Zabytkowy parowóz wróci na tory w Bytomiu? Trwa zbiórka pieniędzy na remont lokomotywy parowej z 1950 roku

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Trwa zbiórka pieniędzy na remont historycznego parowozu. Mowa o lokomotywie parowej T49 „Ryś” z 1950 roku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Trwa zbiórka pieniędzy na remont historycznego parowozu. Mowa o lokomotywie parowej T49 „Ryś” z 1950 roku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>arc. SGKW
Być może w niedalekiej przyszłości zabytkowa lokomotywa z 1950 roku będzie kursowała między Bytomiem a Miasteczkiem Śląskim. Aby było to możliwe, potrzebny jest gruntowny remont. Dlatego też w sieci ruszyła zbiórka pieniędzy.

Przez kolejarzy wąskotorowych nazywany jest obecnie Ryszardem, gdyż w tym roku kończy równe 70 lat. Chodzi o lokomotywę parową T49 „Ryś” pochodzącą z 1950 roku. Mimo już sędziwego wieku, ma szansę wrócić na tory. Aby to się udało potrzebny jest gruntowny remont. Na ten cel uruchomiono zbiórkę pieniędzy w sieci.

Trwa zbiórka pieniędzy na remont „Ryszarda”

- Maszyna jest już częściowo wyremontowana, jednak potrzeba jeszcze dużo pieniędzy, by wykonać wszystkie naprawy i przywrócić mu pełną sprawność. Dlatego zwracamy się o wsparcie do wszystkich, a w szczególności do miłośników kolei, zabytków techniki oraz historii naszego regionu - wyjaśnia Karol Majcherczyk, przedstawiciel Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Na portalu zrzutka.pl (w TYM miejscu) można dokonywać wpłat. Na darczyńców czekają nagrody, m.in. bezpłatne bilety, upominki, a nawet możliwość przejazdu w lokomotywie czy uruchomienia pociągu tylko dla darczyńcy i przez niego zaproszonych gości.

Do tej pory - stan na: 13 sierpnia - udało się zebrać w tym miejscu ponad 14 tys. zł. Do wymaganej kwoty wciąż daleko (100 tys. zł), ale - oprócz zbiórki pieniędzy w internecie - do przedstawicieli Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych darczyńcy zgłaszają się bezpośrednio.

Dla przykładu firma Silesia Transport wspomogła zbiórkę kwotą... 10 tys. zł. Co oznacza, że praktycznie 1/4 kwoty została uzbierana w bardzo szybkim czasie.

- Nasz post o niej [chodzi o zbiórkę - przyp. red.] dotarł do ponad 16 tysięcy osób, a tylko z naszej strony został udostępniony ponad 140 razy. Pozwolimy sobie chwilkę pomarzyć - gdyby takowe 16 tysięcy osób wpłaciło tylko po 10 złotych, to już mielibyśmy 160 tysięcy... - napisali w mediach społecznościowych członkowie SGKW. Trzymamy więc kciuki, aby cel został jak najszybciej zrealizowany.

Krótka historia zabytkowego parowozu

Maszynę zbudowano w pierwszej fabryce lokomotyw, która znajdowała się w Chrzanowie (Fablok). Do 1984 r. lokomotywa ta pracowała w Zakładach Cynkowych Szopienice w Katowicach. Później służyła jako pomnik na terenie zakładu. W 1996 r. została natomiast przewieziona na stację kolei wąskotorowej w Rudach. Cztery lata później, rozpoczęto jej remont, który... nie został ukończony.

Dlatego też w 2009 r. parowóz w częściach wrócił do Rud. Przypomnijmy, że gmina Bytom zakupiła udziały w prawie własności lokomotywy. Obecnie jest ona w trakcie naprawy w warsztatach na terenie Parowozowni Bytom Karb.

Najistotniejsze w tym temacie jest to, że dzięki remontowi, choć niedokończonemu, oraz temu, że przez ponad 20 lat parowóz był przechowywany pod dachem, jest on nadal w całkiem dobrym stanie technicznym... A może być jeszcze w lepszym!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie