Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa willa w Wiśle na sprzedaż za jedyne 155 tys. zł

Jacek Drost
7 stycznia w "Ochorowiczówce" wybuchł pożar.  Spaliło się poddasze. Przyczyna? Nieumyślne zaprószenie ognia
7 stycznia w "Ochorowiczówce" wybuchł pożar. Spaliło się poddasze. Przyczyna? Nieumyślne zaprószenie ognia Katarzyna Koczwara
"Ochorowiczówka", czyli zabytkowa willa w Wiśle po wybitnym naukowcu, została wystawiona na sprzedaż. Zdaje się, że burmistrz Wisły Jan Poloczek w dyplomatyczny sposób wybrnął z patowej sytuacji.

Nieco ponad 155 tysięcy złotych wynosi cena wywoławcza zaproponowana przez władze Wisły za zabytkową willę przy ul. Ochorowicza 6, zwaną Ochorowiczówką. Przetarg ustny odbędzie się 25 kwietnia w wiślańskim Urzędzie Miejskim. Zdaje się, że ogłaszając przetarg na sprzedaż willi, którą zbudował na początku ub. wieku wybitny naukowiec Julian Ochorowicz, burmistrz Wisły Jan Poloczek w dyplomatyczny sposób wybrnął z patowej sytuacji, jaka stworzyła się wokół budynku. Ale nie do końca tak jest...

- To dla nas cios. Nie rozumiemy tej decyzji. Nasze towarzystwo jest nią zdegustowane - mówi Grażyna Pruska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wisły. I dodaje, że wystawienie "Ochorowiczówki" na sprzedaż to niejako zakwestionowanie 30 lat pracy towarzystwa.

Willa stała się kością niezgody, bo Fundacja Juliana Ochorowicza chciała w niej zrobić muzeum biograficzne poświęcone naukowcowi. Z kolei Fundacja Polski Konwój Kultury z Czeladzi wystąpiła do władz z propozycją, by w "Ochorowiczówce" stworzyć Muzeum Sztuki Współczesnej z dziełami m.in. Dudy Gracza i Abakanowicz.

Pod koniec ub. roku o willi zrobiło się głośno, kiedy to jako pierwsi ujawniliśmy list wiślańskich duchownych do Rady Miasta. Sprzeciwili się robieniu w willi muzeum poświęconego naukowcowi, który zajmował się m.in. spirytyzmem i okultyzmem. Duchowni stwierdzili bowiem, że w wyniku eksperymentów spirytystycznych Ochorowicza "wiele osób do dzisiaj odczuwa stany lękowe, słyszy głosy, hałasy, przeżywa depresje (...)", a wśród wiślan szerzy się alkoholizm. List wywołał ostrą dyskusję pod Baranią Górą. - Średniowiecze. Dyletanctwo. Szok - komentowali niektórzy wiślanie.

Burmistrz zdecydował się więc na sprzedaż willi. Wątpliwości do przetargu zgłosiła Fundacja Juliana Ochorowicza, której władze Wisły od dłuższego czasu obiecywały przekazanie nieruchomości. Uważa ona, że przetarg ustny, nieograniczony nie gwarantuje, iż zabytkowy charakter budynku zostanie utrzymany. Dlatego Fundacja zwróciła się do generalnego konserwatora zabytków o przeprowadzenia kontroli w sprawie "Ochorowiczówki".

Geniusz pod Baranią

Julian Ochorowicz zamieszkał w Wiśle w 1903 r. Górale patrzyli na niego podejrzliwie, trochę się go bali, bo przyjechał ze świata (mieszkał we Lwowie, Paryżu, Warszawie) z opinią naukowca, ale i dziwaka. Ochorowicz był człowiekiem wielu pasji.
Interesował się m.in. filozofią, psychologią (zwołał pierwszy Światowy Kongres Psychologiczny), medycyną, był radioelektrykiem, pisarzem i publicystą, okultystą i hipnotyzerem, zapoczątkował budowanie w Wiśle murowanych willi, w których bywali Bolesław Prus, Maria Konopnicka czy Władysław St. Reymont. Miał też na swoim koncie kilka wynalazków, m.in. z dziedziny telefonii. Naukowiec wyjechał z Wisły w 1914 roku. Zmarł w 1917 r. w Warszawie.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!