Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaginione dzieci: siedem tysięcy w roku. 25 maja to Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Zobacz, kogo szuka się w Śląskiem ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Zaginieni w wieku do 18 lat z woj. śląskiego. Publikujemy bazę dzieci zaginionych w województwie śląskim. Sprawdź, czy któreś z nich widziałeś. W wieku zaginięcia osoby te nie miału przekroczonych 18 lat życia. Obecnie to często dorosłe osoby. Na zdjęciu zobaczymy wiek w dniu zaginięcia oraz obecny. Dane informują nas też o znakach szczególnych i ostatnim miejscu pobytu osoby. Przeglądaj galerię:
Zaginieni w wieku do 18 lat z woj. śląskiego. Publikujemy bazę dzieci zaginionych w województwie śląskim. Sprawdź, czy któreś z nich widziałeś. W wieku zaginięcia osoby te nie miału przekroczonych 18 lat życia. Obecnie to często dorosłe osoby. Na zdjęciu zobaczymy wiek w dniu zaginięcia oraz obecny. Dane informują nas też o znakach szczególnych i ostatnim miejscu pobytu osoby. Przeglądaj galerię: Pixabay
Co roku 25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest niebieski kwiat - niezapominajka. W tym dniu pamiętajmy o zaginionych dzieciach oraz ich rodzinach. W Polsce ten dzień obchodzony jest od 2004 roku, pod patronatem Fundacji Itaka. Zobaczcie dzieci zaginione w Śląskiem. Może któreś z nich widzieliście?

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego ustanowiony został dla uczczenia pamięci zaginionego 25 maja 1979 roku sześcioletniego Ethana na Dolnym Manhattanie w dzielnicy SoHo w Nowym Yorku.

Chłopiec tego dnia po raz pierwszy miał sam dotrzeć do szkoły. Nigdy jednak do niej nie dotarł. Zanim doszedł na przystanek, skąd odjeżdżał szkolny autobus - chłopiec zaginął. Chłopca poszukiwano w całych Stanach Zjednoczonych. Jego wizerunek publikowany był w całych Stanach na kartonach z mlekiem. Nie dało to efektów.

Zobaczcie dzieci zaginione w Śląskiem ze strony Fundacji Itaka:

Ostatecznie w 2001 roku chłopiec został uznany oficjalnie za zmarłego. W 1983 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan ustanowił dzień zaginięcia chłopca - 25 maja Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego.

W Polsce według policyjnych statystyk każdego roku ginie kilka tysięcy dzieci. Nie wszystkie udaje się odnaleźć, aż 5 proc. przepada bez wieści.

Małe dzieci giną nagle, co powoduje szok i często na początku bezradność rodziców, a u dziecka dezorientację i przerażenie. Przyczyn zaginięć jest wiele.

Najczęstszym powodem zaginięć małych dzieci jest niewłaściwa opieka dorosłych, rzadziej przyczyną zaginięcia jest przestępstwo np. porwanie.

Gdzie dziecko może zaginąć? To jest chwila. Wystarczy, że rodzice są nieuważni. Dziecko może zaginąć pozostawione samo na podwórku, podczas powrotu ze szkoły, może zgubić się na plaży lub podczas zakupów w supermarkecie.

W wielu przypadkach ostrożność i czujność rodziców lub opiekunów może uchronić dziecko przed zaginięciem, zwłaszcza te najmłodsze dzieci.

Policja przygotowała zasady postępowania, które mogą zminimalizować ryzyko zaginięcia dziecka. Rodzice muszą pamiętać, że dziecko do ukończenia 7 roku życia nie może być pozostawione bez opieki. Dziecko do ukończenia 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.

O tym należy pamiętać:

  • Przed każdym wyjściem dziecka z domu, należy ustalić z kim i w jakim miejscu będzie się bawiło.
  • Opiekunowie powinni uczulić dziecko, aby przy każdej zmianie miejsca zabawy informowało o tym opiekunów.
  • Należy uczulić dziecko aby nie rozmawiało z osobami nieznajomymi, nigdzie z nimi nie odchodziło i nic od nich nie zabierało np. słodyczy, napojów czy zabawek oraz aby nie korzystało z autostopu (tzw. okazji)
  • Jeśli droga dziecka do szkoły widzie przez obszar niezabudowany, zaciemniony, lub zadrzewiony dziecko nie powinno pokonywać jej samo.
  • Trzeba nauczyć dziecko krzyczeć i wołać o pomoc w sytuacji zagrożenia.
  • Dziecko powinno znać numery alarmowe oraz numery telefonów do rodziców lub opiekunów.
  • Należy nauczyć dziecko, że o pomoc może zwrócić się tylko do osoby, która nie jest anonimowa: policjanta, sprzedawcy sklepu, pracownika ochrony.

Co zrobić, gdy dojdzie do zaginięcia dziecka?

Jeżeli dziecko zaginęło to niezwłocznie powinniśmy tę sprawę zgłosić na policję. Wtedy dopiero będę mogły rozpocząć się procedury związane z poszukiwaniem dziecka. Trzeba jednak na policję złożyć zawiadomienie o zaginięciu.

Pamiętaj, że w przypadku zaginięcia dziecka liczy się każda chwila.

Z prośbą o pomoc, można także zwrócić się do Fundacji ITAKA.

Za pośrednictwem strony internetowej lub infolinii, można skontaktować się ze specjalistami, którzy na co dzień poszukują zaginionych dzieci. W razie potrzeby udzielą wsparcia i wszelkiej możliwej pomocy.

Nie przegapcie

Celem Fundacji jest niesienie wszelkiej pomocy ludziom dotkniętym problemem zaginięcia, w szczególności osobom zaginionym, ich rodzinom i bliskim oraz osobom zagrożonym zaginięciem, w tym także w przypadkach zaginięć związanych z porwaniami rodzicielskimi.

Przydatne kontaktu w przypadku osób zaginionych:

  • Strona ZAGINIENI
  • Linia Wsparcia - 22 654 70 70
  • Telefon w Sprawie Dziecka Zaginionego i Nastolatka 116 000

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo