Zabytkowy dworzec Rybnik Paruszowiec w ruinie ZDJĘCIA...

  Zabytkowy dworzec Rybnik Paruszowiec w ruinie ZDJĘCIA Wykonawca robót się wycofał

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Andrzej Oświecimski od lat zabiega o remont zabytkowego dworca. - Mielibyśmy ładne centrum dzielnicy - mówi nam
  1/9
  przejdź do galerii

  Andrzej Oświecimski od lat zabiega o remont zabytkowego dworca. - Mielibyśmy ładne centrum dzielnicy - mówi nam ©barbara kubica

  Remont zabytkowego dworca za pół miliona zł miał się rozpocząć w Rybniku Paruszowcu pod koniec roku. Wykonawca wygrał przetarg i zrezygnował! ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Zabytkowy dworzec w Rybniku popada w ruinę:

  Jadący z Rybnika w stronę Katowic pasażerowie nowoczesnych pociągów typu Elf, mieli już o tej porze roku podziwiać zaawansowane prace remontowe na terenie zabytkowego dworca kolejowego w Rybniku-Paruszowcu. To prawdziwa architektoniczna perełka. Jeden z nielicznych zachowanych dworców w Europie, gdzie budynek został wkomponowany w nasyp kolejowy.

  Wszystkie te elementy zabytku - podziemne przejście, wysłużone perony i stary, rozsypujący się budynek dworca - miały być remontowane. No właśnie... miały.

  Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że perełka w końcu wypięknieje. - Planowany remont rozpocznie się najpóźniej w ostatnim kwartale 2014 roku - zapewniali przedstawiciele PKP PLK, kolejowej spółki, która jest właścicielem obiektu. Tymczasem rok 2014 już się kończy, a robotników i budowlańców w dzielnicy Paruszowiec jak nie było, tak nie ma. I jak udało nam się dowiedzieć, nieprędko to się zmieni.

  KLIKNIJ I ZOBACZ KONIECZNIE:
  PODOBNY LOS SPOTKAŁ STARY DWORZEC W KATOWICACH:
  STARY DWORZEC W KATOWICACH DO WYBURZENIA? TYLKO NIE TO!


  - Zgodnie z planem, ogłosiliśmy przetarg na zaplanowane prace, zdążyliśmy nawet go rozstrzygnąć. Niestety, zwycięska firma wycofała się z umowy. Nie wiem, czy zdecydowała się na taki krok po tym, jak sprawdziła zakres robót, czy też przeszacowała swoje możliwości, ale dla nas oznacza to, że całą procedurę przetargową musimy rozpocząć od nowa - mówi Jacek Karniewski z zespołu prasowego spółki PKP PLK.

  Dworzec w rybnickiej dzielnicy Paruszowiec kiedyś tętnił życiem. Korzystali z niego pracownicy nieistniejących już zakładów mięsnych, pobliskiej mleczarni oraz Huty Silesia. Dziennie przewijało się tu nawet kilka tysięcy ludzi.

  Dworzec od lat jednak niszczeje, w budynku nie ma ani jednej szyby, a ściany są pomalowane przez wandali. Miasto starało się o jego remont od lat. W końcu latem tego roku napłynęła dobra wiadomość - PKP znalazło pieniądze na remont obiektu - dokładnie 450 tys. złotych.

  - Remont planowaliśmy wykonać wspólnie z PKP Nieruchomości, spółką, która jest właścicielem budynku dworca. Teraz nasze ustalenia trzeba poczynić na nowo - mówi Karniewski.

  A to oznacza, że na rozpoczęcie prac remontowych poczekamy jeszcze co najmniej do wiosny.

  - To zła wiadomość. Marzy mi się, by Paruszowiec stał się taką dzielnicą jak Nikiszowiec w Katowicach. Odnowiono nam właśnie sąsiadującą z dworcem kamienicę, zarezerwowane są pieniądze na modernizację kolejnych dwóch budynków. Mielibyśmy naprawdę ładne, reprezentacyjne centrum dzielnicy - mówi Andrzej Oświecimski z rady dzielnicy.


  *Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
  *Zboczeniec z Częstochowy nieuchwytny. Goni, straszy i chce gwałcić [PORTRET PAMIĘCIOWY]
  *Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
  *Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda...

  Kama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Centrum Rybnika wciąż pięknieje, a już nieco dalej taka ruina. Wstyd, że dalej będzie straszyć, a mógłby się stać pięknym centrum dzielnicy. Zgadzam się z panem Oświecimskim. Czy nie ma żadnego...rozwiń całość

  Centrum Rybnika wciąż pięknieje, a już nieco dalej taka ruina. Wstyd, że dalej będzie straszyć, a mógłby się stać pięknym centrum dzielnicy. Zgadzam się z panem Oświecimskim. Czy nie ma żadnego sposobu na firmy wycofujące się z zobowiązań?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bahnchof

  Kattowitz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  A co ze starym Dworcem Katowice?????????? Zlodziej Lajkonik!!!! kupil i czeka az sie rozleci????? apotem sprzeda dzialke za ciezken pieniadze!!!! Zlodziejski kraj i tyle !!!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo