Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze. Ponad stuletnia wieża ciśnień już otwarta. Na jej szczycie mieści się punkt widokowy. W dniu otwarcia urządzono rodzinny piknik

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Piknik rodzinny w dniu otwarcia wieży ciśnień w Zabrzu przyciągnął wielu mieszkańców. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Piknik rodzinny w dniu otwarcia wieży ciśnień w Zabrzu przyciągnął wielu mieszkańców. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Przestrzenie biurowe, a także kawiarnia i multimedialna wystawa "Carboneum" znajdują się w odrestaurowanej zabrzańskiej wieży ciśnień. To, co jednak dla mieszkańców Zabrza najważniejsze, to fakt, że zabytek został dla nich udostępniony. Mogą oni korzystać z punktu widokowego usytuowanego na jej szczycie, z którego dostrzec można niemal każdy punkt miasta. Oficjalnemu oddaniu wieży zabrzanom towarzyszył piknik. Zobaczcie zdjęcia!

Ponad stuletnia wieża ciśnień w Zabrzu już otwarta. Na jej szczycie mieści się punkt widokowy. W dniu otwarcia urządzono rodzinny piknik

Z wielką pompą dokonano oficjalnego otwarcia wyremontowanej wieży ciśnień w Zabrzu. Wybudowany w 1909 roku na potrzeby miejskiej sieci wodociągowej obiekt, przeszedł prawdziwą metamorfozę i z grożącego zawaleniem budynku, zmienił się w wyjątkowe miejsce. Zanim to się jednak stało, konieczne było wykonanie całego szeregu prac.

Te objęły między innymi dostawienie do wieży żelbetowej konstrukcji pełniącej funkcję szybu windy oraz oplatającej go klatki schodowej. Wieża ciśnień została też przebudowana, ale dokonano w tego taki sposób, aby zachować jej pierwotny wygląd. Rewitalizacja objęła także tereny wokół wieży, a dokładnie mieszczący się obok niej park.

Największe zmiany zaszły jednak w środku. W samej kopule wieży, gdzie kiedyś mieścił się zbiornik wodny, obecnie znajduje się multimedialna wystawa "Carboneum", którą opiekuje się zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego. Atrakcją dla zabrzan jest także... kawiarnia. Jednak nie sama w sobie, a jej część w postaci przeszklonego tarasu, na którym umieszczono jeden z jej stolików.

- Osoba, która tam wejdzie będzie mieć wrażenie, jakby wisiała w powietrzu, ponieważ przeszklona jest również podłoga – mówi Dawid Wowra, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Zabrzu.

Nie lada gratką może się też okazać punkt widokowy na samym szczycie wieży. Z niego także mogą korzystać mieszkańcy, a jak zaznaczają w zabrzańskim magistracie, widoki, które można z tego miejsca dostrzec zapierają dech w piersiach. Z wieży ma rozpościerać się panorama na całe miasto, a nawet poza jego granice. Przy dobrej widoczności wzrok może sięgnąć nawet 100 kilometrów dalej, dostrzegając w oddali Beskidy.

Ponadto, po przebudowie, część wieży ciśnień zaadaptowano również na biura. Wiadomo już, że w jednym z nich znajdować się będzie ognisko pracy pozaszkolnej.

W dniu udostępnienia wieży ciśnień zabrzanom, na jej terenie miał miejsce się piknik rodzinny z wieloma atrakcjami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Podczas pikniku odbyły się pokazy chemiczne i akrobatyczne. Nie zabrakło także elementów kulturalnych, które stanowiły występy Teatru Ocelot i akordeonisty Marcina Wyrostka.

Rewitalizacja wieży ciśnień w Zabrzu kosztowała 34 miliony złotych. Znaczna część tych pieniędzy - 24 mln zł - pochodziła z dofinansowań. Ze swojej kieszeni Urząd Miasta w Zabrzu wyłożył 10 mln zł.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera