Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy „Ul” w Bytomiu po remoncie. Otwarcie dopiero wiosną. Historyczny budynek jest modernizowany

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Zabytkowy „Ul” w Bytomiu zostanie otworzony dopiero wiosną.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zabytkowy „Ul” w Bytomiu zostanie otworzony dopiero wiosną.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Szymon Bijak
Modernizacja historycznego „Ula” w Bytomiu, która jest współfinansowana ze środków unijnych, miała dobiec końca w tym roku. Planowano na jesień huczne otwarcie. Do tego jednak nie doszło. Jak się dowiedzieliśmy, przesunięto je na wiosnę 2021.

Bytomski "Ul" przechodzi modernizację. Kiedy otwarcie?

Na początku października tego roku miało nastąpić uroczyste otwarcie - po renowacji - historycznego budynku, który w przeszłości był siedzibą wielu organizacji społecznych i kulturalnych walczących o polskość Górnego Śląska. Terminu jednak nie udało się dotrzymać. „Ul”, który znajduje się u zbiegu ul. Korfantego i Sokoła, otwarty zostanie najwcześniej dopiero na wiosnę 2021. Dlaczego?

- Dwie sprawy nas zatrzymały. Po pierwsze - otrzymaliśmy jeszcze jedno dofinansowanie na prace remontowe, które chcielibyśmy zrealizować. Druga kwestia to natomiast koronawirus. Skala imprezy na inaugurację nie byłaby taka, jak sobie to zakładaliśmy - wyjaśniła nam Małgorzata Otorowska, która odpowiada za promocję hufca ZHP Bytom.

Po raz pierwszy o remoncie informowaliśmy na naszych łamach w grudniu ubiegłego roku. Wówczas w tym miejscu rozpoczęły się niezbędne prace.

Budynek ma 300 metrów kwadratowych i - jak się okazało - trzeba było włożyć w jego modernizację dużo energii - Po przejęciu budynku okazało się, że jego stan jest znacznie gorszy niż się spodziewano - mówiła, cytowana przez UM, Bożena Mientus, komendant hufca ZHP Bytom.

- Znajdą się w nim dwie sale o charakterze wykładowym oraz kilka małych pomieszczeń, które będą służyły działalności hufca oraz prowadzonego przez nas Bytomskiego Centrum Aktywności Społecznej – zapowiadała w czerwcu Bożena Mientus.

Według zapowiedzi, głównym celem BCAS będzie integracja środowisk oraz poprawa komunikacji pomiędzy osobami w różnym wieku.

Nie przeocz

- Mamy nadzieję, że z jeszcze większą niecierpliwością będziecie wyczekiwać tego dnia! Zapewniamy Was, że te kilka miesięcy upłynie bardzo szybko i wkrótce się zobaczymy w naszym nowym budynku - możemy przeczytać w komunikacie udostępnionym na stronie internetowej hufca ZHP Bytom.

Niebawem ZHP Bytom planuje akcję sadzenia drzew wokół "Ula". - Jest to więc kolejny projekt, który został nam jeszcze do realizacji - zapowiedziała Małgorzata Otorowska.

Krótka historia bytomskiego „Ula”

Dom Polski „Ul” to dawna siedziba wielu organizacji społecznych i kulturalnych, które walczyły o polskość Górnego Śląska. Swoją nazwę wziął od atmosfery, jaka w nim na co dzień panowała. Zawsze było tu bowiem gwarno i głośno, jak w ulu. To właśnie tutaj przygotowano działania zbrojne związane z pierwszym powstaniem śląskim. Dziś obiekt jest wpisany do gminnego rejestru zabytków. Budynek został wzniesiony pod koniec XIX wieku, ok. 1880 roku.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera