Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagłosuj i wybierz perły województwa śląskiego

Michał Wroński
Strzałem w dziesiątkę okazało się zorganizowanie Industriady - święta szlaku zabytków techniki
Strzałem w dziesiątkę okazało się zorganizowanie Industriady - święta szlaku zabytków techniki Mikołaj Suchan
Czas start! Od dzisiaj możecie Państwo wybierać najwspanialsze, turystyczne perły województwa śląskiego. Czekamy na Wasze głosy do 31 sierpnia. Głosować można w czterech konkursowych kategoriach (miejscowość/gmina, atrakcja turystyczna, wydarzenie artystyczne, kulturalne, sportowe itp. oraz zamki i pałace - perła architektury).

W każdej z nich macie do dyspozycji 10 propozycji. Ich wyboru - spośród nadesłanych przez Czytelników typów - dokonała w tym tygodniu kapituła złożona m.in. z ekspertów od turystyki, naukowców, przedstawicieli samorządu wojewódzkiego oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

ZOBACZ NAJPIĘKNIEJSZE PAŁACE I ZAMKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
Pierwsza edycja plebiscytu "Perły w Koronie" odbyła się trzy lata temu. Rosnące zainteresowanie sprawiło, że w tym roku jego formuła uległa rozszerzeniu, a do organizacji konkursu przyłączyła się Polska Organizacja Turystyczna. Sama idea wciąż jednak pozostaje taka sama - chcemy wypromować najciekawsze i najbardziej wartościowe (choć niekoniecznie znane) produkty turystyczne naszego regionu.

SPRAWDŹ WYNIKI KONKURSU PERŁY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Wśród kandydatów, którzy przeszli do drugiego etapu plebiscytu, są zarówno uznane od lat hity eksportowe naszego regionu, takie jak zamek w Pszczynie, Tydzień Kultury Beskidzkiej, czy Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, ale nie brakuje też pereł, które niedawno pojawiły się na mapie naszego regionu. Czytelnicy i jurorzy bardzo wysoko ocenili Off Festival, Ars Cameralis, Industriadę oraz modernistyczną architekturę Katowic.

ZOBACZ POPRZEDNIĄ LISTĘ TOP10 ZABYTKÓW I ATRAKCJI REGIONU
Zwycięzców konkursu zaprezentujemy na naszych łamach 24 września. Teraz zatem wszystko w Państwa rękach. Do końca sierpnia można nadsyłać na adres naszej redakcji (ul. Baczyńskiego 25 a, 41-203 Sosnowiec) kupony drukowane w DZ. Głosować można również wykupując elektroniczne wydanie DZ poprzez SMS Premium, bądź wskazując swoje typy SMS-em. Należy wysłać SMS o treści DZ0.numer faworyta (numer faworyta podany jest przy ikonce zdjęcia powyżej) Cena SMS to 2 zł netto (2,46 zł brutto).

Głosy oddane przez Państwa na tym etapie konkursu stanowić będą 66 procent ogólnej punktacji danej kandydatury (reszta pochodzić będzie z przeliczenia głosów przyznanych przez Kapitułę).

Chcemy wypromować atrakcje turystyczne naszego regionu

Idą debiutanci


Miejscowość/gmina

Do wizyty w Koniakowie, Istebnej, Wiśle, Szczyrku, Brennej, Cieszynie czy Ogrodzieńcu nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać. Tamtejsze atrakcje od lat cieszą się uznaną renomą wśród turystów. Fakt, że do pierwszej trójki po pierwszym etapie plebiscytu awansowały Katowice, może już jednak stanowić pewną niespodziankę. Powody do dumy mają też mieszkańcy Mikołowa, Zabrza, czy Rybnika.

Dużo zieleni


Atrakcja turystyczna

Województwo śląskie to nie jest brudna, zadymiona kraina, gdzie powietrze jest gęste od sadzy! Czytelnicy oraz jurorzy wśród miejsc szczególnie godnych polecenia wskazali kilka, które bez wątpienia można uznać za "zielone płuca" swojej okolicy - bytomski las Segiet, rezerwat Łężczok obok Raciborza, czy Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Cieszy też docenienie modernistycznej architektury Katowic.

Poza tradycją

Wydarzenie artystyczne, kulturalne, sportowe itp.
Tutaj chyba najwyraźniej widać, jak w ostatnich latach zmieniła się oferta turystyczna naszego regionu. Obok imprez nastawionych na pielęgnowania tradycji (tarnogórskie Gwarki czy Tydzień Kultury Beskidzkiej) mamy nastawiony na fanów muzycznej alternatywy Off Festival. Strzałem w dziesiątkę okazała się Industriada - święto Szlaku Zabytków Techniki.

Ukryte skarby

Zamki i pałace - Perła Architektury
Kto powiedział, że w poszukiwaniu urokliwych zamków i pałaców trzeba koniecznie wyjechać na Warmię lub Dolny Śląsk? Nasi Czytelnicy udowodnili, że także u nas można znaleźć prawdziwe perełki. Pałac w Pszczynie bądź zamek w Będzinie znają wszyscy, ale już sosnowiecki pałacyk Schoena, zespoły pałacowe w Rudach i Pławniowicach wciąż chyba jeszcze pozostają niedoceniane.

Atrakcje Bytomia najcenniejsze

W dotychczasowych edycjach plebiscytu "Perły w Koronie" najwięcej laureatów doczekał się Bytom. Wyróżnienia otrzymała Elektrociepłownia Szombierki, Opera Śląska i Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. Po dwóch laureatów mają Rudy (zespół pałacowo- klasztorny i stacja kolejki wąskotorowej) oraz Sosnowiec (kaplica Matki Boskiej Akowskiej i dworzec kolejowy).

Z wyjątkiem zamku w Będzinie żaden inny obiekt w regionie nie doczekał się dwukrotnej nominacji. W ubiegłym roku najwięcej głosów zebrała bytomska kolejka przed Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej oraz Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie.

Nasz region się zmienia - podkreślają jurorzy kapituły plebiscytu

Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego
Propozycje nadesłane przez Czytelników pokazują jak bardzo zmienia się województwo śląskie. Widać, że na mapie regionu pojawiają się nowe perły takie jak Guido czy ESK, a te, które już wcześniej istniały nabierają nowego blasku. Nasz region w dalszym ciągu potrzebuje wizerunkowego sukcesu. O ile pod względem gospodarczym mamy świadomość swej mocnej pozycji, to wizerunkowo wciąż czujemy się niedowartościowani.

Grzegorz Chmielewski, prezes śląskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki
Taki plebiscyt pobudza wśród mieszkańców myślenie o województwie śląskim jako regionie atrakcyjnym turystycznie. To bardzo ważne, bo najlepszą promocją dla regionu jest sytuacja kiedy zachwalamy go w rozmowie z mieszkańcami innych części kraju. Warto odnotować dużą liczbę lokalnych zgłoszeń. Podejrzewam, że również w drugim etapie będzie silna mobilizacja lokalnych społeczności.

Prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego

Czytając listę zgłoszonych kandydatur byłem pod wrażeniem wielości kultur, jakie w przeszłości były obecne w naszym regionie. Dowodem tego bogactwa jest właśnie ogromne zróżnicowanie zachowanych do dziś obiektów. Fakt, że wśród nominacji pojawiło się sporo imprez wykraczających poza tzw. "main stream" świadczy o tym, że mieszkańcy mają zróżnicowane zainteresowania kulturalne i oferta kulturalna musi za tym nadążać.

Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Vattenfall Poland
Bardzo ważne jest, aby nie zmarnować teraz potencjału nowych pereł. Ludzie dużo podróżują, więc ich wymagania są coraz większe, a zatem również poziom oferty turystycznej musi być coraz lepszy. Dlatego też obiekty, czy wydarzenia, które aspirują do miana pereł województwa śląskiego nie mogą już poprzestać na lokalnym sukcesie. One muszą przyciągać uwagę mieszkańców całego regionu.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera