Zagłębie jest pijane. Zobacz, jak walczą z alkoholizmem

Anna Zielonka
arc dz
Udostępnij:
Jak walczyć z alkoholizmem i zapobiegać temu zjawisku oraz pomagać tym, którzy mają alkoholowy problem, dyskutowali przed kilkoma dniami w Jaworznie uczestnicy VI Śląskiego Forum Abstynenckiego.

Postanowiliśmy więc sprawdzić, gdzie w Zagłębiu ten problem jest najbardziej zauważalny.

Według statystyk, w województwie śląskim jeszcze w 2009 roku (najświeższe istniejące dane) w zakładach lecznictwa odwykowego było zarejestrowanych ponad 27,5 tys. pacjentów uzależnionych od alkoholu, z czego ponad 6,6 tys. to kobiety.

WYZNANIE POSŁA PIS: TAK, JESTEM ALKOHOLIKIEM

- Najliczniejszą grupą zarejestrowanych osób uzależnionych od alkoholu są z kolei osoby w przedziale wiekowym 30-64 lata (80 proc.) - mówi Małgorzata Grządziel z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

Najwięcej ludzi, którzy mają problem z nadużywaniem alkoholu, jest w Sosnowcu, stolicy Zagłębia. W tym 217-tysięcznym mieście do końca września tego roku przed Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych trafiło 298 nowych osób.

Zostali tam wysłani przez pracowników MOPS-u, ośrodków interwencji kryzysowej, policję, a nawet rodziny.

Na obowiązkowe leczenie, czyli takie, na które kieruje sąd, poszło 51 sosnowiczan, dobrowolnie leczeniu poddało się z kolei 98 mieszkańców tego miasta.

Nie lepiej, a nawet dwa razy gorzej, jest w czterokrotnie mniejszym Zawierciu (51 tys. mieszkańców), w którym osób uzależnionych od alkoholu było tylko o połowę mniej niż w Sosnowcu (od początku tego roku do końca września dokładnie 129). To oznacza, że zawiercianie mają większy problem z alkoholem niż mieszkańcy stolicy Zagłębia.

Niebezpiecznie liczba osób uzależnionych od alkoholu rośnie za to w 95-tysięcznym Jaworznie. Tam od początku roku do komisji trafiło 160 nowych osób, a 114 jaworznian przymusowo się leczy. Nie jest wykluczone, że pod koniec grudnia liczba tych osób będzie podobna do tej z ubiegłego roku - przed komisją stanęło 251 ludzi.

- Alkoholizm to straszna sprawa. Łatwo w niego wpaść, a później trudno się z niego wyleczyć. Sam próbowałem i naprawdę nie było łatwo. Ale odniosłem sukces. Nie piję od kilkunastu lat - mówi Marek Stolarzewicz, prezes jaworznickiego Klubu Abstynentów Razem.

Do poziomu z ubiegłego roku zbliża się też Dąbrowa Górnicza. W tym 120-tysięcznym mieście rok temu do komisji trafiły 192 wnioski, dotyczące problemu alkoholowego dąbrowian. W tym roku takich osób jest już 152!

W Będzinie (58 tys. mieszkańców) w ubiegłym roku oficjalnie problemy z alkoholem miało 108 nowych osób. W tym roku było ich 89.

OTO NOWI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

OTO NOWI SENATOROWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

WYBORY 2011: NAJŚWIEŻSZE WYNIKI GŁOSOWANIA CZYTAJCIE NA DZIENNIKZACHODNI.PL/WYBORY

ZOBACZ OGÓLNOPOLSKIE WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH

WSZYSTKO O WYBORACH 2011 W GLIWICACH OD PONIEDZIAŁKU NA GLIWICE.NASZEMIASTO.PL
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Alkohol to w coraz większym stopniu problem ludzi młodych

Z Janem Garncarzem, prezesem Regionalnego Związku Stowarzyszeń Abstynenckich Województwa Śląskiego, rozmawia Anna Zielonka

W jakim celu odbywają się fora abstynenckie?
Trzeba przyznać, że takie fora w Polsce należą do nowości. Jesteśmy związkiem, który zapoczątkował te spotkania w Polsce i jak na razie jesteśmy jedyni. Na takich forach są przedstawiane problemy uzależnień od alkoholu. Promujemy też trzeźwy, zdrowy styl życia. Pokazujemy, jak można żyć bez używek, takich jak na przykład alkohol, narkotyki. Na udział w forach zapraszamy świetnych wykładowców, przedstawicieli Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych itd.

WYZNANIE POSŁA PIS: TAK, JESTEM ALKOHOLIKIEM

Czy zgadza się pan ze stwierdzeniem, że alkoholizm jest coraz większym problemem Polaków?
Z roku na rok alkoholizm jest coraz większym problemem wśród mieszkańców naszego kraju. Najsmutniejsze jest to, że alkohol piją coraz młodsze osoby, również niepełnoletnie. Skutki uboczne tego zjawiska są mocno odczuwalne. Po pierwsze, zwiększa się śmiertelność. Pojawia się coraz więcej chorób, które są skutkiem nadmiernego spożywania alkoholu, jak martwica wątroby, choroby trzustki. Poza tym wypadki drogowe, większość z nich powodują bowiem pijani kierowcy. Właśnie przez nich na drogach giną rocznie tysiące ludzi.

