Zabrze – nowy budynek ŚCCS
W Śląskim Centrum Chorób Serca otwarto nowy segment. Budynek A+ zastąpi pawilon A, czyli historyczny budynek dawnego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii. To tu prof. Zbigniew Religa przeprowadził w 1985 r. wraz ze swoim zespołem pierwszą udaną transplantację serca.
W budynku A+ ulokowane zostały liczne oddziały i pracownie. Miejsce w nowo otwartym obiekcie znalazły m.in.:
- Oddział Kliniczny Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej ŚUM,
- Katedra Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Oddział Kliniczny Kardiologii ŚUM,
- Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia,
- Oddział Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej,
- Zespół Pracowni Naukowych,
- Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, Chorób Środowiskowych i Cywilizacyjnych.
- Jest nam niezmiernie miło, że postępujący rozwój Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu może przyczynić się do poprawy jakości leczenia pacjentów. Wobec tego z przyjemnością udostępniamy Państwu doskonale wyposażony i nowoczesny budynek A+, aby móc jeszcze lepiej realizować naszą misję: „Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję” – czytamy na stronie internetowej ŚCCS.
Nowo otwarty budynek A+ jest kolejnym obiektem wchodzącym w skład ŚCCS. W 2013 r. uruchomiony został Pawilon D, w którym znajduje się Poradnia Kardiologii Dziecięcej. Dwa lata później ukończono kolejny etap rozbudowy szpitala. W Pawilonie C znalazł się m.in. oddział transplantacyjny z pododdziałami Mukowiscydozy, Chirurgii Klatki Piersiowej oraz Chorób Płuc. Znalazły się tu również cztery nowe sale operacyjne.
Śląskie Centrum Chorób Serca przekazane Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu
3 października Śląskie Centrum Chorób Serca zostało oficjalnie przekazane Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach.
- Podjęliśmy decyzję, którą zaraz usankcjonujemy formalnie, że Śląskie Centrum Chorób Serca zostanie przekazane z Ministerstwa Zdrowia do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Można śmiało powiedzieć, że Śląskie Centrum Chorób staje się jeszcze bardziej śląskie – w ten sposób, że nie będzie już jego właścicielem minister zdrowia rezydujący w Warszawie, tylko Śląski Uniwersytetu Medyczny – mówił 3 października Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Dla pacjentów nie powinno wiązać się to z poważniejszymi zmianami. Prof. Tomasz Szczepański, rektor ŚUM, zapewnił, że nie zamierza przeprowadzać żadnej rewolucji w ŚCCS. Będzie kontynuować dotychczasowe działania zabrzańskiego szpitala i nadal rozwijać ośrodek.
- Nie można mówić o jakimś wielkim przejęciu. Na terenie Śląskiego Centrum Chorób Serca działa od lat kilka klinik Śląskiego Centrum Medycznego. A tak naprawdę wszyscy i tak podlegamy pod ministra zdrowia – wyjaśnia Agata Pustułka, rzecznik prasowy ŚUM.
Dodaje, że Śląski Uniwersytet Medyczny będzie dbał o zapewnienie jak najlepszego, dalszego rozwoju ŚCCS.
ŚCCS – odsłonięto popiersia twórców placówki
W budynku odsłonięte zostały popiersia osób, które stworzyły zabrzańską placówkę kardiologiczną. Uhonorowano prof. Stanisława Pasyka, prof. Zbigniewa Religę, prof. Mariana Zembalę i dr Lili Goldstein.
Prof. Stanisław Pasyk był w latach 1976–1983 był dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu. Współpracował z prof. Zbigniewem Religą, który razem z prof. Marianem Zembalą przeprowadził pierwszą udaną transplantację serca w zabrzańskim ośrodku. Dr Lili Goldstein była ekspertem w dziedzinie wrodzonych wad serca u dzieci, tworzyła Katedrę i Klinikę Kardiologii Dziecięcej przy ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu.
Początki ŚCCS sięgają roku akademickiego 1983/84, kiedy to ówczesny Rektor Śląskiej Akademii Medycznej, prof. Franciszek Kokot zaproponował prof. Stanisławowi Pasykowi zorganizowanie nowej placówki kardiologicznej w Zabrzu. W roku 1984 prof. Pasyk zaproponował prowadzenie Kliniki Kardiochirurgii prof. Zbigniewowi Relidze, który rozpoczął tworzenie oddziału przygotowując go do przeprowadzania najbardziej skomplikowanych i nowatorskich operacji w kraju.
Nie przeocz
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- 500 plus dla małżeństw. Wkrótce pojawi się nowe świadczenie dla seniorów?
- Schroniska górskie w Beskidach – TOP 10. To świetne miejsca na jesienne spacery
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Zabrzańscy lekarze przywracają pacjentom głos. Wstawiają protezy po usunięciu krtani

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?