Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagłębiowski Park Sportowy: rośnie hala i dwa stadiony. Zobaczcie, jak wygląda inwestycja z lotu ptaka

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Zagłębiowski Park Sportowy to trzy obiekty - stadion piłkarski, hala sportowa i stadion zimowy. Tak obecnie wygląda ich budowa. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z lotu ptaka i z wnętrz obiektówZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zagłębiowski Park Sportowy to trzy obiekty - stadion piłkarski, hala sportowa i stadion zimowy. Tak obecnie wygląda ich budowa. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z lotu ptaka i z wnętrz obiektówZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Amadeusz Czarnota
Zagłębiowski Park Sportowy jest prawie gotowy. Stadion piłkarski, hala sportowa i stadion zimowy są na ukończeniu. W Hali jest układany parkiet, na stadionie kończą montaż oświetlenia murawy a stadion zimowy ma już swoje „serce” czyli agregat mrożeniowy. Całość będzie gotowa w listopadzie tego roku, ale oficjalne otwarcie jest zaplanowane na wiosnę 2023 roku. Niedawno obiekt dostał 55-milionowe wsparcie z budżetu miasta. Podwyżka stóp procentowych sprawiła, ze wzrosły koszty kredytu z którego jest finansowana budowa.

Z lotu ptaka Zagłębiowski Park Sportowy wygląda imponująco

Najbardziej charakterystycznym obiektem Zagłębiowskiego Parku Sportowego jest oczywiście stadion piłkarski. Zielona murawa i trybuny pełne kolorowych siedzisk robią już wrażenie. Napis Sosnowiec także świetnie widać zarówno z góry jak i z poziomu murawy.

- Oceniając prace z perspektywy całego harmonogramu rzeczowo-finansowego inwestycji, można powiedzieć, że roboty budowlane są w końcowej fazie i wkrótce będą gotowe do odbioru. Ujmując to w procentach to - Hala Sportowa jest gotowa w 96 procentach, stadion piłkarski w 86 proc. a stadion zimowy w 74 proc. Zagospodarowanie terenu wokół obiektów jest zaawansowane w 69 procentach – mówi Karina Skowronek, prezes miejskiej spółki Zagłębiowski Park Sportowy, realizującej inwestycję i mającej zarządzać obiektami w przyszłości.

Gdy patrzy się na nowy stadion z lotu ptaka, w oczy rzuca się napis Sosnowiec i piękna, zielona murawa. Wydaje się, że obiekt czeka już tylko na piłkarzy, którzy rozegrają tu pierwszy mecz. Na to jednak trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Montują oświetlenie murawy i testują system ostrzegania

Kończą się tu bowiem dopiero prace związane z oświetleniem murawy. Reflektory umieszczone są na wysokich wysięgnikach. Montażem zajmują się tu specjalne ekipy z przeszkoleniem alpinistycznym.

- Oprócz tego, generalny wykonawca mierzy się z wykonaniem posadzek, montażem sufitów akustycznych oraz białym montażem. Równolegle, prowadzone są testy dźwiękowego systemu ostrzegania, oraz montaż identyfikacji wizualnej. Rozpoczęto prace związane z montażem ogrodzenia wokół stadionu. Przed nami jeszcze wyposażenie obiektu – dodaje Karina Skowronek.

A tak plac budowy wyglądał dwa lata temu...

Budowa stadionu w Sosnowcu. Montaż pierwszych elementów zadaszenia

Nowy stadion w Sosnowcu: tak wygląda montaż pierwszych eleme...

Najbardziej zaawansowana jest budowa hali sportowej. Tutaj już trwa układanie parkietu na boisku w głównej hali. Ułożono już blisko 50 procent podłogi. Z kolei w hali treningowej zakończono już montaż podłogi, oraz zamontowane zostało wyposażenie sportowe: bramki, drabinki, siatki zabezpieczające oraz materace.
Na finiszu jest montaż trybun składanych. Trwają prace w przestrzeni komercyjnej. Montaż konstrukcji stalowej dla pubu i bawialni szacowany jest na 98 procent zaawansowani. Rozpoczęto prace przy wykonaniu stropu antresoli. Sporo się dzieje w tzw. przestrzeń VIP. Rozpoczęto tu prace przy układaniu wykładzin biurowych. Roboty wykończeniowe są w podobnym zaawansowaniu jak na stadionie. Na ukończeniu są prace teletechniczne, m.in. uruchomienie tablicy wyników oraz testy oświetlenia i sygnałów ostrzegawczych.

"Serce" stadionu zimowego już zamontowane

Stadion zimowy, choć jego budowa rozpoczęła się najpóźniej, goni pozostałe obiekty.
Najważniejsze jest to, że już zamontowano tutaj agregat mrożeniowy, który nazywany jest „sercem lodowiska”. Trwają prace przy montażu sufitów akustycznych oraz oświetlenia tafli lodowiska. Równocześnie, prowadzone są prace wykończeniowe i prace instalacyjne. Na ukończeniu są prace związane z wykonaniem elewacji.
Z zewnątrz widać także prace wykończeniowe związane z zagospodarowaniem terenu wokół tych obiektów.

- Układana jest obecnie kostka brukowa na chodnikach, na parkingach została już ułożona. Trwa układanie wielkoformatowych płyt betonowych na promenadach oraz wykonywanie schodów terenowych. Zakończono układanie mas bitumicznych (asfaltów) w przestrzeni komunikacyjnej – kończy prezes Skowronek.

Przed obiektami powstaną 672 miejsca parkingowe dla samochodów osobowych, 8 parkingów dla autobusów oraz 6 parkingów dla wozów transmisyjnych. Widać już wyasfaltowane alejki. Cały kompleks mieści się 15 ha terenów niedaleko Górki Środulskiej w Sosnowcu. Gdy zostanie ukończony do dyspozycji uczestników imprez sportowych będą restauracje, punkty gastronomiczne, punkty sprzedaży, muzeum sportu i wiele innych atrakcji. Na stadionie znajdą się loże VIP, sale do spotkań biznesowych.

Wielkie otwarcie Zagłębiowskiego Parku Sportowego dopiero wiosną 2023 roku

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, oddanie obiektu przez wykonawcę, wraz z potrzebnymi do użytkowania pozwoleniami ma zostać zakończone do 31 października. Jednak nie ma się wtedy co spodziewać hucznego otwarcia obiektu.

- Oddanie obiektów do korzystania planowane jest na ostatni kwartał bieżącego roku, a oficjalne otwarcie na wiosnę 2023 roku – zapowiada Karina Skowronek.

To inwestycja budowana na kredyt. Ostatnio kredyty podrożały...

Przypomnijmy, że budowa ZPS finansowana jest z kredytu przyznanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Mówiło się o kwocie 203 mln zł. Miasto starało się o pozyskanie dofinansowania do tej inwestycji. Wielokrotnie spółka wnioskowała o dofinansowanie z różnego rodzaju programów rządowych. Bezskutecznie. Utworzono w tym celu nawet petycję, którą podpisywali mieszkańcy Sosnowca i Zagłębia. W lipcu, miasto dołożyło do budżetu tej inwestycji dodatkowych 55 milionów. Pieniądze miały pokryć straty związane ze wzrostem kosztów kredytu, po podniesieniu stóp procentowych. Dodatkowe pieniądze przeznaczono także na wyposażenie obiektów.
Od kilku tygodni ZPS ma już sponsora tytularnego. Został nim hutniczy potentat ArcelorMittal Poland. Jedne z największych pracodawców w Zagłębiu i województwie śląskim. Nie wiadomo jeszcze jaka ostatecznie będzie nazwa nowej areny sportowej. Trwają ustalenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera