Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze - gmina przyjazna turystom

Materiał partnerski
Zabrze położone na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego jest coraz atrakcyjniejszym miejscem dla turystów. Swoją ofertę sukcesywnie poszerza Muzeum Górnictwa Węglowego, w tym zarówno Sztolnia Królowa Luiza, jak i Zabytkowa Kopalnia Guido. To nie tylko bogate zbiory muzealne, ale też trasy podziemne, atrakcje dla dzieciaków na powierzchni, a wkrótce również możliwość przepłynięcia łódką trasą podziemną pod centrum Zabrza.

Atrakcje Parku 12C Sztolni Królowa Luiza to przede wszystkim podziemny park maszyn górniczych, zlokalizowany w dawnych wyrobiskach „Królowej Luizy” oraz rozbudowana przestrzeń naziemna z tematycznymi parkami rozrywkowo-edukacyjnymi. Ta część Sztolni powstała przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi oraz zorganizowanych grupach szkolnych. Część podziemna prezentuje oblicze górnictwa z lat 70-tych XX wieku. Trasa wypełniona jest zarówno multimediami, jak i działającymi maszynami górniczymi. Największa z nich to kolos o nazwie KBW-3RDU - waży 28 ton i może urabiać węgiel z wydajnością do 10 ton na minutę! Duże wrażenie robią wprawiane w ruch dwa organy urabiające, uzbrojone w zestawy noży zdolnych przeciąć nawet najtwardszą skałę. Kopalnie wydobywają węgiel na wielką skalę i to właśnie można odczuć przemierzając podziemia „Królowej Luizy”. Dwie udostępnione dla turystów ściany wydobywcze – strugowa i kombajnowa - rozciągają się na długości ponad 80 metrów i w całości zabezpieczone są hydraulicznymi sekcjami ścianowymi. Potężne siłowniki służą na tym odcinku jako wsparcie dla rąk.

Maszyn wydobywczych, które zaskoczą odwiedzających swoim kształtem i zasadą działania jest tutaj więcej. Olbrzymia piła do podcinania pokładu węglowego zwana wrębiarką, kombajn jednobębnowy czy strug ścianowy wywołują emocje nie tylko u pasjonatów surowego industrialu. Miejscami robi się bardzo ciasno – najniższe wyrobisko ma wysokość zaledwie 90 cm! W tym miejscu przydają się nieodzowne kaski górnicze.

Park 12C stanowi przestrzeń, w której dzieci i młodzież mogą w atrakcyjny sposób poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie. Głównym zamysłem parku jest interakcja, aktywna nauka i zabawa, a także wypoczynek w strefie grillowej. Osobną część Parku stanowi BajtelGruba, czyli zabawkowa kopalnia dla najmłodszych. Park jest wypełniony interaktywnymi maszynami, których nie sposób znaleźć na zwykłym placu zabaw. Młodsi i starsi podopieczni odkryją w nim m.in. śrubę Archimedesa, słoneczną zapalniczkę, system zapór wodnych i wodospadów, pompę wodną i spory labirynt.

W okolicy szybu "Carnall" przy ul. Wolności uruchomiona jest specjalna strefa naziemna, w której można zarówno poznać historię tej wyjątkowej kopalni, jak i zwiedzić jej historyczne obiekty - zabytkową Łaźnię Łańcuszkową, odrestaurowany budynek nadszybia, budynek maszynowni wyciągowej z unikalną na skalę Europy, czynną parową maszyną wyciągową z 1915 roku oraz dwie tematyczne wystawy: "Niezwykłą historię" i "Kopalnię Edisona", mieszczące się w dawnej hali sprężarek i rozdzielni prądu 6 kV.

Tuż obok Parku 12C przy współpracy z Fundacją Techniki Wojskowej - Mała Armia "Grupa Śląsk" działa Park Techniki Wojskowej, w którym będzie można podziwiać interesujące eksponaty wojskowe. Wśród nich znajdą się pojazdy gąsienicowe, transportery opancerzone, wojskowe samochody ciężarowe, wyrzutnie rakiet, a nawet czołgi T-34 i T-72.

Już wkrótce Sztolnia Królowa Luiza zostanie udostępniona zwiedzającym w całości. To efekt prowadzonych z rozmachem robót górniczych i budowlanych. W sztolni będzie można podziwiać oryginalne fragmenty 200-letniej obudowy górniczej, a także miejsca wydrążone w litej skale. Ciekawostką będzie zwiedzanie zrekonstruowanego portu załadunkowego. Dostępna będzie też ekspozycja poświęcona dawnym sposobom wydobywania węgla systemem zabierkowym. Hitem będzie trasa wodna- spływ łodziami do wylotu sztolni przy ul. Miarki w Centrum Zabrza. Będzie to najdłuższa tego typu podziemna trasa w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera