Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zainaugurowano prace Wojewódzkiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego

Redakcja
Zainaugurowano prace Wojewódzkiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego
Zainaugurowano prace Wojewódzkiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego freeimages.com
W skład zespołu wchodzi 35 ekspertów specjalizujących się w hodowli oraz przetwarzaniu roślin. Wręczenia nominacji członkom Śląskiego Zespołu PDO na lata 2015-2018 dokonali wspólnie Wicemarszałek Województwa Śląskiego Gabriela Lenartowicz, prof. Edward Gacek – Dyrektor COBORU w Słupi Wielkiej i Roman Włodarz – Prezes Śląskiej Izby Rolniczej.

Podczas spotkania prof. Edward Gacek – Dyrektor Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej i Norbert Styrc – Dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Pawłowicach omówili system Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, jego finansowanie oraz plany rozwoju.

Podczas spotkania wybrano prezydium Śląskiego Zespołu PDO. Przewodniczącym został Pan Norbert Styrc, a jego zastępcami - Roman Włodarz – Prezes Śląskiej Izby Rolniczej, Janusz Wita – Radny Województwa Śląskiego, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich oraz Robert Karpeta - Zastępca Dyrektora Wydziału Terenów Wiejskich.

Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO) jest systemem stałych lub okresowych badań wartości gospodarczej odmian gatunków roślin uprawnych o dużym znaczeniu gospodarczym, wpisanych do krajowego rejestru lub znajdujących się we wspólnotowych katalogach odmian, obejmujących swym zakresem nie tylko doświadczenia odmianowe, ale również odmianowo-agrotechniczne.

PDO jest wielopodmiotowym systemem doświadczalnym, w którym współpracują ze sobą jednostki i organizacje zainteresowane rozwojem rolnictwa zarówno w skali kraju, jak i własnego regionu (samorządy terytorialne, samorządy rolnicze, administracja rządowa, służby doradcze, firmy hodowlano-nasienne, jednostki naukowe, związki plantatorów, przemysł przetwórczy oraz inne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa).

PDO jest unikatowym systemem doświadczalnictwa rolniczego w UE, dzięki któremu wykorzystuje się efekt synergizmu w kontekście organizacyjno-ekonomicznym wynikający ze współpracy pomiędzy istniejącymi w kraju jednostkami badawczo-doświadczalnymi.

PDO jest realizowane w formie badań prowadzonych w postaci różnych serii doświadczeń w poszczególnych województwach lub jednolitych w skali całego kraju, koordynowanych merytorycznie przez COBORU. Na podstawie wyników badań i doświadczeń prowadzonych w ramach PDO tworzone są w poszczególnych województwach „listy zalecanych do uprawy odmian na obszarze województwa” (LZO).

Źródło: Śląski Urząd Marszałkowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!