Tegoroczne forum nosiło hasło "Młodość - Trzeźwość - Odpowiedzialność". Chodzi o młodzież?
Zgadza się. Bowiem młodzi ludzie są najbardziej podatni na wpływy otoczenia. Ze wszystkich stron są bombardowani obrazami, w których widać alkohol, np. reklamy piwa, filmy w telewizji itp., tymczasem młodzież powinna mieć świadomość i wybór, poznać wszystkie za i przeciw picia alkoholu, jego nadużywania.

Czym zajmują się stowarzyszenia abstynenckie?
Naszym zadaniem jest nieść pomoc osobom uzależnionym od alkoholu. Organizujemy sporo akcji promocyjnych w szkołach, zapraszamy mieszkańców na koncerty profilaktyczne. Staramy się zachęcić mieszkańców do zdrowego stylu życia.

OTO NOWI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

OTO NOWI SENATOROWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

WYBORY 2011: NAJŚWIEŻSZE WYNIKI GŁOSOWANIA CZYTAJCIE NA DZIENNIKZACHODNI.PL/WYBORY

ZOBACZ OGÓLNOPOLSKIE WYNIKI WYBORÓW PARLAMENTARNYCH

WSZYSTKO O WYBORACH 2011 W GLIWICACH OD PONIEDZIAŁKU NA GLIWICE.NASZEMIASTO.PL
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polak!!!
Zapraszam redaktorów do Bytomia tam wogule się nie pije,a dla Raś-istów piszcie w waszym języku no chyba że wstyt was ogarnia albo brak znaczenia słowa Patryiotyzm dla własnego regionu,polecam naukę u Górali ta nacja swojej gwary się nie wstydzi wręcz przeciwnie kultywują wszystkie wartości i nie potrzebują do tego zmian i nawet jeśli ktoś nie rozumie to Górali się lubi a was sami ocencie,dodam tylko że prawdziwy Ślązak swojego się nie wstydzi i rozmowa-godka z nimi jest przyiemnością mimo braku zrozumienia niektórych słów, na miejscu Pana Gorzelika walczącego o własny region"WSTYD"brzydzącego się Polski ale rozmawiającego po Polsku a nie po Śląsku,a dlaczego Zagłębie jest oczerniane wtajemniczeni wiedzą czyja jest gazeta.
P
Pan K.
Brawo DZ !!!! oto jeden ze wspaniałych artykułów którego sprytny tytuł ( pomijam treść według mnie bardzo poważną ) służy integracji środowisk w przyszłej metropolii. Politycy chyba nie czytają tak "zasłużonego" dla integracji woj śląskiego czasopisma lub portalu tylko bzdury obiecują. Na ch..j nam metropolia jak się w niej siekierami lub innymi bardziej subtelnymi narzędziami wytłuczemy. Aha , hanysy zmetropolizujcie sobie Jaworzno, też stolicę ale nie napiszę czego, bo mnie posądzą o rasizm. Zdaje się rodzinne miasto pani Zielonki. Jaworzno znakomicie dupę liże waszym włodarzom a od Zagłębia szanowna redakcjo DZ odp ..., się na wsze czasy. Swoją drogą sracie na miasto gdzie jest wasza siedziba, trzeba koniecznie zmienić lokum. Od dzisiaj zacznę sprawdzać poprawność wymowy słowa "trzy" i lać w mordę bo nie podoba mi się taka metropolia.
h
hister
i nie wiesz co to nowoczesne państwo.
m
mieszkanka
Sąd owszem wydaje wyroki o przymusowym leczeniu gorzej z ich wykonaniem nikt tego w Sosnowcu chyba nie nadzoruje, wystarczy skontrolować ilu alkoholików z wyrokami o leczeniu dalej gnębi rodziny. rejestrują się w urzędzie pracy dostają pieczątkę i piją dalej.
n
nutria
taka instytucja jak Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej winien być natychmiast rozwiązany, darmozjady, które tam pracują wywaleni na zbity pysk lub poszczuci wściekłymi psami !! Problem alkoholizmu należy rozwiązać prosto: zlikwidować vat i akcyzę na alkohol, wprowadzić pełną odpłatność za leczenie tych alkoholików, którzy chca sie leczyć! natomiast ci którzy łamią prawo, ładować na furę, do sieczkarni i na wypas nutrii !!
K
Kordian
Do autorki artykułu : czemu ma służyć ten artykuł i sensacyjne, nedojrzałe potraktowanie tematyki Forum Abstynenckiego ? Musi się pani jeszcze wiele nauczyć w dziennikarskim fachu.
G
Gość
Tamtejszy Farorz, ks. Fitzek, już dawno temu znalazł na to lekarstwo.

Może i Wam ono pomoże?
y
yo
gorol pije,gorol płaci u gorola płaczą dzieci!
v
vistula
To pokłosie ruskiej kultury z czasów zaborów. Oj długo trzyma. Na zdrowie zgłębiaczki.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie