Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz palenia mułem i flotem w woj. śląskim. Konsultacje do 6 lutego 2017

DN
Fot. Arc Polska Press
Zakaz używania paliw złej jakości, mułów, wymiana starych kotłów w ciągu 10 lat, Koleje Śląskie za darmo, gdy normy pyłów zostaną przekroczone i apel do rządu: tak woj. śląskie chce walczyć ze smogiem. Trwają konsultacje dotyczące projektu uchwały antysmogowej.

Zakaz używania paliw złej jakości, mułów, wymiana starych kotłów w ciągu 10 lat, Koleje Śląskie za darmo, gdy normy pyłów zostaną przekroczone i apel do rządu, by podobne przepisy wprowadzić w skali całego kraju. Zarząd Województwa Śląskiego przyjął 12 stycznia 2017 projekt uchwały antysmogowej. Nowe przepisy w woj. śląskim mają obowiązywać od września 2017 r.

Pomysł jest kontrowersyjny. Pod naszym tekstem o projekcie uchwały w styczniu 2017 internauci pisali:

Domek: Dobry pomysł, lecz w naszej rzeczywistości nierealny, bo skąd tą kasę?

Sillu: Zakaz palenia mulem ok, bo to naprawdę syf. Flotokoncentrat to węgiel bardzo malej frakcji, ale dobry jakościowo. Piec klasy 5 to 8-10 tysięcy. Plus droższe paliwo. Wystarczyłoby wprowadzić zakaz nadmiernego kopcenia (podobne zalecenia stosowała Szwajcaria na poziomie kantonów)i odstraszające mandaty.

Zanim jednak nowe przepisy wejdą w życie, muszą przyjąć go radni wojewódzcy. A zanim przyjmą, opinię o pomysłach marszałka na walkę ze smogiem muszą wydać mieszkańcy, samorządy lokalne, organizacje pozarządowe, instytucje oraz środowiska naukowe i związki wyznaniowe. Bo uchwała dotyczyć będzie wszystkich. Dlatego właśnie urząd marszałkowski ogłosił konsultacje w tej sprawie. Potrwają do 6 lutego 2017.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami z Raciborza i okolic! [KLIKNIJ W LINK]

CZYTAJ KONIECZNIE: Puste szkoły, ludzie w maskach [WIDEO]

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy smog może zatruć jaja z ekologicznej hodowli? Wyniki najnowszych badań alarmują

Jak wyrazić opinię o projekcie uchwały antysmogowej, jaka ma obowiązywać w woj. śląskim?

Uwagi i wnioski mogą być wnoszone do 6 lutego 2017 roku, w formie pisemnej na adres Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice bądź ustnie w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, ul. Reymonta 24, 40-029 Katowice (w godzinach pracy urzędu) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: [email protected].

Po zakończeniu konsultacji projekt uchwały antysmogowej ma zostać skierowany pod obrady Sejmiku. Ma ona zostać przyjęta przez radnych wojewódzkich przed następnym sezonem grzewczym.

Przypomnijmy: przyjęty w styczniu 2017 przez zarząd województwa śląskiego projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku. Użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły 5-10 lat, powinni uczynić to do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4 – w ich przypadku graniczną datę obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłużono do końca roku 2027.

Każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej jest wprowadzenie od 1 września 2017 roku zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.

Darmowy przejazd Kolejami Śląskimi w "dni smogowe" miałby dotyczyć kierowców, którzy podczas podróży KŚ okażą dowód rejestracyjny pojazdu. Podobne rozwiązanie stosowane jest w Krakowie - tam podczas przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza, komunikacją miejską mogą bezpłatnie jeździć kierowcy, a na jednym dowodzie rejestracyjnym, może podróżować tyle osób, na ile zarejestrowany jest pojazd. Natomiast w naszym regionie wstępnie planuje się, że miałoby to dotyczyć dwóch dodatkowych osób.

Oto projekt uchwały antysmogowej z 12 stycznia 2017

(projekt)

Uchwała Nr /……/……./2017
Sejmiku Województwa Śląskiego
z dnia ………………… 2017 roku

w sprawie:
wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw

Na podstawie art. 18 pkt 1 i art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 486 z późn. zm.) oraz art. 96 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 672 z późn. zm.), Sejmik Województwa Śląskiego uchwala, co następuje:

[ciąg dalszy na następnej stronie]
§ 1.
W celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i na środowisko, w granicach administracyjnych województwa śląskiego wprowadza się ograniczenia i zakazy obejmujące cały rok kalendarzowy określone niniejszą uchwałą.

§ 2.
Rodzaje instalacji, dla których wprowadza się niniejszą uchwałą ograniczenia w zakresie ich eksploatacji, to instalacje, w których - w celu ogrzewania obiektów budowlanych, przygotowywania ciepłej wody użytkowej lub przygotowywania posiłków - następuje spalanie paliw stałych w rozumieniu art. 2 pkt 4a ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r.
o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (t.j. Dz. U. 2014 r. poz. 1728 z późn. zm.), w szczególności kocioł i piec za wyjątkiem kominków, jeżeli:
⦁dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub
⦁wydzielają ciepło lub
⦁wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika.

§ 3.
Podmiotami, dla których wprowadza się ograniczenia i zakazy są podmioty eksploatujące instalacje wskazane w § 2.

§ 4.
W instalacjach wskazanych w § 2 dopuszcza się stosowanie paliwa stałego, pod warunkiem:
⦁braku technicznych lub ekonomicznych możliwości podłączenia obiektu budowlanego do sieci ciepłowniczej centralnej lub sieci gazowej,
⦁spalania paliwa w instalacjach z automatycznym sposobem zasilania paliwa bez rusztu awaryjnego, które spełniają minimum standard emisyjny zgodny z 5 klasą pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń normy PN-EN 303-5:2012 dla urządzeń z automatycznym sposobem zasilania paliwem, co potwierdza się zaświadczeniem wydanym przez jednostkę posiadającą w tym zakresie akredytację Polskiego Centrum Akredytacji, lub innej jednostki akredytującej w Europie, będącej sygnatariuszem wielostronnego porozumienia o wzajemnym uznawaniu akredytacji EA (European
co-operation for Accreditation).

§ 5.
W instalacjach wskazanych w § 2 zakazuje się stosowania:
1) węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
2) mułów i flotokoncentratów węglowych, tj. paliw o uziarnieniu mniejszym niż 3mm,
3) paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem mułów lub flotokoncentratów węglowych,
4) paliw stałych produkowanych z węgla kamiennego, w których zawartość frakcji
o uziarnieniu mniejszym niż 3mm jest większa niż 15%,
5) drewna, którego wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

§ 6.
Dopuszcza się montaż instalacji na paliwa stałe w obiektach budowlanych, których budowa nie została zakończona lub dla których nie uzyskano pozwolenia na użytkowanie, pod warunkiem spełnienia przez te instalacje wymogów określonych w § 4.

§ 7.
Dla podmiotów, o których mowa w § 3, eksploatujących kotły bez rusztu awaryjnego, minimum 3 klasy pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń według normy PN-EN 303-5:2012, co potwierdza się zaświadczeniem wydanym przez jednostkę posiadającą w tym zakresie akredytację Polskiego Centrum Akredytacji lub innej jednostki akredytującej w Europie, będącej sygnatariuszem wielostronnego porozumienia o wzajemnym uznawaniu akredytacji EA (European co-operation for Accreditation), obowiązek użytkowania kotła spełniającego standard emisyjny kotła klasy 5 ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 2028 roku.

§ 8.
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Województwa Śląskiego.

§ 9.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i wchodzi
w życie z dniem 1 września 2017 roku, za wyjątkiem:
1)§ 4 pkt 2, który w odniesieniu do instalacji wskazanych w § 2 i eksploatowanych
w okresie:
a)10 lat od daty produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej, wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022r.,
b)od 5 do 10 lat od daty produkcji, wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024r.,
c)poniżej 5 lat od daty produkcji, wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2026r.,
2)§ 6, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2018 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera