Zakłady Odzieżowe Bytom. Lata genialnego męskiego krawiectwa. A szyły głównie panie. Archiwalne zdjęcia

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Zakłady Odzieżowe Bytom. Zdjęcia archiwalneZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zakłady Odzieżowe Bytom. Zdjęcia archiwalneZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Archiwum DZ
Garnitur z Bytomia w czasach PRL-u był kultowym męskim ubraniem. Bytom nie oznaczał tylko marki, ale też miasto, w którym szyto ekskluzywną, jak na owe czasy, odzież męską. Dziś została tylko marka Bytom, Zakłady Odzieżowe Bytom zostały zlikwidowane. Przypomnijmy sobie, jak wyglądała kiedyś praca nad garniturami z Bytomia. Co ciekawe, dla panów w Bytomiu szyły głównie panie. I nie była to łatwa praca. Zobaczcie zdjęcia z archiwum "Dziennika Zachodniego".

Marka BYTOM istnieje do dzisiaj. Męskie ubrania są sprzedawane pod tym szyldem w wielu galeriach handlowych w Polsce, w tym w woj. śląskim. Do dziś marka jest ceniona za ubrania dobrej jakości (szyte w Polsce). Garnitury i inne ciuchy Bytomia reklamują znani mężczyźni - kolekcję na wiosnę/lato 2020 - aktorzy Maciej Musiałowski i Jacek Koman. Wcześniej twarzą marki był m.in. pisarz Szczepan Twardoch.

Dziś garnitury z Bytomia produkuje krakowska firma w Tarnowskich Górach

Niestety, już od kilku lat ubrania marki Bytom nie są projektowane i szyte w Bytomiu. Siedziba spółki Bytom S.A. znajduje się w Krakowie, a szwalnie - w Tarnowskich Górach.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z Zakładów Odzieżowych Bytom

Po szwalni Zakładu Odzieżowego Bytom pozostała tylko piękna historia lat genialnego męskiego krawiectwa przemysłowego.

Świetne męskie krawiectwo od 1945 r.

Historia zakładu zaczęła się w 1945 roku, po przejęciu ruin niemieckiej szwalni odzieży ochronnej. Zakład zaczął produkcję dokładnie 22 października 1945 roku w budynku przy obecnej ulicy Wrocławskiej 32/34.

Musisz to wiedzieć

Jak czytamy w zakładowej kronice z końca lat 70., w momencie rozruchu zakład miał 110-osobową załogę i 64 maszyny do szycia. Ale już w roku 1952, Bytomskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego przeszły na pracę dwuzmianową i zwiększyły stan zatrudnienia do 1400 osób.

Odzież szyto nie tylko na potrzeby krajowe, ale i na eksport.

"Wartość eksportu liczona w złotych dewizowych wzrasta z 1.300 tys. osiąganych w roku 1965 do 22 mln w roku 1970, a w następnej pięciolatce kształtować się będzie na poziomie 42 mln zł dewizowych".

Ciężka praca w szwalni. Gorąco jak w piekle

Z zakładów w 1975 roku na eksport wysyłano 800 tysięcy sztuk ubrań, m.in. do ówczesnego ZSSR. Wzrosła też liczba maszyn. W 1968 roku było ich już 1700. W tym samy roku zakład wyprodukował 152 tysiące ubrań ze znakiem jakości. To było aż 7 razy więcej w stosunku do produkcji o dwa lata wcześniejszej.

Praca w szwalni była ciężka, zwłaszcza latem. Gdy przychodziły upały, w hali było bardzo gorąco. Szwaczki były ubrane jedynie w bieliznę i cienkie podomki, a i tak lał się z nich pot. Do tego dochodził nieustanny hałas setek maszyn do szycia.

Zobacz i zapamiętaj

W 1969 roku bytomskie zakłady przejęły pod swój zarząd Szkołę Zawodową oraz Technikum Odzieżowe w Tarnowskich Górach. Szkoliły 700 uczniów rocznie. Tak rozbudowany zakład funkcjonował oczywiście nie tylko w Bytomiu, filie miał w Tarnowskich Górach i Radzionkowie.

Jednym z uczniów takiej szkoły był znany dziś projektant mody Tomasz Ossoliński, którego kariera zaczęła się w Bytomiu.

I tylko filia w Tarnowskich Górach do dziś zajmuje się szyciem garniturów z Bytomia.

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

FORUM LOKALNEGO BIZNESU - Mirela Paterok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie