Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]

Magdalena Łabądź
Infografika Marek Michalski
Zakaz palenia węglem w piecach: Rząd chce zakazać palenia węglem w domowych piecach. Pytamy zatem, ile ten pomysł będzie kosztował nasze rodziny? Odpowiedzi są szokujące. ZOBACZ NASZE WYLICZENIA

Zakaz palenia węglem w piecach: Wczorajszy tekst w DZ dotyczący projektu rządowego, który ma wprowadzić od 2020 roku zakaz palenia węglem w domowych piecach, wzburzył naszych Czytelników. Również górnicza Solidarność wystosowała apel do premiera Donalda Tuska o wycofanie się z tego kontrowersyjnego pomysłu. Pisma w tej sprawie związkowcy wysłali też do wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza oraz szefa sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Stanisława Żelichowskiego.

Czytelnicy "Dziennika Zachodniego" zadają sobie i nam setki pytań m.in. takich jak: ile pomysły Warszawy będą ich kosztować i czy w ogóle ktoś obliczył, jaki wpływ na standard życia mieszkańców naszego regionu będzie miała ta decyzja?

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
List do DZ: Zakaz palenia węglem? Nie stać nas na opalanie domów gazem
Cichy: Zakaz palenia węglem? Czy premier Tusk traktuje mnie poważnie?

Aby zdążyć z wymianą kotłów i pieców do 2020 r. należałoby zacząć to robić już dziś. Z burzy komentarzy, która przetoczyła się przez nasz portal internetowy dziennikzachodni.pl. Oto najczęściej podnoszone tam kwestie:

1 Co oznacza ogrzewanie ekologiczne? Jaki sposób ogrzewania będzie zgodny z wymogami? Czy, jeśli reforma wejdzie w życie, każdy, kto ogrzewa węglem dom albo mieszkanie będzie musiał z tego zrezygnować? Czy każdy węgiel jest zły i nieekologiczny? Co z dopuszczonymi kotłami niskoemisyjnymi na eko-groszek?

CZYTAJ KONIECZNIE:
Rząd wprowadzi zakaz palenia węglem w piecach. To jest cios w śląską gospodarkę!

2 Zmiana systemu ogrzewania na ekologiczne to ogromna inwestycja dla domowego budżetu. Kto ma za nią zapłacić? Czy będziemy mogli liczyć liczyć na wsparcie finansowe ze strony gmin, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a może planowany jest jakiś program rządowych dopłat? Jeżeli tak, to jak będą wyglądały procedury ich otrzymania..

3 Ta ostatnia kwestia rodzi kolejne niejasności, bo dotychczas otrzymanie wszelkiego rodzaju dofinansowania z kasy państwowej lub samorządowej to wędrówka po urzędniczym torze przeszków. Czy zatem droga do dotacji związanej z wymianą urządzeń grzewczych w naszych mieszkaniach i domach zostanie uproszczona? Czy warto sięgnąć po takie dofinansowanie z budżetu?

4 Jednak podstawową informacją, jaką chce poznać przeciętny Kowalski, jest oczywiście sprawa pieniędzy. I to nie tylko wydatków poniesionych na zmianę ogrzewania na ekologiczne, ale tych, które będzie musiał ponosić później .

Jak wiadomo węgiel jest paliwem opałowym uznawanym za jedno z najtańszych. O ile więc więcej kosztuje ogrzewanie gazem, olejem opałowym, energią elektryczną lub podłączenie do nitki ciepłowniczej? Kto ma pokryć ten wzrost kosztów?

5 I na koniec, by nie było takiego bałaganu jak przy wprowadzaniu "ustawy śmieciowej", kwestia zasadnicza. Czy miasta i gminy są przygotowane na wprowadzenie tej reformy? Czy wiedzą, jaka jest struktura ogrzewania domów na ich terenie? Ile gospodarstw ogrzewa swoje domy węglem? Ilu osób tak naprawdę ten problem dotyczy? Od tego przecież zależy koszt całej operacji.
Na większość z tych pytań odpowiadamy. Niestety, niektóre pozostają bez odpowiedzi. To przede wszystkim te, które zadaliśmy wczoraj przedstawicielom samorządów. Bez efektu...

Zakaz palenia węglem w piecach: Bez pieca na węgiel zimą? Alternatywa jest bardzo droga

Od 2020 roku ogrzewanie węglem, jako paliwem nieekologicznym, nie będzie możliwe - zapowiada rząd. To oznacza jedno. Koszt ogrzewania mieszkania czy domu może wzrosnąć nawet o 300 proc., gdy alternatywą dla wegla jest tylko prąd lub gaz propan butan. Dla wielu rodzin będzie to oznaczać katastrofę domowego budżetu na niespotykaną dotychczas skalę.

- System ogrzewania proekologicznego obejmuje dziś ogrzewanie gazem, olejem opałowym, energią elektryczną lub ogrzewanie przy użyciu ekologicznego niskoemisyjnego kotła węglowego. To również podłączenie do nitki ciepłowniczej - wyjaśnia Maciej Koźmiński, kierownik referatu przyrody wydziału spraw komunalnych UM w Bytomiu.

Zakaz palenia węglem w piecach: Gminy proponują dotacje, ale problem zostaje

Niektóre gminy naszego regionu już dziś proponują mieszkańcom dotację podczas zmiany sposobu ogrzewania na ekologiczny. Takich gmin jest jednak zaledwie 80 i ich mieszkańcy mogą przynajmniej teoretycznie uważać się za szczęściarzy. - W ciągu 8 lat funkcjonowania programu wymienionych zostało 30 tys. palenisk. Kosztuje nas to blisko 200 mln zł rocznie - informuje Piotr Biernat z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Wysokość dotacji w Bytomiu wynosi 70 proc. kosztów poniesionych przez wnioskodawcę na zakup odpowiednich urządzeń grzewczych, ale nie więcej niż 1500 zł - wyjaśnia Koźmiński.

W Katowicach można natomiast otrzymać zwrot 50 proc. kosztów przedsięwzięcia. - Jednak nie więcej aniżeli 6000 zł - mówi Roman Kupka, z wydziału kształtowania środowiska UM.

W Sosnowcu termin składania wniosków o miejską dotację skończył się 30 września. Mieszkańcy muszą więc zaczekać do przyszłego roku.
Zmiana sposobu ogrzewania to jednak dopiero początek wydatków. Kwoty mogą przerazić nie tylko mieszkańców z emeryckimi portfelami, ale także całkiem dobrze zarabiających młodych ludzi. Co gorsza, na dotacje do zmiany ogrzewania w tej chwili nie mogą liczyć mieszkańcy aż 120 gmin naszego regionu które nie mają nawet pomysłu na jakikolwiek program, ani pieniędzy na dotacje, więc ich mieszkańcy muszą radzić sobie sami. Mierzęcice na przykład złożyły wniosek do urzędu marszałkowskiego o dofinansowanie do kolektorów słonecznych. Na razie jednak żadnego dofinansowania nie ma.

W Czechowicach-Dziedzicach także nie ma takiego programu, więc nie ma też nacisku na mieszkańców w sprawie zmian ogrzewania, tyle że po wprowadzeniu programu rządowego nacisk nagle się może pojawić.

Zakaz palenia węglem w piecach: Jak załatwić dopłatę i czy warto się o nią ubiegać?

- Do urzędu miasta należy złożyć stosowny wniosek. Następnie jest on rozpatrywany przez powołaną do tego komisję. Po pozytywnej decyzji spotykamy się z wnioskodawcą, aby podpisać umowę. Dopiero wtedy można rozpocząć inwestycję - mówi Roman Kupka.

I choć urzędnicy twierdzą, że warto walczyć o pieniądze ci, co przeszli biurokratyczną drogę są innego zdania. - Gra nie jest warta świeczki. Pieniądze są nieduże, a cała biurokracja z tym związana jest olbrzymia. Dostałam 700 zł, a potem jeszcze PIT, żeby odprowadzić podatek od tych pieniędzy - mówi nam mieszkanka jednej z jurajskich gmin, która realizuje program dopłat.

Zakaz palenia węglem w piecach: Program rządu znów nie jest programem narodu

Niestety, nie po raz pierwszy pojawia się w Warszawie pomysł, jak centralnie uszczęśliwić na siłę "mieszkańców prowincji". Pomysł rządu jest kolejnym tego przykładem, na dodatek oderwanym od rzeczywistości.
Poszukując odpowiedzi na zadawane przez Czytelników pytania, okazało się, że dziś żadna instytucja - nie tylko centralna, ale nawet wojewódzka - nie ma zielonego pojęcia jak wygląda struktura ogrzewania w poszczególnych miastach województwa. Ile gospodarstw ogrzewa swoje domy węglem? Jakie potrzebne będą środki na zmianę ogrzewania? Kto za to zapłaci?

- To zadanie należy do gmin, każda z nich powinna zrobić taką analizę. Cały czas czekamy na dane - mówi Mariusz Szczygieł z WIOŚ w Katowicach.

Może zatem warto pozostawić uszczęśliwianie mieszkańców gminom? Z bliska potrzeby, marzenia i możliwości widać lepiej niż z Warszawy.

Zakaz palenia węglem w piecach: Związkowcy listy piszą. Do rządu i do Sejmu

Na wieść o możliwości zakazu stosowania węgla kamiennego w domowych paleniskach wśród górników zawrzało. Branżowa Solidarność wystąpiła do premiera Donalda Tuska o wycofanie się z takich planów. Pisma w tej sprawie związkowcy wysłali ponadto do Janusza Piechocińskiego, wicepremiera i ministra gospodarki, do odpowiedzialnego za górnictwo wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza oraz do Stanisława Żelichowskiego, szefa sejmowej Komisji Ochrony Środowiska. - Wprowadzanie w życie proponowanego zakazu jest pomysłem kosztownym i oderwanym od rzeczywistości. Jego realizacja przyniosłaby katastrofalne skutki ekonomiczne dla gospodarki Polski i budżetów rodzinnych Polaków - czytamy w piśmie Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność". Zdaniem związkowców, zły stan powietrza to efekt palenia w piecach różnego rodzaju śmieci, a nie węgla. MIW

Ukraińcy rezygnują z pracy w Polsce

Wideo

Komentarze 123

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wozniak

Ta sprawa jest niedokładnie rozpoznana i swiadcZy o nieznajomości fizjologii roślin i człowieka w atmosferE mamy bardzo małe ilości CO2 a do prawidłowego funkcjonowania organizmów są potrzebne ilości dużo większe około 2%co w naszych warunkach jest nieosiągalne bo jest A niskie ciśnienie Wlasniw niski poziom CO2 powoduje karlowacenie i choroby z niedotlenienia TAK. Niedotlenienia organizmów tak wiec te zakazy , pakiety klimatyczne ... dają odwrotny skutek może klimat się ociepli ale ludzie beda zdrowi i dłużej żyli co wiec j jest ważniejsze? Chyba E tu nie chodzi o zdrowie ludzi? Polecam zaznajomić się z prawami przyrody /asymilacja/ bez CO2 ???? Ale należy tez zwrócić uwagę ze spalanie syntetyków w piecach nie jest wskazane i należy zwrócić na to uwagę a nie na spalanie węgla To tak w skrócie..... pakiety klimatyczne swiadcA o braku znajomosci praw przyrody

r
rp

Wpadłem przypadkiem na ten artykuł i zadaję sobie pytanie dlaczego w Polsce takie artykuły się pojawią i mają społeczną aprobatę? Czy niemiec, duńczyk lub norweg zadają sobie takie pytanie jak w artykule?
Nie zadają sobie bo w ich podejściu to pytanie brzmi ILE NA TYM ZYSKAMY!
Bez komentarza.

m
mobik

Ja nie chcę być truty nie chcę też nienawidzieć moich sąsiadów za to że bez opamiętania trują moje dzieci i wnuki . nie chcemy umierać na raka.

T
Tomeski

Cieszy mnie fakt, że swojego czasu zainwestowałem w piec na ekogroszek w Gizexie. Bez względu na to, co będzie z tym węglem, ja i tak mam spokój. Nie wiem czy to na pewno dobre... ale z drugiej strony jako szary obywatel i tak nie mam zbyt wielkiego wpływu na odgórne decyzje. Tym bardziej, że obecny rząd i tak robi co chce.

n
niemiec

ludzie nie dajcie się ogłupić mieszkam pod monachium 25 lat w miejscowości ok 25 tyś mieszkańców i w 2007 r. wystawiono nam geothermy miało to być najtańsze ogrzewanie bo ciepła woda z ziemi jest za darmo tyle tylko że po podłączeniu się do sieci rachunki wzrosły o 150 % i czy w polsce ludzi na to stać bo od razu powstaje przy tym spółka cwaniakòw a podejrzewam że w polsce kilka spółek które bedą kroić społeczeństwo .

A
Aga

Zaczęliśmy tak palić zeszłej zimy- super sprawa- dym minimalny, niemal niedostrzegalny, opału schodzi mniej i rzadziej się chodzi do pieca.

G
Górnik

Trzeba być krótko wzrocznym debilem, żeby nie powiedzieć... O co w wszystkim chodzi. Kto o zdrowych zmysłach przechodzi z taniego łatwo dostępnego surowca na inne drogie technologie. Pomyślcie po co budują 2 nitkę nordstrem ?? Ruszcie łbem

j
ja

tez mam sąsiada dymi jak kretyn i nieda se wytłumaczyć

P
Pawii

W końcu skończy się smród węgla, ludzie zaczną z głową budować swoje domy, nie będą wrzucać kasy w drogie piece i cały osprzęt + pomieszczenia na kotłownie a zaczną izolować dom jak termos i tutaj każde ogrzewanie będzie tanie, nawet i elektryczne, ale polaczki to tylko narzekać umieją a za kilkadziesiąt lat oddychać czym by nie był0

o
oszusta też

Nie ten wegiel taki szkodliwy jak smieci + plastykowe opakowania tak dymia.Od czego sa Kominiarze zeby badali ciąg w kominie trzeba ludzi nauczyć palic w piecach na inne paliwa uczciwego nie stac w tej chwili.

M
Marek

A może tak spróbować rozpalać w piecu zasyp węgla od góry kupę mniej dymu i syfu a i obsługi pieca
i dłużej się pali . A nie zaraz najcięższe gromy na węgiel. Poczytać www.czysteogrzewanie.pl

p
pablosmaximos

i co członkostwo w faszystowskiej totalitarnej pseudodemokratycznej ue ma być niby argumentem za wdrażaniem wszelkich absurdów w niej wymyślonych ??? nie od dziś wiadomo że "globalne ocieplenie" na które się powołują tzw "specjaliści" z ue to wierutna bzdura i człowiek nie ma na to żadnego wpływu. człowieku pomyśl logicznie... przecież chodzi o to żeby zniszczyć Polski przemysł węglowy, zamkniecie kopalń a później za bezcen wykupią je Niemcy, którzy wiadomo że mają chętkę na polski węgiel... a że to Niemcy kierują ue jest oczywiste - gdy już wykupią kopalnie zmienią politykę ue na węglową z powrotem i będą czerpać zyski z naszego węgla... tusk wypełnia wyłącznie politykę niemiecką w tym (i nie tylko w tym) zakresie nie reprezentując wogóle polskich interesów, jest marionetką pacynką merkelowej, która zagra tak jak mu ona rozkaże

t
tazuj

Czy nie mozna zacząć egzekfować zadymiania palenia mokrym drwenem i węglem? Mam w swojej okloicy kilka domów które codzinnie zadymiają działki nikt tego nie kontroluje, najlepiej zakazać a kto będzie prowadził kontorle czym palę?

h
hopek

A TY myslisz ze ile sie zarabia w niemczech. CZlowieku zyje tu jiz 26 lat, i przecietny zarobek to 1500 euro.

h
hopek

do masy, klupnij sie w lep. Zle myslisz i tak juz POlska to sredniowiecze w mysleniu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3