Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze. Kapsuła czasu wkopana przy pomniku prof. Zbigniewa Religi. W środku informacje o mieście i prasa codzienna

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Pomnik prof. Religi w Zabrzu. U jego stóp umieszczono kapsułę czasu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pomnik prof. Religi w Zabrzu. U jego stóp umieszczono kapsułę czasu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola / Polska Press
14 września w Zabrzu została wkopana kapsuła czasu. Na skwerze u zbiegu ulic prof. Religi i Powstańców Śląskich w środę stanął pomnik słynnego kardiochirurga. Został przywieziony z Gliwic i zainstalowany pod czujnym okiem prof. Krzysztofa Nitscha, autora i wykonawcy monumentu.

Zabrze – kapsuła czasu dla przyszłych pokoleń

Na skwerze przy zabrzańskim ratuszu 14 września, w godzinach porannych, stanął pomnik prof. Zbigniewa Religi. Pod pomnikiem umieszczono kapsułę czasu, w której znalazł się m.in. akt wzniesienia pomnika przybliżający historię Zabrza.

- W kapsule znajdują się dzisiejsze informacje, są gazety, które dziś możemy kupić na rynku zabrzańskim i śląskim. W kapsule jest Dziennik Zachodni, są również pieniądze obowiązujące w aktualnym obiegu – wylicza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Dodaje, że w umieszczonym u stóp pomnika cylindrze znalazły się także wiadomości dotyczące setnej rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich, a także, co najważniejsze, informacje przybliżające postać wybitnego kardiochirurga.

- Myślę, że dziś w pewnym sensie oddajemy profesorowi Relidze to, co jesteśmy mu winni. Ten niesamowity człowiek, lekarz pełen marzeń, pełen ambicji, niezwykle wiele zmienił w kardiochirurgii. Pokochał drugiego człowieka tak bardzo, że nie liczył godzin, które spędzał przy łóżku chorego i na salach operacyjnych. Był w pełni oddany drugiemu człowiekowi i naszemu miastu – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

W dalszej części wypowiedzi, prezydent miasta podkreśla, że takich pomników dziś już się praktycznie nie wykonuje. Zaznacza, że jest prawdziwym arcydziełem. A sam pomnik powstawał w Gliwicach, stworzył go prof. Krzysztof Nitsch.

Zabrze – pomnik prof. Religi stanął w centrum miasta

Pomnik prof. Religi, który stanął w Zabrzu, został wybrany spośród kilkunastu różnych projektów, a prace nad monumentem zaczęły się kilka lat temu.

- Nie chodzi o to, by pracować w pośpiechu. Należy pewne rzeczy przemyśleć, należy trochę odczekać – wyjaśnia prof. Krzysztof Nitsch.

Mówi, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyglądzie pomnika prof. Religi, stworzył kilka portretów zabrzańskiego kardiochirurga, a wybór padł na ten, który zaakceptowały osoby z najbliższego otoczenia profesora.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zabrze. Pomnik Zbigniewa Religi prawie gotowy. Zobacz zdjęcia

Autor pomnika zwraca szczególną uwagę na jego symbolikę. Wyjaśnia, że elementem, na który należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności jest elektrokardiogram w dolnej części monumentu.

- Prof. Religa jest troszkę dalej. Myślę, że kolejne pokolenia mogą zastanawiać się, kogo przedstawia pomnik. Zaczną od spojrzenia na elektrokardiogram, który jest amplitudą życia człowieka, a zarazem symbolem związanym z medycyną. My znamy prof. Religę, ale zależało mi na tym, by stworzyć coś uniwersalnego, by ktoś, kto nie zna profesora mógł powiedzieć „aha, to chyba lekarz, to chyba człowiek zasłużony, bo jego puls, jego rytm życia jest wypisany na tym kardiogramie”. Dlatego moim założeniem było znalezienie symbolu, który najlepiej przedstawi prof. Religę – opowiada prof. Krzysztof Nitsch.

Postaci prof. Zbigniewa Religi nie trzeba nikomu przedstawiać. W połowie lat 80-tych przeprowadził w Zabrzu pierwszy udany zabieg przeszczepu serca w Polsce. Pomnik, który stanął przy zabrzańskim ratuszu zostanie oficjalnie odsłonięty 30 września. O tym, która z kilku zaprojektowanych rzeźb stanie w Zabrzu, zadecydowali mieszkańcy miasta podczas głosowania w 2016 roku. Ponad połowę wszystkich głosów zdobyła wtedy praca zatytułowana „Kardiogram II”.

Zobacz także

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera