- Nie było już możliwe uchylenie jej w trybie organu nadzoru, ponieważ upłynął termin przewidziany na takie działanie. Długo trwała analiza regulaminów i ostatecznie wojewoda zakwestionował osiem z dwunastu rozmaitych zakazów, jakie tam się znajdują - wyjaśnia Renata Kostiw z biura prasowego wojewody.
Chodzi o to, że obostrzenia takie, jak zakaz spożywania alkoholu, niszczenia parkowego wyposażenia czy zakłócania spokoju innych użytkowników parku są już uregulowane w innych aktach prawnych, np. w kodeksie wykroczeń albo ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Prawo miejscowe, zdaniem wojewody, nie powinno powielać postanowień prawa wyższego rzędu.
- Wystarczy spojrzeć na bramę parku, wisi tam mnóstwo piktogramów, same zakazy. Przecież to bez sensu, żeby zabraniać osobie nietrzeźwej chodzenia po parku. A po ulicy może? Co innego, gdyby spożywa alkohol. Sam widziałem, jak latem strażnicy przeganiali ludzi siadających na trawie. A oni chcieli tylko rozłożyć koc i odpocząć. W całej Europie wolno tak robić, tylko u nas nie - opowiada Józef Gruszka, spotkany w parku 3 Maja.
Parki oddano do użytku po remoncie w lutym ubiegłego roku. Wtedy krytykowano wprowadzony regulamin. Wytykano urzędnikom, że zabrania on wprowadzania psów, ale nic nie mówi o innych zwierzętach, choćby... krowach.
- Regulamin ma chronić przed dewastacją nasze wspólne dobro, może wymaga po prostu modyfikacji - ocenia Marcin Maranda, radny, zabiegający o wywieszenie przed parkami informacji w obcych językach.
Częstochowski urząd zapowiedział analizę zastrzeżeń wojewody. Sprawę może rozstrzygnąć Wojewódzki Sąd Administracyjny lub nowa uchwa-ła Rady Miasta, korygująca feralny regulamin.
Największym terenem zadrzewionym w Częstochowie jest Las Aniołowski, znajdujący się w dzielnicy Północ. Parki otaczające klasztor jasnogórski są natomiast tradycyjnym miejscem spacerów dla częstochowian w centrum oraz odpoczynku dla tysięcy pielgrzymów.
Położone na wschód od sanktuarium parki im. Stanisława Staszica oraz 3 Maja, rozdziela jedynie aleja H. Sienkiewicza, prowadząca pod jasnogórski szczyt. Powierzchnia obu parków wynosi ok. 11,6 hektara. Ich obecny kształt, już po gruntownym remoncie, jest zbliżony do nadanego im w 1908 roku. Wtedy towarzyszyły Wielkiej Wystawie Przemysłu i Rolnictwa ziem polskich pod zaborami. Rola parków na przestrzeni lat nie zmieniła się. Dla częstochowian to miejsce spacerów, są tam pawilony wystawowe Muzeum Częstochowskiego i altana, przed którą odbywają się koncerty muzyczne. Place zabaw, staw w parku Staszica, liczne alejki z ławkami tworzą swoisty mikroklimat.
Przybywający do Częstochowy pielgrzymi zawsze traktowali parki jako miejsce odpoczynku po trudach ostatniego etapu marszu, pod drzewami rozbijano namioty i biwakowano.
Niepisaną zasadą było utrzymanie porządku i nie pozostawianie po sobie śmieci.
Teraz oba parki są już ogrodzone i na noc także zamykane.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?