18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze kończy 90 lat. Zobacz, jak wyglądało kiedyś [STARE WIDOKÓWKI]

Maria Olecha
Zabrze jest miastem wyjątkowym, pięknym, miastem, które trzeba dobrze poznać i zrozumieć, aby się nim zachwycić. Sądziłem, że znam je bardzo dobrze, a ono stale mnie zaskakuje, bo pozwala odkrywać kolejne skarby. I to jest wspaniałe, pani Mario, zobaczy pani, że pani je też pokocha - mówił mi Dariusz Walerjański, historyk i miłośnik zabrzańskich zabytków, gdy spotkaliśmy się po raz pierwszy w sierpniu 2006 roku.

Stawiałam wtedy pierwsze reporterskie kroki w tym mieście, które znałam z opowieści rodziców. Jeździłam jedynie do Rokitnicy, gdzie mieszkali moi dziadkowie. Urodziłam się i wychowałam w Gliwicach - dużych, zadbanych, prężnie rozwijających się, z rynkiem i radiostacją. I z bogatą historią sięgającą wieków średnich.

Realizując każdy materiał, rozmawiając z ludźmi, słuchając ich historii poznawałam Zabrze lepiej, dzień po dniu. To miasto, które ma dziedzictwo poprzemysłowe, na czele z kopalnią Guido, perełką na Szlaku Zabytków Techniki, Górnika Zabrze, Dom Muzyki i Tańca, Teatr Nowy, własną filharmonię, piękne kościoły, urokliwą Zandkę, najdłuższą w regionie ul. Wolności, DTŚ-kę, dwie autostrady, ogród botaniczny...

To w Zabrzu pojawiły się pierwsze tramwaje na Górnym Śląsku, miasto miało kopalnie i huty, nowoczesną pocztę, a Donnersmarckowie wybudowali tam małe przemysłowe miasteczko, które dziś jest dziedzictwem kulturowym miasta. Mimo to Zabrzeotrzymało prawa miejskie dopiero 90 lat temu.

Dziś trudno w to uwierzyć, ale jeszcze na początku XX wieku Zabrze było największą wsią w Europie! Mieszkańcy długo, bo ponad pół wieku, starali się o prawa miejskie. Zabrze otrzymało je 1 października 1922 roku.

Najstarszą dzielnicą Zabrza są Biskupice. Pierwsza wzmianka o tej osadzie pojawiła się już w 1234 roku. I to właśnie Biskupice pozostają do dzisiaj dzielnicą pełną tajemnic dla historyków.

Dariusz Walerjański całkiem niedawno odkrył tam prawdziwy skarb - wyspę! Na rzece Bytomce, przy granicy Zabrza z Rudą Śląską. Dobrze widać ją z brzegu osiedla Borsigwerk.

Zabrze to również miasto, w którym urodzili się lub związali z nim swoje życie m.in. pianista Krystian Zimerman, prof. Zbigniew Religa, prof. Marian Zembala, pisarz Janosch, lider RAŚ Jerzy Gorzelik, legenda Górnika Włodzimierz Lubański i pisarz Stanisław Bieniasz.

Okrągłe urodziny będą huczne. Zabrzanie będą się jutro od 21 bawić z Varius Manx. Spod ziemi wyjdzie skarbnik, a o godz. 11 ul. Wolności przejdzie barwna kawalkada. Zaś w niedzielę o godz. 12.15 w kościele pw. św. Kamila zostanie odprawiona uroczysta msza. Miasto otrzyma ponadto swój sztandar.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo