a niy to do nos na dol na przigotowki...
e
erwin
Członkowie RAŚ, to oni płacą składki na marsze. Wystarczy poczytac sprawozdania finansowe.
e
erwin
Bo ci tzw. Ślązacy-Polacy nie chcą uznać różnych wizji Śląska.
S
Szlunsok
Cytuję: "Po raz pierwszy w historii członek zarządu województwa śląskiego zajmuje się przede wszystkim polityką, a nie pracą, jaką powinien wykonywać."

Jest Pan bezczelny jak reszta Polaków. I to najgorsza rasa - komuch, postkomuch, pociotek sowiecki twierdzi, że wyście kiedykolwiek "pracowali"??? No tak, dla Moskwy... ale mówmy na serio:

-Co udał się "ciężko pracującym" Polakom (a już szczegónie post-komuchom) osiągnąć po 89 roku???
- Co zrobiliście dla Śląska, dla rozwoju, dla regionu, aby Nas umocnić, rozwinąć gospodarczo - bo z tego co wiem, nie ja jeden zostałem wgnany za granicę, dzięki Waszej "pracy"...

Wścieka Was, że Gorzelik coś robi, że obudził w ludziach nadzieję na lepsze jutro dla Śląska - bo wyście tylko stołki, stołeczki, apanaże...

To, co robicie niby "ciężko" pracując, to takie rzeczy na Zachodzie wykonuje sprzątaczka po sekretarce posła!!! Wy nieroby pieprzone!!!

Tam się załatwia twarde sprawy - poseł nie p....li od rzeczy, tylko coś czyni! I to w różnych koalicjach, bo chcą dla swoich Regionów i miast coś zrobić.

Weź przykład, post-komuchu z czerwoną gębą i duszą z śp. Przemysława Gosiewskiego, z PiS - z którego tak się wszyscy śmiali i naigrywali - ale załatwił dla Włoszczowej peron, z którego korzysta kilkadziesiąt ludzi dziennie do pracy do W-wy - wyżywił dzięki temu kilkadziesiąt rodzin. Tak się załatwia po męsku polityczne sprawy.

Koła, a loć. Dziynnie dwa razy. Roz rano, żebyś wiedzioł jak tykać. A na wiecor, żebyś wiedzioł, za co było rano.

Jesteście niesamowitymy świniami - zajmujecie się Gorzelikiem, RASIEm, bo tak Wam wygodnie!!! Raś to, RAS tamto - narzekacie jak to Wam źle - koła, a loć.

Łopata i do roboty, jak się nie nadajecie.
E
Er,St.J.
Tylko P.Kuc ma zdrowe i realne podejście do spraw Śląska ....
S
Slazok
nic więcej
R
Rybniczanin
Już PIERDOLIC głupoty że to niebezpieczne żigać sie chce wami GOROLE
m
mic
a PO wszystko, co jeszcze było do zlikwidowania. Na koniec PEŁO każe nam pracować 52 lata. Sqrwysyny jedne !
Ś
Ślązak
Bezczelny Pan na włościach, który na konferencję w ramach forum organizacji pozarządowych przychodził w dżinsach i sweterku po czym w pierwszym rzędzie ostentacyjnie czytał gazety (a miał ich dużo, żeby się nie nudzić). Ten człowiek to oportunista, który powinien dostać wilczy bilet.
G
Gość
Reszt wasza ńyprawośće se uostawjymy, kej by kjerymu wrocaś śe tu zachćało.

Vtynczos karbacami, na powrōt pogōńymy aze ku Przymszy a Bryńicy, kaj je Tvōj a SLD platz!
E
Ernest.
Pytam ! dlaczego nie ma jedności wśród Ślązaków?
t
tomi
panie Zaborowski niech pan juz nie gada glupot, tym bardziej ze to pana rzad tworzony prze SLD zlikwidowal nasza Slaska Kase Chorych-kiedys nabogatsza a dzisiaj...... bieda z nedza
Dodaj ogłoszenie