Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrzańska Zandka – dawne osiedle robotnicze przyciąga interesującą zabudową. Zapraszamy na spacer

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Zandka, Zabrze - dawne osiedle robotnicze zaprasza na spacer. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zandka, Zabrze - dawne osiedle robotnicze zaprasza na spacer. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Zandka to osiedle robotnicze zbudowane na początku XX wieku w Zabrzu. Powiązane było z tutejszą hutą Donnersmarcka. Z czasem osiedle straciło na znaczeniu i dziś jest nieco zaniedbane. Na szczęście dzielnica zaczyna powoli odzyskiwać dawny blask. Zapraszamy na spacer.

Zandka – osiedle robotnicze w sercu Zabrza

Szukając Zandki na mapie Zabrza, należy rozglądać się w okolicy pomiędzy centrum miasta, a dzielnicami Biskupice i Zaborze. Dobrym punktem orientacyjnym będzie Centrum Handlowe Platan, powstałe na terenie dawnej huty.

Osiedle robotnicze Zandka zostało wybudowane w latach 1903-22 według projektu grupy architektów z Berlina Charlottenburga, głównym architektem był Arnold Hartmann. Na kompleks zabudowań powiązanych z pobliską hutą Donnersmarcka, składały się trzy części. Była to kolonia mieszkalna umiejscowiona na południe od huty, budynki mieszkalne, które ulokowano nieco dalej na zachód, a także zespół obiektów usługowo-rekreacyjnych.

Osiedle powstawało stopniowo, w pierwszej kolejności stanął budynek znajdujący się obecnie przy ul. Stalmacha 20. Przeznaczony był dla dyrektorów huty, która rozpoczęła swoją działalność w 1782 roku. W następnej kolejności powstawały budynki mieszkalne dla pracowników. A zapotrzebowanie na mieszkania było ogromne. W czasach świetności zabrzańska huta zatrudniała aż 7 tys. pracowników. Wzorem innych, jej podobnych obiektów, miała własne zaplecze socjalne obejmujące m.in. biblioteką pracowniczą, dom starców, a nawet salą gimnastyczną.

Zandka – uwagę przyciąga interesująca zabudowa

Wybierając się na spacer pod Zandce, warto przyjrzeć się bliżej stojącym tu budynkom. Na pierwszy rzut oka wydają się podobne do siebie. Nie bez przyczyny, wybudowane zostały w oparciu o zbliżone do siebie, symetryczne rzuty. Gdy przyjrzymy się im bliżej, okaże się, że poszczególnym kamienicom nadano indywidualne cechy. Bryły budowli wykonanych z czerwonej cegły zostały urozmaicone licznymi wykuszami, a także fragmentami dekoracyjnych, drewnianych szkieletów, które widać na poszczególnych budynkach.

Niestety, z czasem ciche, pełne zieleni osiedle, zaczęło tracić na znaczeniu. Przykrym incydentem w historii tego wyjątkowego miejsca było podpalenie dokonane w styczniu 1945 roku przez wkraczającą do Zabrza Armię Czerwoną. Spłonęło wówczas ok. 10 budynków oraz tutejszy kościół. Na jego miejscu powstał nowy kościół pw. Ducha Świętego, w którym pierwszą mszę odprawiono dopiero w 2013 roku.

Dziś Zandka zaczyna odzyskiwać dawny blask. Najnowszym wydarzeniem w historii dzielnicy jest stworzenie muralu upamiętniającego setną rocznicę nadania Zabrzu praw miejskich. Dzieło powstało w pobliżu wspomnianego kościoła.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty