Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz palenia węglem i drewnem: W Krakowie palenie węglem zostało zakazane. A na Śląsku?

KAG
Zakaz palenia węglem i drewnem: Ponad 21 mln zł z programu Kawka trafi do 11 miast
Zakaz palenia węglem i drewnem: Ponad 21 mln zł z programu Kawka trafi do 11 miast arc
Zapadła decyzja ws. zakazu palenia węglem i drewnem. Sejmik województwa małopolskiego uchwalił zakaz używania paliw stałych do ogrzewania mieszkań i domów. Radni dopuścili jednak możliwość palenia drewna w kominkach. Najbiedniejsi mieszkańcy Krakowa będą mogli liczyć na dofinansowanie wymiany pieców oraz dopłaty do rachunków za prąd czy gaz.

W Krakowie węglem domu nie ogrzejesz

Sejmik województwa małopolskiego doszedł do porozumienia ws. zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie. Oprócz zakazu palenia węglem, Krakowianie będą musieli zrezygnować z używania innych paliw stałych do ogrzewania mieszkań i domów. Radni w ostatniej chwili wprowadzili autopoprawkę, zezwalającą na palenie drewnem w kominkach.

Sala obrad województwa małopolskiego została oblężona. Na sali zgromadzili się zarówno zwolennicy wprowadzenia zakazu palenia węglem, jak i przeciwnicy uchwały. Ostatecznie uchwała przeszła, za wprowadzeniem zakazu głosowało 22 radnych, przeciw było 11. Pięciu radnych wstrzymało się od głosu.

Uchwałą wprowadzająca zakaz palenia węglem i drewnem wejdzie w życie po 14-dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Termin 14-dniowy jest obowiązujący dla nowych budynków, które będą otrzymywać pozwolenie na budowę. Budynki istniejące, w których stosuje się paliwa stałe wejdą w okres przejściowy, który pozwoli na dostosowanie się do nowych wymagań.

Okres przejściowy wyniesie 5 lat, oznacza to, że przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2018 roku. Podczas obrad Radni Krakowa przyjęli również program dopłat dla osób najuboższych. Dopłaty będą pokrywały różnicę kosztów ogrzewania mieszkań energią bardziej proekologiczną.

Program osłonowy dla najuboższych będzie realizowany od 2014 do 2022 roku. Według szacunków, z programu osłonowego skorzysta 250 gospodarstw domowych. W przyszłym roku Rada Miasta Kraków planuje na program osłonowy przeznaczyć 135.3 tys. złotych. W ciągu dziewięciu lat trwania programu osłonowego dopłaty wyniosą ok. 6,4 mln złotych.

Uchwalony zakaz palenia węglem i drewnem oraz innymi ciałami stałymi przyjmuje, że wciągu 10 lat od wprowadzenia zakazu nastąpi poprawa czystości powietrza. W tym czasie zanieczyszczenie powietrza ma osiągnąć możliwie najniższy, dopuszczalny poziom.

Program Kawka

W Krakowie wprowadzono zakaz palenia węglem i drewnem. Jednak nie tylko w Krakowie toczy się debata na temat zmniejszenia emisji spalin i pyłów do powietrza. W niektórych miastach woj. śląskiego również rozważano wprowadzanie zakazu palenia węglem.

W całej Polsce zostanie wprowadzony program "Kawka", którego głównym zadaniem jest walka ze smogiem, który powstaje z tzw. niskich spalin pochodzących z domowych pieców oraz lokalnych kotłowni. Gminy oraz spółki ciepłownicze w woj. śląskim otrzymają w 2014 roku ponad 21 mln złotych w ramach programu "Kawka".

W w woj. śląskim, w okresie grzewczym, w niektórych miastach dopuszczalne normy stężania pyłu w powietrzu przekraczane są o kilkaset procent. W ramach programu "Kawka" wymianie mają ulec stare i zużyte węgle piecowe oraz kotłownie. Zużyte piece mają zostać zastąpione nowymi, bardziej ekologicznymi. W ramach programu również część mieszkań w 37 gminach ma zostać podłączona do miejskich sieci ciepłowniczych.

Program Kawka, ma zmniejszyć emisje dwutlenku węgla w Polsce o 68 tys. ton rocznie. Oprócz tego do powietrza trafi mniej niebezpiecznych pyłów. W samym woj. śląskim nastąpi zmniejszenie emisji pyłów o 90 ton rocznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!