Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze: wiecha na budowie nowej elektrociepłowni [ZDJĘCIA+WIDEO Z DRONA]

Bartosz Pudelko
Bartosz Pudelko
mat. Fortum/Bartosz Pudełko
Budowa nowej elektrociepłowni koncernu Fortum w Zabrzu idzie pełną parą. Ledwie trzy miesiące po wmurowaniu kamienia węgielnego na konstrukcji 64-metrowego pylonu zawisła wiecha. Cała inwestycja warta jest 870 mln zł i ma się zakończyć w 2018 roku.

Symboliczny dzień na budowie nowej elektrociepłowni w Zabrzu. Zakończyły się prace związane z betonowaniem najwyższego elementu przyszłego zakładu - 64-metrowego pylonu. W piątek zawisła na nim wiecha. Pylon to zabudowana klatka schodowa, która będzie stanowiła oś przyszłej elektrociepłowni. Zakończenie tego etapu to dla całej inwestycji jeden z najważniejszych kamieni miliowych.

– Wszystkie dotychczasowe prace budowlane postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem i przy zachowaniu najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa. Aktualnie na placu budowy pracuje około 200 osób dziennie, a liczba ta będzie się konsekwentnie zwiększać w najbliższych miesiącach. Dziękujemy wszystkim osobom przyczyniającym się do sprawnej i szybkiej budowy naszego zakładu – podkreśla Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum.

W ostatnich dniach na zabrzańskiej budowie rozpoczęły się również prace przy stalowej konstrukcji przyszłej kotłowni, w której stanie wielopaliwowy kocioł.

Przypomnijmy, koncern Fortum, właściciel elektrociepłowni w Zabrzu i Bytomiu od lat zapowiadał modernizację swojej infrastruktury. Dotychczasowe kotły, zgodnie ze zmieniającymi się przepisami, będą musiały zostać wyłączone najpóźniej do 2022 roku. Stąd też decyzja o budowie zupełnie nowego zakładu, który powstaje w Zabrzu.

Nowa elektrociepłownia budowana jest na tyłach terenu obecnego zakładu. Historyczne budynki (obecna EC Zabrze to najstarszy działający zakład tego typu w Polsce; powstała w 1897 roku) nie ucierpią więc.

Nowy zakład ma być wyposażony w nowocześniejsze i wydajniejsze kotły. W dalszym ciągu będą one zasilane głównie węglem, ale będzie można w nich spalać również biomasę, alternatywne paliwo RDF oraz miks tych trzech paliw. Nowa EC ma być również bardziej ekologiczna. Eksperci z Fortum szacują m.in., że emisja pyłów do atmosfery spadnie 11-krotnie.

Inwestycja Fortum obejmują również Bytom. Dobiega końca budowa nowej ciepłowni właśnie w Bytomiu. Następnie powstać ma rurociąg łączący ją z powstającym zakładem w Zabrzu. Taka infrastruktura ma zaopatrywać w ciepło 70 tys. mieszkań w obu miastach. Budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu będzie Fortum kosztować ok. 870 mln zł i potrwa do 2018 roku. Zaś cały plan inwestycyjny koncernu na Śląsku rozpisany jest do 2022 roku i ma wartość ponad miliarda złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty