Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze ma nowe logo. Zaprojektowano je z okazji 100-lecia. Autorem jest prof. Marian Oslislo

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Zabrze ma nowe logo. Zaprojektowano je z okazji 100-lecia. Stworzył je prof. Marian Oslislo.
Zabrze ma nowe logo. Zaprojektowano je z okazji 100-lecia. Stworzył je prof. Marian Oslislo. UM Zabrze
W odrestaurowanej Sali Witrażowej gmachu Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbyła się prezentacja nowego logo miasta. Zostało ono zaprojektowane z okazji zbliżających się obchodów stulecia przyznania praw miejskich.

Zabrze ma nowe logo. Zaprojektowano je z okazji 100-lecia

W poniedziałek, 6 grudnia, w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego odbyła się konferencja prasowa dotycząca prezentacji logotypu przygotowanego z okazji obchodów setnej rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich.

- Zabrze jest bardzo interesującym miastem z trudną i długą historią. Oczywiście, stulecie nadania praw miejskich to zaledwie mały fragment historii tej ziemi, o której można by długo opowiadać. Najpierw była to największa wieś w Europie. Podobnie jak większość ziem na śląsku, tu były tereny rolnicze. Później, przez odkrycie węgla, ten obszar pięknie się rozwinął. Dziś, gdy mówimy o Zabrzu, myślimy o mieście medycyny, nauki, turystyki postindustrialnej, kultury, sportu, nowoczesnych technologii, ale przecież jeszcze nie tak dawno Zabrze było ośrodkiem przemysłowym - tłumaczyła, podczas konferencji, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Za projekt nowego logotypu odpowiada profesor Marian Oslislo, były rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. - Dziękuję pani prezydent za to, że zaprosiła mnie do tego projektu. Dzięki temu mogłem zrobić coś dla mojego miasta, w którym się urodziłem i spędziłem całe życie. To jest dla mnie ogromny zaszczyt. Czułem, w związku z tym, dużą odpowiedzialność. Starałem się zaprojektować logo w sposób bardzo prosty, aby ten przekaz był czytelny oraz jasny - wyjaśniał.

Logotyp (w odpowiedniej kolorystce) z jednej strony kłania się tradycji, ale jest też nowoczesny, na miarę XXI wieku. - Znalazła się tu zębatka, która jest częścią herbu, ale także napędza ona nasze miasto i mocno nawiązuje do industrialnej historii Zabrza - podkreślał Marian Oslislo.

Setna rocznica nadania praw miejskich przypadnie dokładnie we wrześniu przyszłego roku. Przez najbliższe miesiące władze Zabrza chcą jednak pokazywać co udało się osiągnąć przez ten okres. - Przygotowujemy się do obchodów, bo to duże wydarzenie. Myślę, że to okazja, aby wydobyć z miasta wszystko to, co najpiękniejsze. Oczywiście, będziemy chcieli spotykać się z ludźmi. Będziemy chcieli opowiadać o tym, co w Zabrzu najbardziej interesujące, o wyjątkowych osiągnięciach, ale myślę, że ważnym elementem tej komunikacji jest również logo - dodała Małgorzata Mańka-Szulik.

Nie przeocz

Odrestaurowana Sala Witrażowa robi wrażenie!

Konferencja prasowa była także okazją, aby zobaczyć z bliska, jak postępują prace remontowo-budowalne w siedzibie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W gmachu obecnie trwają prace wykończeniowe. Według zapowiedzi, budynek - po remoncie - ma zostać oddany do użytku w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Przypomnijmy, że w odrestaurowanej Sali Witrażowej w przeszłości znajdowało się starostwo powiatowe.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera