Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytki UNESCO w Tarnowskich Górach ze wsparciem od państwa. Projekt ustawy trafi do Sejmu. Zgłosił go Senat. Kopalnia srebra to perła

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Podziemia są wpisane na listę UNESCO
Podziemia są wpisane na listę UNESCO Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Senat w piątek, 18 czerwca, zadecydował o wniesieniu pięciu projektów ustaw do Sejmu. Jeden z nich dotyczy wsparcia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które - w wyniku pandemii - jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wiele jednak na to wskazuje, że zabytki wpisane na listę UNESCO w Tarnowskich Górach przetrwają.

Będzie wsparcie dla zabytków UNESCO w Tarnowskich Górach? Projekt ustawy trafi do Sejmu

Pandemia koronawirusa w naszym kraju dotknęła wszystkie gałęzie gospodarki. Niektóre branże "oberwały" mocniej, inne - trochę mniej. Każdy jednak odczuł w jakimś tam stopniu odczuł skutki. Mocno cierpiała turystyka. Nic więc dziwnego, że w styczniu tego roku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej założyło konto na portalu Patronite, czyli serwisie, który wspomaga pozyskiwanie finansowania przez osoby twórcze.

Sytuacja wciąż była ciężka. - Kończą nam się oszczędności i za miesiąc będziemy zmuszeni ogłosić upadłość, co może doprowadzić w przyszłości do utraty tytułu obiektu światowego dziedzictwa - mówił nam w marcu Grzegorz Rudnicki, przedstawiciel SMZT.

Na szczęście, do tego ostatecznie nie doszło. Dzięki "odmrażaniu" gospodarki przez polski rząd, znów mogły zacząć działać Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga, które znajdują się na prestiżowej liście UNESCO.

Organizację wsparło m.in. miasto, które przelało ponad 70 tys. zł na konto SMZT. Tarnowskie Góry kupiły także parking przy Zabytkowej Kopalni Srebra (w przyszłości stowarzyszenie może go odkupić). Jednak - mimo tego wszystkiego - tylu miesięcy zamknięcia słynnych obiektów nie da się odrobić w kilka tygodni. Rozszerzono ofertę, gdyż nie tak dawno wprowadzono wycieczki ecobusem po mieście, aby pozyskać kolejne fundusze pomagające przetrwać.

Nie przeocz

Zwrócono się także z prośbą o wsparcie do rządu. Społecznicy apelowali do posłów czy senatorów. Głos z Tarnowskich Gór został w końcu wysłuchany.

Podczas ostatniego posiedzenia Senatu, które miało miejsce w piątek, 18 czerwca, izba zdecydowała o wniesieniu do Sejmu pięciu projektów ustaw. Jeden z nich dotyczy zmiany ustawy o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów.

Jak czytamy, "umożliwia [ona] udzielenie dotacji z budżetu państwa Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, który zarządza zakładem górniczym – Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach, z przeznaczeniem na utrzymanie, zabezpieczenie i ratowanie zabytkowych części tej kopalni".

Za wprowadzeniem było 52 senatorów, przeciwko - 43, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Teraz więc pozostaje tylko czekać, aż ustawa "przejdzie" także w Sejmie, aby w ostateczności została podpisana przez prezydenta, Andrzeja Dudę.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera