MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa Baszta znów będzie tętnić życiem. Z wieży widokowej zobaczymy Wodzisław Śląski

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Z zabytkowej Baszty w Wodzisławiu Śl. znów będziemy podziwiać Wodzisław Śl.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Z zabytkowej Baszty w Wodzisławiu Śl. znów będziemy podziwiać Wodzisław Śl.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Luiza Chawełka, Aleksandra Paulus
O tej inwestycji mówiło się od kilku, jak nie kilkunastu lat. Z zabytkowej Baszty na Grodzisku znów będziemy mogli podziwiać Wodzisław Śl. 10 czerwca miasto podpisze umowę na to zadanie. To inwestycja za ponad 500 tys. zł. Co się zmieni na Grodzisku?

Baszta z tarasem widokowym

O tej inwestycji mówiło się od kilku, jak nie kilkunastu lat. Z Baszty na Grodzisku znów będziemy mogli podziwiać Wodzisław Śl. 10 czerwca miasto podpisze umowę na to zadanie.

W zakres prac za ponad 500 tys. zł wchodzi budowa tarasu widokowego wraz z komunikacją wewnętrzną – przywrócenie funkcji punktu widokowego z ekspozycją historycznych panoram Wodzisławia Śląskiego (8 gablot). Co ważne, obiekt ma być dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową - zamontowany zostanie schodołaz z pozycji wejścia na poziom parteru, monitor na parterze z widokiem z kamery zamieszczonej na szczycie attyki.

Ponadto w skład prac wchodzi: oczyszczenie, impregnacja, uzupełnienie tynków wewnętrznych i zewnętrznych Baszty, wykonanie instalacji elektrycznej (podświetlane gabloty), oświetlenie elewacji w postaci opraw montowanych w poziomie terenu, odtworzenie balkonu zewnętrznego piętra, wykonanie przeszklonego wyjścia na taras zewnętrzny, balustrad szklanych wokół duszy schodów.

W trakcie praco obiekt zyska też lunetę oraz kamerę. Projekt zakłada też "niwelację terenu wokół baszty i uzupełnienie nasadzeń". Wokół pojawią się też ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Natomiast dzięki czujnikowi ruchu zamontowanemu na wejściu będziemy mogli na bieżąco oceniać zainteresowanie mieszkańców.

Roboty budowlane mają się zakończyć do 21 lutego 2021 roku.

34 wieże widokowe

Rewitalizacja wieży romantycznej to jedynie jeden z elementów projektu partnerskiego pn. „Silesianka – szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia” po polskiej i czeskiej stronie.

- Stworzenie nowego kompleksowego produktu turystycznego poprzez dobudowanie 3 nowych wież widokowych i połączenie wszystkich wież widokowych w Euroregionie Silesia to cel projektu. Produkt turystyczny obejmie wszystkie nowo wybudowane wieże widokowe, a także wszystkie „stare”, istniejące wieże widokowe i punkty obserwacyjne - łącznie około 34, oprócz tras rowerowych i szlaków turystycznych, którymi można do nich dotrzeć - informują urzędnicy.

Inwestycja w większości jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

To jest zabawne

Zabytkowa Baszta

Około 20-metrowa baszta na Grodzisku została wybudowana w latach 1867-1868 przez ówczesnego właściciela miasta, zagorzałego romantyka Edwarda Braunsa. W latach 20. XX wieku wodzisławscy kupcy urządzili w niej punkt widokowy oraz restaurację. Jeszcze przed II wojną światową baszta zaczęła popadać w ruinę. Tak było do 1991 roku.

Na początku lat 90. XX wieku Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej na czele z jej wieloletnim prezesem Kazimierzem Cichym podjęło się trudu odbudowy niszczejącego zabytku. Z cegiełek, tzw. nawiązek sądowych (świadczenia pieniężne orzekane przez sądy w postępowaniu karnym wobec sprawców przestępstw) i pomocy przedsiębiorców udało się odbudować obiekt.

Dzięki zaangażowaniu całego środowiska 19 października 1991 r. ponownie dla zwiedzających udostępniono Basztę. Po drewnianych schodach można było wejść na samą górę obiektu, gdzie ze specjalnej platformy można było podziwiać panoramę Wodzisławia Śląskiego i okolic. Na samej górze była też lornetka, a dzięki niej bez problemu można było obserwować położone kilkanaście kilometrów dalej Czechy. Obiekt był dostępny dla zwiedzających w każdy weekend. Ale nie tylko.

Niestety, od momentu odbudowy zabytku jego zwiedzanie możliwe było jedynie przez 13 lat. 16 czerwca 2004 r. obiekt spłonął (podpalili go prawdopodobnie złomiarze). Przez kolejne miesiące zabytek znów popadał w ruinę. Dopiero po latach obiekt znów udało się uratować przed zniszczeniem. Prace sfinansował wodzisławski magistrat. Teraz czas na kolejny etap prac.

Musisz to wiedzieć

Zobacz i zapamiętaj

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni