Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu w niedziele: galerie handlowe wydłużają godziny pracy. Sprawdźcie, gdzie dłużej można robić zakupy

Katarzyna Pachelska
W CH Forum w Gliwicach dłużej będzie czynny hipermarket Carrefour, a samo centrum handlowe będzie czynne w niedziele bez handlu - działać będą m.in. kino i gastronomia
W CH Forum w Gliwicach dłużej będzie czynny hipermarket Carrefour, a samo centrum handlowe będzie czynne w niedziele bez handlu - działać będą m.in. kino i gastronomia Materiały prasowe
1 marca 2018 r. wejdzie w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Wg niej, w 2018 roku w dwie niedziele w miesiącu będzie obowiązywał zakaz handlu. Pierwsza niedziela z zakazem przypada 11 marca. Galerie handlowe w woj. śląskim deklarują, że będą czynne również w niedziele bez handlu albo wydłużają godziny otwarcia w inne dni.

Ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele oraz w niektóre inne dni wejdzie w życie 1 marca 2018. Ten akt prawny wzbudził wiele kontrowersji, ale jedno jest pewne - jak mało który wpłynie na życie wszystkich Polaków, każąc nam przeorganizować życie nie tylko w niedziele, ale i inne dni tygodnia.

Według ustawy, w 2018 roku zakaz handlu będzie obowiązywał w dwie niedziele w miesiącu. Trudno będzie się zorientować, w którą niedzielę sklepy będą otwarte, w którą zamknięte.

CZYTAJCIE:
Sklepy zamknięte w niedziele i otwarte WYKAZ NIEDZIEL HANDLOWYCH Niedziele handlowe w lutym i marcu

Na przykład w marcu sklepy będą nieczynne zarówno 11 marca, jak i tydzień później, czyli 18 marca, w kwietniu zaś z powodu Wielkanocy zakupy zrobimy tylko w jedną niedzielę, 29.04, w maju i czerwcu handel będzie zakazany w dwie niedziele w połowie miesiąca, ale już w lipcu zakupów nie zrobimy w niedziele 8, 15 i 22.07. W tym roku markety i sklepy stracą więc ponad 20 dni handlowych.

Od 1 stycznia 2019 r. w handlu będzie można pracować tylko w jedną, ostatnią niedzielę w miesiącu, a od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku: dwóch niedziel handlowych przed świętami Bożego Narodzenia, jednej przed Wielkanocą i czterech dodatkowo, czyli ostatnich niedziel stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Galerie handlowe, które od kilku lat przeobrażały się w centra handlowo-rozrywkowe, przyjmują dwojaką taktykę na niedziele bez handlu. Jedne, tak jak Silesia City Center w Katowicach, Galeria Katowicka, Agora Bytom czy Forum w Gliwicach, zapowiadają otwarcie w te niedziele, ale czynne będą tam tylko punkty handlowe i usługowe, których nie obowiązuje zakaz handlu.

To rozwiązanie np. SCC traktuje jako testowe. Inne centra handlowe, jak np. Europa Centralna w Gliwicach, od razu zdecydowały się na zamknięcie centrum handlowego w niedziele bez handlu.

Galerie handlowe, chcąc zmniejszyć straty z powodu wprowadzenia w niektóre niedziele zakazu handlu, wydłużają również godziny otwarcia w inne dni.
Galeria Jurajska w Częstochowie - wydłuża godziny otwarcia w niedziele handlowe do 22.00 (do tej pory w niedziele galeria była czynna do 20.00). To centrum handlowe jest czynne w ciągu tygodnia i w sobotę od 10.00 do 22.00.
Designer Outlet Sosnowiec - od 1 marca 2018 r. wydłuża godziny otwarcia. Od poniedziałku do soboty będzie czynny od 9.00 do 21.00 (wcześniej był czynny od 10.00), a w niedziele handlowe od 9.00 do 20.00
CH Forum Gliwice - od 1 marca Carrefour będzie czynny dłużej - od poniedziałku do czwartku od godz. 7:00 do 22:00, a w piątki i soboty od godz. 7:00 do 23:00. W niedziele handlowe nic się nie zmieni - hipermarket czynny będzie od godz. 9:00 do 21:00.
CH 3 Stawy Katowice - hipermarket Auchan podjął decyzję o wydłużeniu godzin otwarcia w każdą sobotę od godz. 7:00 do 22:00. Centrum handlowe będzie nieczynne w niedziele z zakazem handlu. W te niedziele będą czynne tylko klub Fitness Academy, do którego jest osobne wejście (od 8 do 20:00) oraz myjnia na parkingu podziemnym w godzinach od 10 do 17.

Ustawa o ograniczeniu handlu nie dotyczy m.in.:

  • stacji benzynowych;
  • kwiaciarni;
  • aptek;
  • lecznic dla zwierząt;
  • zakładów pogrzebowych;
  • punktów z pamiątkami i dewocjonaliami;
  • placówek handlujących prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
  • placówek pocztowych;
  • sklepów w: hotelach, szpitalach i ośrodkach zdrowia, zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku;
  • placówek organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków, targów;
  • placówek na dworcach, w portach i przystaniach morskich, portach lotniczych, w środkach transportu;
  • piekarni,
  • cukierni
  • lodziarni
  • placówek handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna
  • placówek handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek
  • sklepów internetowych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty