Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Muzeum górnictwa i zabytkowa kopalnia Guido będą połączone

Redakcja
Kopalnia Guido
Kopalnia Guido Arkadiusz Gola
Dwie działające w Zabrzu atrakcje Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego: Muzeum Górnictwa Węglowego i Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" zostaną połączone w jedną instytucję. Zdecydował o tym samorząd woj. śląskiego.

Utworzona w ten sposób wspólna instytucja kultury działać będzie pod nazwą Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Wspólnie będą ją prowadzić gmina Zabrze i Województwo Śląskie. Decyzje w tej sprawie zapadły wiosną tego roku. Teraz - z trzymiesięcznym wyprzedzeniem - zostały ogłoszone, aby połączenie mogło stać się faktem w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Na scalenie placówek zgodziła się Rada ds. Muzeów, działająca przy ministrze kultury.

Muzeum Górnictwa Węglowego ma ponad 30-letnią tradycję. "Guido" w obecnej formule działa od pięciu lat, należąc do największych atrakcji turystycznych centralnej części woj. śląskiego. Dzięki współpracy samorządów miejskiego i wojewódzkiego w kopalni udostępniono turystom poziomy 170 m i 320 m pod ziemią.

Na głębokości 170 metrów prezentowane są m.in. praca górnika, wydobycie węgla i maszyny z przełomu XIX i XX wieku. Idąc kilkusetmetrową trasą można też obejrzeć podziemne stajnie i narzędzia. Najciekawszą częścią poziomu 320 jest ponaddwukilometrowa trasa turystyczna z autentyczną współczesną ścianą wydobywczą i potrzebnymi do urobku i dostawy węgla maszynami, m.in. kombajnem górniczym i przenośnikami. Niedawno uruchomiono tam kolejkę podwieszaną dla turystów.

Samorządowcy przekonują, że połączenie obu placówek przyniesie korzyści zarówno im samym, jak i - w perspektywie - odwiedzającym Zabrze turystom. W nowej formule instytucja ma wypracować wielowątkowy, spójny program działania oraz wspólny program inwestowania i rozwoju. To ważne tym bardziej, że zakres działania obu instytucji pokrywa się i uzupełnia.

Obecnie zarówno muzeum jak i kopalnia "Guido" prowadzą inwestycje z unijnych środków, będąc w nich partnerami. Do najważniejszych należą projekty: "Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej", obejmujący m.in. udostępnienie zwiedzającym tzw. Sztolni Dziedzicznej pod Zabrzem, "Adaptacja obiektów położonych przy ul. Sienkiewicza w Zabrzu na potrzeby rozwoju poprzemysłowego parku tematycznego" oraz projekt obejmujący uatrakcyjnienie skansenu górniczego "Królowa Luiza".

"W efekcie realizacji projektów m.in. udostępnione będą do zwiedzania różnorodne zabytkowe trasy podziemne, obrazujące historię górnictwa, co - wraz z edukacyjną, wystawienniczą, konserwatorską i naukową działalnością prowadzoną dotychczas przez muzeum - stwarza szansę na stworzenie instytucji o wyjątkowym potencjale" - podał we wtorek urząd marszałkowski w Katowicach.(PAP)


*Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera