Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe organy z Jasnej Góry przeszły renowację. Po ponad półtorarocznej przerwie ponownie rozbrzmiały w klasztorze

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Zabytkowe organy z Jasnej Góry przeszły renowację
Zabytkowe organy z Jasnej Góry przeszły renowację Biuro Prasowe Jasnej Góry
Zabytkowe - mające ponad 300 lat - organy godzinkowe po przejściu renowacji ponownie trafiły tam, gdzie ich miejsce, czyli na Jasną Górę. Odrestaurowanie instrumentu trwało ponad półtora roku. Po tym czasie organy ponownie rozbrzmiały w klasztorze - podczas mszy świętej dziękczynnej w intencji wszystkich, którzy ofiarą i pracą wsparli ich renowację. Była ona sprawowana pod przewodnictwem o. Arnolda Chrapkowskiego, przełożonego generalnego Zakonu Paulinów.

Zabytkowe organy z Jasnej Góry

Zabytkowy instrument po 55 latach przerwy, a teraz po półtorarocznej renowacji, wrócił do Kaplicy Matki Bożej, gdzie było jego pierwotne miejsce. Wcześniej przez dziesięciolecia organy godzinkowe zdeponowane były w Kaplicy św. Józefa na tzw. Halach.

Zabytkowy instrument ma ogromną wartość. Szafa organowa liczy 150 lata, a niektóre z najstarszych piszczałek nawet ok. 300 lat! Odrestaurowania organów dokonał Zakład Budowy, Renowacji i Naprawy Organów z Zabrza. Remont trwał półtora roku - rozpoczął się w lipcu 2021r.

W intencji wszystkich, którzy ofiarą i pracą wsparli ich renowację, odprawiona została msza święta.

- Ta hojność i otwartość tak wielu ludzi zaowocowały pięknym dziełem. Za tę dobroć składamy Bogu i każdemu z was podziękowanie i wdzięczność – powiedział o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów.

O. Chrapkowski wyraził nadzieję, że dźwięk odrestaurowanych organów godzinkowych będzie na nowo pomagał pielgrzymom i zakonnikom w modlitwie oraz pięknie celebrowanych liturgii.

Organy o wartości historycznej

Organy mają wyjątkową wartość historyczną. Jak przypomniał kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak w trakcie prac remontowych odkryto, że piszczałki są nawet znacznie starsze niż wskazują na to archiwa oraz inskrypcje wewnątrz instrumentu. Okazało się też, że np. blacha użyta w XIX w. do budowy piszczałek pochodzi z wcześniejszego instrumentu z wieku XVIII (1724 rok).

- Powoduje to, że brzmienie jest jeszcze głębsze. Już sama świadomość ile pokoleń, ile wydarzeń historycznych musiało się przy tych organach wydarzyć daje wiele do myślenia - podkreślił zakonnik.

Przed i po mszy świętej zgromadzeni mogli wysłuchać specjalnego koncertu organowego.

- Przy instrumencie zasiedli: jasnogórscy organiści Marcin Lauzer i Marcin Gawęda oraz Mikołaj Tomzik, uczeń Szkoły Muzycznej im. Marcina J. Żebrowskiego w Częstochowie. Pielgrzymi mogli posłuchać kolęd, a także utworów M. A. Charpentiera czy J.S. Bacha - mówiła Mirosława Szymusik, dziennikarz Biura Prasowego Jasnej Góry.

Przy pracach odkryto, że jeden z głosów ma cechę szczególnie przydatną do przygrywania podczas medytacji. Głos ten w charakterystyczny sposób faluje i w XX wieku, nie rozumiejąc jego znaczenia, zaklepano piszczałki, by je ściszyć oraz by ich dźwięk nie falował. Teraz na nowo odzyskano to unikatowe brzmienie instrumentu.

- Fala ta ma naśladować niebiański, anielski, śpiew aniołów, jaki my w sposób ziemski możemy sobie wyobrazić. Ma on unosić się do nieba, niczym dym kadzidła. To ma nas uwznioślić i przybliżyć nasze serca i umysły ku sprawom niebieskim – podkreślał Marcin Lauzer, jasnogórski organista.

Organy godzinkowe będzie można usłyszeć między innymi podczas codziennie granych i śpiewanych w Kaplicy Matki Bożej Godzinek o godz. 5.30, a także przy akompaniowaniu podczas czuwań nocnych oraz chórom śpiewającym w bocznej emporze.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera