Zakazane pamiątki z wakacji, czyli co Polacy przywożą z...

  Zakazane pamiątki z wakacji, czyli co Polacy przywożą z zagranicy ZDJĘCIA

  Iwona Świetlik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zakazane pamiątki z wakacji, czyli co Polacy przywożą z zagranicy
  Głowa aligatora, fragmenty rafy koralowej, kapelusz z dodatkami ze skóry i zębów krokodyla oraz żywe skorpiony - to między innymi takie pamiątki z wakacji
  1/25

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Iwona Świetlik

  Głowa aligatora, fragmenty rafy koralowej, kapelusz z dodatkami ze skóry i zębów krokodyla oraz żywe skorpiony - to między innymi takie pamiątki z wakacji przywożą Polacy do kraju. 11 sierpnia w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym były prezentowane przez funkcjonariuszy Urzędu Celno-Skarbowego. ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej co roku organizowana jest wspólnie z sekcją dydaktyki Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Na terenie zoo prezentowane są wyroby z całego świata wykonane z gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, a przywożone przez turystów do kraju.

  ZOBACZCIE ZDJĘCIA ZAKAZANYCH PAMIĄTEK
  Zobacz galerię


  Wśród nich są m.in.
  szal z rysia kanadyjskiego, kapelusz skórzany z dodatkami ze skóry i zębów krokodyla, spreparowana głowa aligatora, skóra aligatora missisipijskiego, spreparowana skorupa żółwia, fragmenty rafy koralowej i nalewka z Wietnamu z zatopionym w niej zaskrońcem indyjskim. Jak się okazuje, Polacy zabierają nawet żywe zwierzęta, takie jak skorpiony, jaszczurki czy pająki ptaszniki z Meksyku.

  - Okazy zostały przywiezione do naszego kraju z naruszeniem obowiązujących przepisów. Ujawniono je w bagażach turystów lub w przesyłkach pocztowych, a następnie zatrzymano na lotniskach - mówi Grażyna Kmiecik, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

  - Stanowią własność skarbu państwa, dlatego możemy je prezentować i przestrzegać, aby nie kupować takich zakazanych pamiątek na bazarach. Przywóz jest możliwy, ale trzeba mieć na to odpowiednie dokumenty. W innym wypadku to przestępstwo - dodaje.

  Dla ludzi ekspozycja co roku prezentowana w zoo, to czasem jedyna okazja, aby dotknąć niedźwiedzia czy koralowców. Funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego wyposażają w wiedzę na temat zakazanych pamiątek, w tym podpowiadają jakich formalności należy dopełnić, aby przywieźć do kraju pamiątkę, jak wymienione wyżej.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo