Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakażenia koronawirusem w województwie śląskim to 13 procent wszystkich przypadków w skali kraju. Gdzie jest największy przyrost zakażeń?

OPRAC.:
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Potwierdzone zakażenia Covid-19 w województwie śląskim stanowi 13 procent wszystkich przypadków w skali kraju. Pod względem liczby zakażeń województwo śląskie znajduje się na pierwszym miejscu w kraju. Niestety śląskie odnotowało też najwyższą liczbę zgonów - 1364 osoby, co stanowi 14,4 procent wszystkich przypadków śmiertelnych w Polsce. Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez dr hab. Sławomira Sitka, dr hab. prof. UŚ Sławomira Pytla, dr hab. prof. Elżbietę Zuzańską - Żyśko, na zlecenie stowarzyszenia Biznes - Nauka - Samorząd "Pro Silesia"

W raporcie przygotowanym przez naukowców przedstawiono przestrzenne rozmieszczenia i natężenia liczby potwierdzonych przypadków Covid-19 w województwie śląskim w 36 powiatach. Raport monitoruje skalę i dynamikę zjawiska, jednak nie wyjaśnia natomiast przyczyn jego przebiegu. Raport przedstawia dane z okresu od 13 do 16 listopada 2020 r.

Analiza bazuje na danych powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych z województwa śląskiego. Uwzględniono liczbę odnotowanych pozytywnych przypadków SARS-CoV2, liczbę ozdrowieńców oraz zgonów. Aktywne przypadki obliczono jako różnicę pomiędzy liczbą zakażeń a liczbą ozdrowieńców oraz liczbą osób, które zmarły z powodu koronawirusa. Dane przeliczono na 100 tys. mieszkańców, co pozwala zachować porównywalność wyników niezależnie od wielkości potencjału demograficznego poszczególnych powiatów.

Sytuacja województwa śląskiego na tle kraju

W Polsce odnotowano do tej pory 665 547 zakażeń koronawirusem, a osoby z województwa śląskiego z pozytywnym wynikiem stanowią 13,8 procent wszystkich przypadków w skali kraju. Pod względem liczby zakażeń województwo śląskie znajduje się na pierwszym miejscu w kraju. Niestety śląskie odnotowało też najwyższą liczbę zgonów - 1364 osoby, co stanowi 14,4 procent wszystkich przypadków śmiertelnych w Polsce. Potencjał demograficzny województwa śląskiego stanowi 11,8 procent populacji Polski, co świadczy, że udział zjawiska jest większy, aniżeli wynikałoby to z proporcji liczby ludności.

Pod względem potwierdzonych zakażeń na 100 tysiąc mieszkańców województwo śląskie jest na drugiej pozycji w skali kraju po województwie małopolskim.

Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 w województwie śląskim

Według danych stanowiących sumę liczb raportowanych na dzień 13.11.2020 roku przez PSSE w województwie śląskim, odnotowano 96888 przypadków zakażeń koronawirusem.

Osoby u których odnotowano dodatni wynik testu stanowią 2,15 proc. populacji województwa.

Do tej pory największą liczbę zakażeń przekraczającą poziom 5 tys. odnotowano w:

  • Częstochowie,
  • Katowicach
  • powiecie cieszyńskim.

Najmniej pozytywnych wyników testów stwierdzono w Siemianowicach Śląskich, gdzie liczba osób zakażonych wyniosła 800 osób.

Rozkład przestrzenny zakażeń na 100 tys. mieszkańców w powiatach woj. śląskiego

Rozpiętość liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców waha się od 1201 w Siemianowicach Śląskich do 3219 w Jastrzębiu-Zdroju, przy średniej wojewódzkiej wynoszącej 2149 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Najwyższe wartości zjawiska przekraczające poziom 3000 przypadków na 100 tys. mieszkańców dotyczą:

  • Jastrzębia-Zdrój;
  • Rybnika;
  • powiatu rybnickiego;
  • Rudy Śląskiej;

Nieznacznie niższe wartości odnotowano w:

  • powiecie cieszyński;
  • powiecie wodzisławskim;

W ujęciu przestrzennym najwyższe wartości oprócz wymienionej Rudy Śląskiej obejmuj południowo-zachodnie i południowe powiaty województwa śląskiego.

Stosunkowo niskie wartości odnotowano w miastach na prawach powiatu w centralnej części województwa. Najmniejszą liczbę zakażeń na 100 tys. mieszkańców zanotowano w:

  • Siemianowicach Śląskich;
  • Sosnowcu;
  • Jaworznie;
  • Tychach;

Relatywnie korzystna sytuacja obejmuje także takie miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jak:

  • Chorzów;
  • Zabrze;
  • Bytom;
  • Gliwice;

W tych miastach skala zakażeń nie przekracza poziomu 1800 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Największy przyrost przypadków odnotowano w:

  • Sosnowcu (226%),
  • Bielsku-Białej (224%),
  • powiecie raciborskim (223%)
  • Katowicach (200%).

Miasta i powiaty w środkowej części województwa odnotowały wzrost w przedziale od 150 do 190 procent.
Najmniejszą dynamikę wzrostu odnotowano w Jastrzębiu Zdroju, gdzie przyrost wyniósł 42 proc. Niewielkie większe wzrosty objęły sąsiednie powiaty: pszczyński, wodzisławski oraz Żory. W obrębie GZM najniższą dynamikę przyrostu nowych przypadków odnotowano w Bytomiu - 64 procent.

Średnio w skali województwa liczba aktywnych przypadków na 100 tys. mieszkańców wynosi
1208. Aktualnie najwięcej aktywnych przypadków na 100 tys. mieszkańców występuje w: Rudzie Śląskiej (1897), najmniej zaś odnotowano w Gliwicach - 613 osób na 100 tys. mieszkańców. Wysoki poziom powyżej 1700 aktywnych przypadków na 100 tys. mieszkańców dotyczy także Rybnika, Częstochowy oraz powiatu bielskiego i cieszyńskiego. Z kolei najmniej przypadków aktywnych występuje w centralnej części województwa i obejmuje zachodnie miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dotyczy to Gliwic, Zabrza, a także Bytomia. Podobnie jest w północnej części województwa w powiatach: lublinieckim, myszkowskim i kłobuckim. Na tych obszarach liczba aktywnych przypadków nie przekracza poziomu 800 na 100 tys. mieszkańców.

W ciągu 14 dni (pomiędzy 30 października a 13 listopada) liczba aktywnych przypadków w województwie śląskim wzrosła średnio o 202 procent. Tendencja wzrostowa dotyczyła wszystkich powiatów, z wyjątkiem Gliwic, które jako jedyne
miasto na prawach powiatu odnotowały 4 procentowy spadek liczby aktywnych przypadków. Nieznaczny przyrost liczby aktywnych przypadków odnotował sąsiedni powiat gliwicki (1proc.). W pozostałych jednostkach skala przyrostów wahała się od 45 procent w Zabrzu do 982 procent Katowicach. Obszar najdynamiczniejszych przyrostów obejmował centralną część GZM. Oprócz Katowic dotyczył: Chorzowa, Świętochłowic, Siemianowic Śląskich oraz Mysłowic, gdzie dynamika przekracza poziom 600 procent.

W województwie śląskim liczba osób zakażonych SARS-CoV2 wzrosła o 108 proc. a grupa obejmująca aktywne przypadki o 202 proc. Poziom aktywnych przypadków wzrósł głównie na tych obszarach, na których do tej pory liczba zakażeń w przeliczaniu na 100 tys. mieszkańców była niższa.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera