Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagłębie się wyludnia. W Zawierciu w kolejnych wyborach miastu ubędzie radnych INFOGRAFIKA

Paulina Musialska
Młodzi zawiercianie muszą chcieć pozostać w rodzinnym mieście
Młodzi zawiercianie muszą chcieć pozostać w rodzinnym mieście ARC
Zawiercie to pierwsze miasto w Zagłębiu, któremu w następnych wyborach samorządowych ubędzie radnych. To efekt wyludniania się miasta. Czy w innych będzie podobnie?

Wciągu ostatnich dwóch lat Zawierciu ubyło ponad 1000 mieszkańców. Głównie są to osoby w wieku produkcyjnym. Jeszcze w 2014 roku w Zawierciu było 16 615 mężczyzn w wieku 18-65 lat. Na koniec ubiegłego roku liczba ta zmniejszyła się do 15 732 osób. Co może być powodem tak dużego spadku liczby mieszkańców? Przede wszystkim brak pracy dla młodych zawiercian.

Zawiercianie uciekają do większych miast
- W całym powiecie zawierciańskim stopa bezrobocia wynosi około 11 proc. Dla porównania w województwie wynosi ona tylko 6,6 proc. W Zawierciu zarejestrowanych jest ponad 2000 bezrobotnych - informuje Anna Rdest, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu.

Zawiercianie wyprowadzają się głównie do większych ośrodków miejskich, w których łatwiej znaleźć pracę oraz zdobyć wykształcenie. W 2016 roku z Zawiercia wymeldowało się 20 osób, które wyjechały do Katowic. Do Krakowa wyjechało 14 osób. Kolejne 11 osób przeprowadziło się do Dąbrowy Górniczej.

Co w praktyce oznacza tak znaczny spadek liczby mieszkańców miasta? Może okazać się, że w kolejnych wyborach samorządowych zostanie zmniejszona liczba radnych. Aby w radzie miejskiej zasiadały nadal 23 osoby, liczba mieszkańców musi przekraczać 50 tysięcy. Obecnie tak nie jest, bo miasto liczy tylko 49 027 mieszkańców.

- Jeśli sytuacja utrzyma się do grudnia tego roku, to będzie konieczność przeliczenia mandatów radnych. Prawdopodobnie liczba radnych zostanie zmniejszona do 21 osób. Liczba radnych do wyborów nie ulegnie jednak zmianie - tłumaczy Tomasz Doruchowski, dyrektor częstochowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Władze Zawiercia starają się znaleźć sposób na zatrzymanie wyludniania się miasta. Opracowano już „Strategię rozwiązywania problemów społecznych miasta Zawiercie na lata 2014-2020”, która ma pomóc rozwiązać problem.

- Jednym z celów jest ograniczenie skutków niżu demograficznego poprzez wsparcie rodziny i poprawę warunków jej funkcjonowania. Będziemy podejmować działania związane z gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi, a to m.in. skrócenie czasu oczekiwania na mieszkania komunalne, poprawa ich stanu technicznego oraz zapobieganie zadłużaniu się mieszkańców - mówi Zbigniew Fujak, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Zawierciu.
Warto dodać, że właśnie w tym celu w ubiegłym roku ruszyła budowa trzech bloków komunalnych przy ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej w Zawierciu. W budynkach będzie mogło zamieszkać 60 rodzin. Budowa bloków ma jednak zakończyć się dopiero wiosną 2018 roku.

- Zasiedlane są lokale komunalne zwolnione przez poprzednich lokatorów. Dodatkowo, pozyskujemy lokale poprzez eksmisje - wymienia Zbigniew Fujak.

Od zeszłego roku mieszkańcy Zawiercia mogą też liczyć na zwolnienie z opłat za korzystanie z przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych.

- Stworzony zostanie również wydolny system wypłaty świadczeń gwarantowanych przez państwo. W planach mamy stworzenie sieci świetlic środowiskowych oraz wspieranie rodzin z dziećmi zagrożonymi dziedziczeniem biedy. Do naszych działań należy m.in. finansowanie posiłków w przedszkolach oraz szkołach - kończy Zbigniew Fujak.

Sosnowiec daje mieszkania młodym
Liczba mieszkańców drastycznie spada również winnych, większych miastach. Sosnowiec w 2014 roku liczył 209 274 mieszkańców, w 2016 już tylko 206 516. Miasto, by zatrzymać młodych ludzi wmieście, wdrożyło m.in. projekt „Mieszkanie dla absolwenta”. Absolwent uczelni wyższej, mieszkaniec Sosnowca po skończeniu studiów, jeśli zadeklaruje zamieszkanie w Sosnowcu, otrzymuje od miasta mieszkanie komunalne. W tym miesiącu przekazano klucze pierwszym chętnym.

Dąbrowa Górnicza: praca, rodzina i wypoczynek
Dąbrowa Górnicza także się wyludnia. Na koniec 2014 roku wmieście zameldowanych było aż 119 787 mieszkańców. Teraz zostało116 921 osób. To oznacza, że w trzy lata ubyło aż 2866 dąbrowian. Jakie są więc pomysły miasta na to, by zachęcić do osiedlania się w Dąbrowie Górniczej? Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej, ma plan.

- Dbamy o to, by podnosić jakość życia naszych mieszkańców, by im się dobrze mieszkało, pracowało, uczyło i wypoczywało. Zapewnienie miejsca pracy, bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej to bardzo dużo, ale to nie wszystko. Budujemy mieszkania komunalne, w najbliższym czasie w Ząbkowicach do nowych mieszkań wprowadzi się trzydzieści rodzin. Staramy się zmienić komunikację publiczną, chcemy, by była przyjazna dla mieszkańców, stąd m.in. inicjatywa zielonej mobilności, czyli harmonijnego współdziałania wszystkich użytkowników komunikacji publicznej i przyjazna temu infrastruktura drogowa. Rozbudowaliśmy sieć ścieżek rowerowych, wybudowaliśmy infrastrukturę sportową - mówi Podraza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty