Zabrze: Pierwsi rowerzyści już skorzystali z roweru...

  Zabrze: Pierwsi rowerzyści już skorzystali z roweru miejskiego ZDJĘCIA

  NAU

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rower miejski w Zabrzu
  1/32
  przejdź do galerii

  Rower miejski w Zabrzu ©Arkadiusz Nauka

  Dzisiaj, 27 kwietnia został uruchomiony system Zabrzańskiego Roweru Miejskiego. Do dyspozycji użytkowników są 32 rowery, które można wypożyczać i oddawać na 4 stacjach. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne.
  Od dzisiaj możemy w Zabrzu wypożyczyć rower miejski. Wystartował pilotażowy program zabrzańskiego roweru miejskiego pilotażowy program. Na początek uruchomione zostały 4 stacje, w których będziemy mogli wypożyczyć łącznie 32 rowery miejskie. Jednoślady można wypożyczać i oddawać na stacjach zlokalizowanych w pobliżu Kopalni Guido, Sztolni Królowa Luiza przy ul. Wolności i Słodczyka oraz dworca PKP. A to tylko początek.

  - To jest program pilotażowy, który pozwoli nam sprawdzić czy ten pomysł się w Zabrzu przyjmie i czy zabrzanie chętnie korzystają z roweru miejskiego - wyjaśnia Sławomir Gruszka, rzecznik zabrzańskiego magistratu. Dodajmy, że na stacjach obok rowerów miejskich użytkownicy mogą skorzystać z dwóch tandemów, dwóch rowerków dziecięcych oraz jednego trójkołowego roweru cargo/familijny (pozwalającego na bezpieczna jazdę nawet z czwórką dzieci)

  - Rower miejski to nie tylko sposób na rekreację, ale również wygodny, ekologiczny i szybki środek codziennego transportu. W połączeniu z tradycyjnymi środkami komunikacji publicznej jest doskonałą konkurencją dla transportu samochodowego - tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Zabrzańskiego Roweru Miejskiego. Dodaje, że jeśli zabrzanie polubią rower miejski, stacji powstanie więcej.

  Rowery miejskie w Katowicach: Zobacz gdzie wypożyczysz i oddasz rower LISTA STACJI

  Z systemu może skorzystać każdy pełnoletni użytkownik (osoby w wieku 13-18 lat muszą przedstawić zgodę rodziców. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej ZabrzanskiRowerMiejski.pl, aplikację mobilną, przez terminal umiejscowiony przy każdej stacji wypożyczeń lub infolinię. Należy również wnieść 10 złotych opłaty inicjalnej, z której finansowane będą późniejsze wypożyczenia. Co ważne, w systemie nie muszą się rejestrować te osoby, które posiadają już konto Nextbike założone w innym systemie, np. w Katowicach, Pszczynie czy Berlinie. Mogą one z niego korzystać wypożyczając rower również w Zabrzu. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Za czas do godziny zapłacimy 1 zł, za dwie godziny - 2 złote, trzy godziny - 3 złote, a czarta i każda kolejna to koszt 4 złotych. Maksymalny czas jednego wypożyczenia to 12 godzin.
  Zobacz galerię
  Aby wypożyczyć rower wystarczy wpisać na terminalu stacji wypożyczeń swój numer telefonu i kod PIN, który otrzymujemy podczas rejestracji oraz numer wypożyczanego roweru, a potem wypiąć rower z elektrozamka. Można również skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej Nextbike. Nie wymaga ona każdorazowego logowania w systemie. Wystarczy wpisać numer roweru lub zeskanować kod QR. Trwa to zaledwie kilka sekund.

  Rower można oddać na tej samej lub dowolnej innej stacji Zabrzańskiego Roweru Miejskiego Ich lokalizacje będzie można znaleźć na stronie internetowej ZabrzanskiRowerMiejski.pl, w aplikacji i na terminalach każdej z czterech stacji wypożyczeń.


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rower

  karafe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  skoro rower miejski teraz się mówi na "rower od miasta" to jak nazwę moją nową indianę moenę?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim