Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachód słońca na Baraniej Górze. Zobaczcie ZDJĘCIA z wieży widokowej

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Wieża widokowa na Baraniej Górze. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wieża widokowa na Baraniej Górze. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
Barania Góra (1220 m n.p.m.) jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim. To doskonałe miejsce na spacer, z piękną panoramą, którą można podziwiać z ogólnodostępnej, stalowej wieży widokowej. O tym, że warto wybrać się na Baranią Górę, by przeżyć przepiękny zachód słońca, możecie przekonać się, przeglądając zdjęcia w naszej galerii.

Spis treści

Barania Góra i piękne widoki w Beskidzie Śląskim

Najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego to Skrzyczne (1257 m n.p.m.), jednak Barania Góra (1220 m n.p.m.) – w temacie wysokości – ustępuje mu nieznacznie. Pod względem widoków – oba szczyty mają swoje atuty. Jednak to Barania Góra może pochwalić się 15-metrową wieżą widokową, z której rozciąga się jeden z piękniejszych widoków w Beskidzie Śląskim.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Z ogólnodostępnej, stalowej wieży widokowej na Baraniej Górze można podziwiać rozległą panoramę gór Polski, Czech i Słowacji: Tatry, Beskid Śląski, Mały, Makowski, Żywiecki na czele z Babią Górą, Małą Fatrę, Góry Choczańskie, Góry Strażowskie, Jaworniki, Beskid Śląsko-Morawski, a przy bardzo dobrej widoczności nawet sudeckie Jesioniki. Sporo tego, na szczęście, na wieży znajdują się tablice informacyjne z oznaczeniem szczytów.

Co ciekawe, wieża na Baraniej Górze została wybudowana z inicjatywy Koła Przewodników Beskidzkich PTTK w 1991 roku wokół betonowego obelisku jeszcze z czasów Austro-Węgier. Dziś na tym to obelisku znajdziecie tablicę z roku 2016, upamiętniającą polskich partyzantów z AK walczących z okupantem.

Barania Góra – szlaki turystyczne

Barania Góra to piękny, widokowy szczyt, ale także dość wymagający. Do wieży widokowej nie prowadzi krótka ani łatwa trasa, a każdy ze szlaków turystycznych ma swoje przewyższenia do pokonania. Dlatego na Baranią Górę dobrze wybrać się na całodniową wycieczkę.

Wyprawa na zachód słońca to oczywiście również dobry pomysł, ale tylko wtedy, kiedy po górach chodzimy raczej szybciej niż wolniej. Bowiem długość najkrótszej trasy wynosi ok. 15 km.

Dla tych, którzy chcieliby przeżyć zachód słońca na Baraniej Górze, prezentujemy trzy najłatwiejsze i najkrótsze szlaki turystyczne.

Trasa: Wisła, Czarne – Barania Góra

Pierwsza propozycja to niebieski szlak turystyczny z Wisły Czarne. Prowadzi on przez piękną Dolinę Białej Wisełki, a dystans, który mamy do pokonania w drodze na Baranią Górę, wynosi prawie 7,5 km. To również popularne miejsce dla startu wypraw, gdyż w dzielnicy Wisły Czarne, przy ulicy Biała Wisełka na końcu wsi jest duży, przestronny parking, gdzie można zostawić samochód.

Trasa: Wisła, Czarne – Wisła, Czarne | mapa-turystyczna.pl

Trasa: Wisła, Czarne – Barania Góra – Czarna Wisełka

Druga propozycja to urozmaicenie szlaku z Wisły Czarne. W tym wariancie przybędzie 3,5 km do pokonania, jednak to pozwoli stworzyć tzw. górską pętlę.

To jedna z popularniejszych tras na Baranią Górę, która pozwala przejść śladami źródeł Wisły. Prowadzi niebieskim szlakiem do wyremontowanego schroniska PTTK na Przysłopie. Następnie czerwonym (fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego) do Skrzyżowania przy Czarnej Wisełce. A stamtąd już schodzi do Wisły Czarne. Jednak do wspomnianego parkingu trzeba podejść ok. 2 km.

Trasa: Wisła, Czarne – Wisła, Czarne | mapa-turystyczna.pl

Trasa: Kamesznica Dolna – Barania Góra

Trzecia propozycja to wyprawa z Kamesznicy Dolnej przez Fajkówkę. To jeden z mniej znanych szlaków prowadzących na Baranią Górę, dość wymagający, jednak urokliwy i bardzo przydatny jeśli wybieramy się na zachód słońca. W tym wariancie do przejścia jest ok. 16,5 km.

Trasa: Kamesznica Dolna – Kamesznica Dolna | mapa-turystyczna.pl

Rezerwat Przyrody Wisła

Szczytowe partie góry i obszar źródliskowy królowej polskich rzek – Wisły wchodzą w skład rezerwatu przyrody „Barania Góra”, którzy został utworzony w 1953 roku. Dzikie stoki Baraniej Góry to rezerwat leśny boru dolno i górnoreglowego z przewagą jodły, świerka i buka, których wiek sięga 200 lat. Można tu znaleźć również 300-letnie jesiony, jak również wtórnie wprowadzone limby i stanowiska kosodrzewiny.

Barania Góra – skąd wzięła się ta nazwa?

Prawdopodobnie nazwa szczytu pochodzi od człowieka o nazwisku Baran, do którego mogła należeć góra lub od kształtu kojarzącego się z baranem.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera