Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz używania smartfonów w szkołach? Ministerstwo Cyfryzacji chce zabronić uczniom korzystania z telefonów

MCH
Obecnie to szkoły w swoich statutach ustalają warunki korzystania uczniów z telefonów komórkowych. Telefoniczne restrykcje dotyczą najczęściej używania urządzeń podczas zajęć lekcyjnych, ewentualnie podczas przerw.
Obecnie to szkoły w swoich statutach ustalają warunki korzystania uczniów z telefonów komórkowych. Telefoniczne restrykcje dotyczą najczęściej używania urządzeń podczas zajęć lekcyjnych, ewentualnie podczas przerw. pixabay.com
Smartfon wśród dzieci jest dziś nie mniej popularny od szkolnego piórnika czy plecaka. Mimo to szkoły różnie podchodzą do nowych technologii. Ostatnio odgórne wprowadzenie zakazu używania telefonów komórkowych w szkołach rozważa Ministerstwo Cyfryzacji. Zdania naszych Internautów, podobnie jak dyrektorów, są podzielone.

Temat wprowadzenia zakazu używania przez uczniów telefonów komórkowych wraca jak bumerang. Ostatnio debatowała nad nim także Grupa Robocza ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie. Pomysł wyszedł z Ministerstwa Cyfryzacji.

Zakaz smartfonów albo zero zasad. Dzisiaj to szkoła decyduje

Obecnie to szkoły w swoich statutach ustalają warunki korzystania uczniów z telefonów komórkowych. Telefoniczne restrykcje dotyczą najczęściej używania urządzeń podczas zajęć lekcyjnych, ewentualnie podczas przerw.

Nie przegap

Nauczyciele wielokrotnie podnosili już, że uczniowie zbyt często sięgają do smartfonów. Potrafią korzystać z telefonów i na lekcjach i na przerwach. Kiedy robią to podczas lekcji, nie koncentrują się na tym, co mówi nauczyciel. Z kolei kiedy "siedzą z nosem w telefonie" na przerwie, nie integrują się z rówieśnikami.

Samsung zaprezentował smartfony z godką śląską w menu

Smartfon Samsung z godką śląską w menu [ZDJĘCIA + WIDEO + SŁOWNIK]

Dyskusję o zakazie używania smartfonów w szkole sprowokował na Facebooku dr Maciej Dębski, założyciel i lider Fundacji "Dbam o mój zasięg", socjolog, wykładowca akademicki i ekspert w dziedzinie badań naukowych, m.in. "Młodzi cyfrowi".

— Ważne, by znaleźć balans między technologiami a zajęciami analogowymi oraz nauczyć się używać internetu, tabletu czy smartfona w taki sposób, by dziecko mogło na tym tylko zyskiwać. Rolą rodziców jest również modelowanie właściwych postaw wobec technologii — podkreśla dr Maciej Dębski na łamach portalu Uzależnienia Behawioralne.

Co się dzieje w głowach uczniów, gdy piszą kartkówki? Zobaczcie na przykładach

Śmieszne sprawdziany i kartkówki to autentyki. Co uczniom si...

Internauci bronią swoich racji i podnoszą wiele argumentów

O zdanie na ten temat zapytał na Facebooku również Dziennik Zachodni. Odzew wśród naszych Internautów był bardzo duży, a zdania podzielone.

"U nas w SP6 w Łaziskach Górnych za zgodą rodziców poprzez ankietę dzieci nie przynoszą telefonów do szkoły..." - pisze Internautka Basia. Jak tłumaczy dalej: są wyjątki. Wówczas dzieci po wypisaniu odpowiedniego wniosku do dyrektora, mogą przynosić do placówki telefon, ale zamykają go w szafce na czas lekcji, a korzystają z niego dopiero po ukończeniu wszystkich lekcji.

Masz jeden z tych modeli smartfonów? Uważaj! Okazuje się, że setki milionów modeli iPhonów są podatne na tzw. jailbreak. Najbardziej zagrożonych jest 9 modeli telefonów. Zobacz listę!Czytaj koniecznie: Ostrzeżenie Google! Masz te aplikacje w swoim telefonie? Koniecznie je odinstalujModele iPhone'ów produkowane od 2011 do 2017 są podatne na tzw. jailbreak. Można go wykonać na setkach milionach iPhone'ów i nie da się tego naprawić żadną aktualizacją. Żeby wykorzystać podatność telefonu na jailbreak, musi on być połączony kablem z laptopem, jednak zgubiony telefon może zostać odblokowany bez wiedzy właściciela.Jak podaje INNPoland, o podatności poinformował na Twitterze użytkownik axiOmX. Podatność nazwano checkm8, a dotyczy pamięci ROM - tylko do odczytu, stąd nie do naprawienia.Jailbreak - co to znaczy? Jailbreak to proces usuwania ograniczeń narzuconych przez Apple na urządzenia działające pod tym systemem poprzez używanie własnych jąder systemu. Dotyczy to urządzeń iPhone, iPod touch, iPad i Apple TV. Innymi słowy, to usunięcie systemowych ograniczeń nałożonych na producenta, by zapewnić dany poziom bezpieczeństwa. Jailbreak w USA jest legalny, w Europie zaś w większości przypadków skutkuje utratą gwarancji producenta czy sprzedawcy. Jeśli masz któryś z tych dziewięciu modeli telefonów, uważaj! Listę zagrożonych modeli znajdziesz na kolejnych slajdach >>>Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 6

Te smartfony są najbardziej podatne na jailbreak. Zobacz, cz...

Pomysł ministerstwa popiera również Internautka Joanna. "Chodzi tylko o zakaz używania. Dzieciaki w szkołach mogą mieć telefony, ale wyłączone w tornistrach. Dzieci w razie potrzeby zawsze mogą skorzystać z telefonu w sekretariacie. Sama pracowałam w szkole, gdzie prawie wszystkie dzieci na przerwach siedziały z nosem w telefonie. Nie było dnia, żeby ktoś go nie zgubił i był płacz" — wyjaśnia.

Podobnego zdania jest pani Internautka Monika. "Wystarczy, że dziecko zadzwoni tuż przed wejściem szkoły, wyłączy telefon i schowa na czas pobytu w plecaku na czas nauki. W naszej szkole jest zakaz i to działa" — przekonywała na Facebooku DZ.

Internauta Łukasz zwrócił uwagę z kolei na inną rzecz: Paradoks w tym wszystkim jest taki, że każdy z was korzysta ciągle ze smartfonów, przykładem jest ten post tak chętnie komentowany. A dzieciom, czy młodzieży zakazywać. Dzieci nie uczą się złych nawyków, one je kopiują — napisał.

Pan Lukasz jest generalnie przeciwny wprowadzaniu w szkołach zakazu używania smartfonów. "Co za bzdura! Świat się zmienia, wszystko idzie do przodu, a w Pl dyskusja o jakiś zakazach" — denerwował się w innym wpisie.

Przeciwna jest także Internautka Maria. "Często nauczyciele nie reagują jak dziecku coś się stanie i wtedy dziecko samo musi informować rodziców" — twierdzi.

Zobacz koniecznie

Co o zakazie używania smartfonów mówią sami nauczyciele?
Z ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników Forum Oświatowego dla Nauczycieli i Dyrektorów wynika, że w większości szkół zakaz używania komórek już funkcjonuje. Przyznało to 66 proc. ankietowanych. 27 proc. zgłosiło, że w ich szkołach zakazu nie ma, ale niewykluczone, że się niedługo pojawią. Zdecydowana większość nauczycieli i dyrektorów (88,5 proc.) opowiedziała się bowiem za wprowadzeniem obostrzenia — podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Blisko 59 proc. nauczycieli uważa, że zakaz powinien dotyczyć jedynie uczniów.**Tylko 16,7 proc. ankietowanych przyznała, że zakaz powinien solidarnie objąć całą szkolną społeczność.**

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera