Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadziwiający Śląsk: architektoniczne koszmarki i regionalne perełki, które wywołują kontrowersje. Co znalazło się na liście? Sprawdź

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Dorota Niećko
Dorota Niećko
Śląsk to nie tylko szare kamienice. W naszym regionie można znaleźć zarówno prawdziwe architektoniczne perełki, jak i prawdziwe koszmarki. Budynki te budzą wśród mieszkańców miast wiele kontrowersji, jednak wiele z nich znajdzie uznanie wśród prawdziwych koneserów architektury. Poznajecie te miejsca? Wiele z nich mijamy każdego dnia. Które są które? Straszą czy zachwycają? Może warto zatrzymać się na chwilę i docenić bogactwo jakie oferuje nam Śląsk? W naszej galerii znajdziecie katowickie Kukurydze, rybnickie Nowiny, kontrowersyjny budynek z Jastrzębia-Zdroju i inne... Sprawdźcie sami!

Różnorodność Śląska może być zadziwiająca. Ale przecież administracyjnie, Górny Śląsk rozciąga się aż od Nysy na zachodzie po Bielsko-Białą na wschodzie, na północy zaczyna się niedaleko Kluczborka, a kończy na południu w okolicach Cieszyna - ba! Historycznie sięga nawet jeszcze dalej, jednak granice znajdują się już poza terytorium Polski.

Posiadamy tutaj wiele krain o zróżnicowanej historii i niejednolitym poczuciu tożsamości. Co to znaczy? Zupełnie inaczej swoje pochodzenie rozumieją mieszkańcy Śląska Opolskiego, inaczej – okolic Cieszyna, Raciborza czy Gliwic. To również powód zróżnicowanej architektury Śląska, bo i na jej kształt mają wpływ lokalne uwarunkowania, tradycje, wpływy i historia. Dlatego obiekty, które pokazujemy w galerii powyżej różnią się między sobą, a taka różnorodność dodaje każdemu z tych budynków wyjątkowości!

Nietypowe budynki na Śląsku.

Jeśli w nich mieszkamy, to narzekamy. Że beton, ściany krzywe, że akustyka i słychać, co sąsiad robi w łazience. Że latem żar nie do wytrzymania. Że mieszkania niczym klitki. Jak to bloki, budowane w PRL.

Trudno spojrzeć na nie łaskawym okiem, jeśli się w nich mieszka, bo nie stać nas na segment pod miastem. Albo mieszka, bo tam przed laty rodzice dostali przydział na mieszkanie - nie mogli, jak obecnie, wybrać dewelopera i osiedla, brali, co się trafiło. Ale są ludzie, którzy obecnie wybierają mieszkanie w punktowcu celowo.

I celowo w takim z lat 70. albo 80. Bo, po pierwsze, dostrzegają w ich architekturze coś pociągającego - surowy beton, spokojny kształt, duże okna i balkony, zieleń, symetria - no i przestrzeń - tego często brakuje w nowych osiedlach na przedmieściach, gdzie bloki (deweloperzy wolą o nich mówić; apartamentowce, choć mieszkania tu trudno tak nazwać) stoją jeden obok drugiego, więc zaglądamy sąsiadom do okien, ścianki działowe są z kartongipsu, na dodatek ani zieleni wokół, ani usług.

Dziwne bloki z PRL: remont konieczny, ale z głową

Po drugie - te osiedla stoją często w centrach miast, więc mamy blisko do sklepów, parków, kawiarni, szkoły. No i po trzecie - zdarzało się w PRL, że architekt mógł zaszaleć i zaprojektować coś "odjechanego". Jak Kukurydze czy Gwiazdy w Katowicach, Brama Słońca w Tychach czy blok przy Gruszczyńskiego w Gliwicach.

Dlatego ceny mieszkań w Superjednostce, na osiedlu Paderewskiego w Katowicach czy w Kukurydzach są naprawdę wysokie. To prawda, wiele bloków z PRL jest zniszczonych i robi przygnębiające wrażenie.

Dodatkowo dawno straciły jednorodny charakter - każdy wymienia okna na takie, jakie chce, inaczej maluje balkony, podczas remontów dokłada się do nich współczesne, tanie elementy (np. drzwi wejściowe). Obejrzyjcie naszą galerię. Jest tu Wasze osiedle? Jeśli uważacie, że zasługuje na to, by znaleźć się w galerii najdziwniejszych i ładnych bloków z PRL, piszcie w komentarzach.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera