MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zajęcia na Uniwersytecie Śląskim zawieszone. Co na to studenci? Zdania są podzielone

ATRI
Zajęcia na Uniwersytecie Śląskim zostały wstrzymane aż do odwołania. Wśród studentów zapanowała panika, pojawiło się mnóstwo pytań o egzaminy, sesję poprawkową, obronę prac dyplomowych. Uczelnia na bieżąco stara się odpowiadać na wątpliwości swoich podopiecznych, ale zdanie studentów na temat decyzji uniwersytetu są podzielone. - Decyzja bezsensowna, idąc tym tokiem myślenia trzeba by zakazać ludziom chodzić do pracy, a najlepiej zakazać wychodzenia z domu - mówią jedni. - To jest właśnie moment odpowiedni na wdrożenie zamknięcia uczelni. Przewija się tam dziennie paręset ludzi - odpowiadają drudzy.

Po tym, jak Uniwersytet Śląski oficjalnie poinformował wczoraj (10 marca) o zawieszeniu do odwołania zajęć na wszystkich wydziałach uczelni, wśród studentów zapanował chaos. Tym bardziej, że informacja z UŚ została przekazana bez szczegółów - trudno się jednak dziwić, gdyż spotkanie z rektorami śląskim uczelni zaplanowano na 11 marca, godz. 14:00. Przedstawiciele uniwersytetu musieli powiadomić studentów wcześniej, by ci nie przyjeżdżali z samego rana na uczelnię.

Pojawiło się mnóstwo pytań o organizację pracy na uczelni. Co w sytuacji, gdy komuś brakuje wszystkich wpisów do indeksu? Czy termin składania zostanie przedłużony? Czy termin zostanie wydłużony również w kwestiach związanych z wnioskami np. o stypendium lub Indywidualną Organizację Studiów? A co z podbiciem legitymacji studenckiej, która upoważnia do zniżek? Albo z biletem miesięcznym na transport publiczny, który teraz może nie być aż tak przydatny? To zaledwie niektóre z pytań, które zalały media społecznościowe i fora studenckie po ogłoszeniu decyzji UŚ o zawieszeniu zajęć.

Informacja była również okazją do tego, by studenci wyrazili swoje zdanie na temat decyzji uniwersytetu. Jak nietrudno się domyślić, wyłoniły się dwa obozy - jeden, w którym studenci popierają działania prewencyjne uczelni, a także drugi, którego członkowie uważają, że działania UŚ wprowadzają niepotrzebną histerię i są "przesadzone". Wcześniej, przypomnijmy, decyzję o zawieszeniu zajęć podjął m.in. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

- Decyzja bezsensowna, idąc tym tokiem myślenia trzeba by zakazać ludziom chodzić do pracy, a najlepiej zakazać wychodzenia z domu. Tym bardziej, że nie wiadomo ile to potrwa bo przecież epidemia dopiero przed nami - mówi jeden ze studentów. - To jest właśnie moment odpowiedni na wdrożenie zamknięcia uczelni. Przewija się tam dziennie paręset ludzi - odpowiada drugi.

Zobacz koniecznie

Tego typu głosów wśród studentów jest sporo. - Na ten moment odpowiednim rozwiązaniem jest ścisłe odizolowanie osób zarażonych oraz osób mogących mieć z nimi kontakt. Nawet pozamykanie wszystkich instytucji państwowych i prywatnych nic nie pomoże - czytamy na forach UŚ. - Zamknięcie uczelni jest dobrym pomysłem, bo właśnie nie muszę wychodzić aktualnie z domu - pisze jeden ze studentów.

Część pytań, która pojawiła się w związkiem ze wstrzymaniem zajęć na UŚ, znalazła już odpowiedź.

Odpowiedzi pojawiły się na stronie Samorządu Uniwersytetu Śląskiego. Oto one:

  1. Na ten moment obrony oraz egzaminy odbywają się zgodnie z planem, w przypadku zmiany decyzji niezwłocznie poinformujemy.
  2. Administracja Uczelni, w tym dziekanaty, w chwili obecnej działają.
  3. Co najmniej do końca tygodnia CINIBA oraz biblioteki wydziałowe działają w ograniczonym zakresie oferując jedynie możliwość wypożyczenia oraz zwrotu książek, bez możliwości korzystania z czytelni.
  4. Mieszkańcy akademików mogą w nich pozostać licząc się jednoczenie z tym, że w przypadku podejrzenia zarażenia osoby mieszkającej w akademiku, służby sanitarne mogą podjąć odpowiednie działania, w tym również objęcie budynku kwarantanną. Tym samym informujemy, iż proces zakwaterowań nowych osób oraz odwiedzin został wstrzymany.
  5. W przypadku zawieszenia zajęć bądź zamknięcia Uczelni będzie konieczność odrabiania zajęć. W najbliższym czasie poinformujemy o szczegółowych ustaleniach.
  6. Zawieszenie zajęć bądź ewentualne zamknięcie Uczelni może spowodować wydłużenie okresu odbywania zajęć, a co się z tym wiąże konieczność wydłużenia pobytu w akademiku. Pobyt powyżej 10 miesięcy nie będzie powodował dodatkowych opłat.
  7. Kwestia stypendiów przedstawia się następująco: Istotą prawa do świadczeń stypendialnych nie jest zaliczenie semestru w terminie, ale posiadanie statusu studenta. W związku z tym jeśli semestr nie zostanie zaliczony nie z winy studenta, zachowuje on prawo do świadczeń; W przypadku studentów rozpoczynających studia II stopnia w semestrze letnim termin na składanie wniosków o świadczenia upływa 30 marca i zostanie wydłużony zgodnie z potrzebami; Ze względu na bardzo dynamiczną sytuacje wypłata świadczeń może odbyć się z opóźnieniem.
  8. Termin na składanie wniosków o IOS zostanie wydłużony zgodnie z potrzebami.
  9. Trwają prace nad uruchomieniem zdalnych form kształcenia na dużą skalę, jednak proces przygotowywania może trwać do 2 tygodni.
  10. Na wniosek Parlamentu Studentów RP w ciągu kilku dni zostanie wydane rozporządzenie MNiSW, które przedłuży ważność legitymacji do dnia 31 maja. Nie będzie trzeba ich przedłużać indywidualnie w dziekanacie.

Nie przegap

- Wszystkie podane informacje są aktualne do momentu pojawienia się nowych komunikatów - zastrzega samorząd UŚ.

Więcej szczegółów ma pojawić się tuż po zakończeniu spotkania rektorów śląskich uczelni z wojewodą śląskim.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni