Nasza Loteria

Zabrze. Śląskie Centrum Chorób Serca oddało do użytku nowy budynek. Przeniosło się tu wiele oddziałów szpitala

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Otwarto nowy budynek ŚCCS - trafiło tu wiele oddziałów zabrzańskiego szpitala. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Otwarto nowy budynek ŚCCS - trafiło tu wiele oddziałów zabrzańskiego szpitala. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
3 października Śląskie Centrum Chorób Serca oficjalnie oddało do użytku nowy budynek, oznaczony symbolem A+. Zarządzenie szpitalem zostało przekazane przez ministra zdrowia Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach. - Na terenie Śląskiego Centrum Chorób Serca działa od lat kilka klinik Śląskiego Centrum Medycznego – wyjaśnia Agata Pustułka, rzecznik prasowy ŚUM.

Zabrze – nowy budynek ŚCCS

W Śląskim Centrum Chorób Serca otwarto nowy segment. Budynek A+ zastąpi pawilon A, czyli historyczny budynek dawnego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii. To tu prof. Zbigniew Religa przeprowadził w 1985 r. wraz ze swoim zespołem pierwszą udaną transplantację serca.

W budynku A+ ulokowane zostały liczne oddziały i pracownie. Miejsce w nowo otwartym obiekcie znalazły m.in.:

  • Oddział Kliniczny Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej ŚUM,
  • Katedra Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Oddział Kliniczny Kardiologii ŚUM,
  • Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia,
  • Oddział Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej,
  • Zespół Pracowni Naukowych,
  • Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, Chorób Środowiskowych i Cywilizacyjnych.

- Jest nam niezmiernie miło, że postępujący rozwój Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu może przyczynić się do poprawy jakości leczenia pacjentów. Wobec tego z przyjemnością udostępniamy Państwu doskonale wyposażony i nowoczesny budynek A+, aby móc jeszcze lepiej realizować naszą misję: „Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję” – czytamy na stronie internetowej ŚCCS.

Nowo otwarty budynek A+ jest kolejnym obiektem wchodzącym w skład ŚCCS. W 2013 r. uruchomiony został Pawilon D, w którym znajduje się Poradnia Kardiologii Dziecięcej. Dwa lata później ukończono kolejny etap rozbudowy szpitala. W Pawilonie C znalazł się m.in. oddział transplantacyjny z pododdziałami Mukowiscydozy, Chirurgii Klatki Piersiowej oraz Chorób Płuc. Znalazły się tu również cztery nowe sale operacyjne.

Śląskie Centrum Chorób Serca przekazane Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu

3 października Śląskie Centrum Chorób Serca zostało oficjalnie przekazane Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach.

- Podjęliśmy decyzję, którą zaraz usankcjonujemy formalnie, że Śląskie Centrum Chorób Serca zostanie przekazane z Ministerstwa Zdrowia do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Można śmiało powiedzieć, że Śląskie Centrum Chorób staje się jeszcze bardziej śląskie – w ten sposób, że nie będzie już jego właścicielem minister zdrowia rezydujący w Warszawie, tylko Śląski Uniwersytetu Medyczny – mówił 3 października Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Dla pacjentów nie powinno wiązać się to z poważniejszymi zmianami. Prof. Tomasz Szczepański, rektor ŚUM, zapewnił, że nie zamierza przeprowadzać żadnej rewolucji w ŚCCS. Będzie kontynuować dotychczasowe działania zabrzańskiego szpitala i nadal rozwijać ośrodek.

- Nie można mówić o jakimś wielkim przejęciu. Na terenie Śląskiego Centrum Chorób Serca działa od lat kilka klinik Śląskiego Centrum Medycznego. A tak naprawdę wszyscy i tak podlegamy pod ministra zdrowia – wyjaśnia Agata Pustułka, rzecznik prasowy ŚUM.

Dodaje, że Śląski Uniwersytet Medyczny będzie dbał o zapewnienie jak najlepszego, dalszego rozwoju ŚCCS.

ŚCCS – odsłonięto popiersia twórców placówki

W budynku odsłonięte zostały popiersia osób, które stworzyły zabrzańską placówkę kardiologiczną. Uhonorowano prof. Stanisława Pasyka, prof. Zbigniewa Religę, prof. Mariana Zembalę i dr Lili Goldstein.

Prof. Stanisław Pasyk był w latach 1976–1983 był dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu. Współpracował z prof. Zbigniewem Religą, który razem z prof. Marianem Zembalą przeprowadził pierwszą udaną transplantację serca w zabrzańskim ośrodku. Dr Lili Goldstein była ekspertem w dziedzinie wrodzonych wad serca u dzieci, tworzyła Katedrę i Klinikę Kardiologii Dziecięcej przy ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu.

Początki ŚCCS sięgają roku akademickiego 1983/84, kiedy to ówczesny Rektor Śląskiej Akademii Medycznej, prof. Franciszek Kokot zaproponował prof. Stanisławowi Pasykowi zorganizowanie nowej placówki kardiologicznej w Zabrzu. W roku 1984 prof. Pasyk zaproponował prowadzenie Kliniki Kardiochirurgii prof. Zbigniewowi Relidze, który rozpoczął tworzenie oddziału przygotowując go do przeprowadzania najbardziej skomplikowanych i nowatorskich operacji w kraju.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni