Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze. Uporczywie nękał byłą partnerkę przez ponad rok, może trafić do więzienia na 8 lat

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Policja w Zabrzu zatrzymała mężczyznę, który uporczywie nękał byłą partnerkę.
Policja w Zabrzu zatrzymała mężczyznę, który uporczywie nękał byłą partnerkę. arch DZ
Funkcjonariusze Komisariatu II zabrzańskiej policji zatrzymali 43-latka, który uporczywie nękał swoją byłą partnerkę. Miał ją wielokrotnie nachodzić i nieustannie kontrolować. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 8 lat więzienia.

Zabrze – nękał byłą partnerkę przez ponad rok

Zabrzańscy policjanci z II Komisariatu zatrzymali 43-letniego mężczyznę. Był poszukiwany w związku z uporczywym nękaniem byłej partnerki. Według relacji poszkodowanej, 43-latek od ponad roku miał ją kontrolować, notorycznie wydzwaniać do niej, a także nachodzić w mieszkaniu oraz wyzywać.

Zatrzymany 43-latek decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy, usłyszał również zarzuty w związku popełnionym przestępstwem. Musi liczyć się z karą do 8 lat pozbawienia wolności.

W kodeksie karnym czytamy:

- Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 – art. 190a kodeksu karnego.

A przez uporczywe nękanie rozumiemy wielokrotne, powtarzające się prześladowanie, które wyraża się w podejmowaniu różnych naprzykrzających się czynności. Ich celem jest długotrwałe niepokojenie pokrzywdzonego bądź jego osoby najbliższej. Może polegać na częstym dzwonieniu lub wysyłaniu smsów, na długotrwałym i powtarzającym się obserwowaniu domu osoby pokrzywdzonej, a także na nachodzeniu osoby nękanej bądź podejmowaniu prób zbliżenia się do niej wbrew jej woli.

Z punktu widzenia prawa nie jest istotne, czy sprawca ma zamiar wykonać ewentualne groźby kierowane pod adresem osoby pokrzywdzonej. Nie są również ważne motywy działania nękającego, ani uczucia, którymi żywi osobę nękaną. Główną przesłanką do postawienia zarzutów jest subiektywne poczucie zagrożenia pokrzywdzonego.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera