MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakończenie roku w Bielskiej Szkole Przemysłowej. Huczne uroczystości z okazji 160-lecia placówki. ZDJĘCIA

JAK
Uroczyste zakończenie roku w Bielskiej Szkole Przemysłowej
Uroczyste zakończenie roku w Bielskiej Szkole Przemysłowej JAK/Materiały Szkoły
Zakończenie roku w Bielskiej Szkole Przemysłowej miało dzisiaj, 21 czerwca, wyjątkowo uroczysty charakter. Wszystko z powodu przypadającej w tym roku 160. rocznicy istnienia szkoły. Jednym z ważniejszych punktów obchodów jubileuszu było dzisiejsze odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej ekspertowi włókiennictwa prof. Leonowi Unickiemu, który przyczynił się do rozwoju placówki. Później odbyło się wręczenie świadectw i wyróżnień najlepszym uczniom. Najlepszą uczennicą została Angelika Mitoraj z klasy 3BG z najlepszą średnią w szkole 5,60. Gratulujemy!

Bielska Szkoła Przemysłowa - zakończenie roku 2023/2024

Tablica z inskrypcją "Profesor Państwowej Szkoły Przemysłowej/Prof. Leon Unicki/23.06.1897-14.09.1970/Zasłużony dla rozwoju bielskiego przemysłu włókienniczego/Patriota, nauczyciel, ekspert" została umieszczona obok pokoju nauczycielskiego, wśród portretów wybitnych nauczycieli Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Inicjatorem upamiętnienia prof. Unickiego był dr inż. Józef Ćwiertka, bielski ekspert włókiennictwa, absolwent Bielskiej Szkoły Przemysłowej, która przez lata funkcjonowała jako Bielska Szkoła Włókiennicza.

- Dla osób, które profesora Unickiego znały osobiście, były jego uczniami, później współpracownikami, a wreszcie przyjaciółmi ten dzień jest ukoronowaniem starań o ożywienie pamięci o tym człowieku. Człowieku o ponadprzeciętnej energii i intelekcie. Człowieku, który swoje siły i talenty poświęcił tej szkole i temu miastu. Profesor Unicki żył w trudnych i burzliwych czasach, które wielu Polaków poddawały próbie szlachetności. Pan profesor Unicki zdał ten egzamin i dla nas wszystkich może być wzorem hartu, niezłomności i patriotyzmu - powiedziała Gabriela Michalska, dyrektor Bielskiej Szkoły Przemysłowej.

Bielska Szkoła Przemysłowa - zakończenie roku szkolnego

W uroczystym odsłonięciu tablicy wzięli udział m.in. krewni prof. Unickiego, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, biskup diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Adrian Korczago.

- Profesor Unicki pracował w naszej szkole już od lat 20. ubiegłego wieku. Wówczas była to szkoła, w której nauczano w języku niemieckim. Pierwszym polskim dyrektorem był inż. Jerzy Stonawski, objął to stanowisko w roku 1922. Szkoła stopniowo przekształcała się w szkołę polską z nauczaniem w języku polskim. Istniała wówczas potrzeba zatrudniania wykładowców, specjalistów uczących w języku polskim. I pan Unicki, który był wtedy asystentem, został wysłany, żeby się w tej dziedzinie włókiennictwa szkolił. Pod koniec lat 30. stał się głównym specjalistą od technologii włókiennictwa. Po II wojnie światowej pracował w tej szkole, ale przede wszystkim pracował dla przemysłu włókienniczego w Bielsku, współpracował z dyrektorami wszystkich zakładów włókienniczych, których było sporo i był ekspertem w tej dziedzinie właściwie do swojej śmierci. Zmarł nagle u swojej córki w Londynie. Pomysł upamiętnienia prof. Unickiego pojawił się wśród członków bielskiego Oddziału Stowarzyszenia Włókienników Polskich, których przedstawicielem jest pan dr inż. Józef Ćwiertka, inicjator odsłonięcia tablicy, którą ufundował prezydent Bielska-Białej - mówiła w niedawnej rozmowie z DZ dyrektor Gabriela Michalska.

Całą rozmowę z dyrektorką Bielskiej Szkoły Przemysłowej można przeczytać TUTAJ

Dr inż. Józef Ćwiertka stwierdził, że bardzo dobrze znał prof. Unickiego. Przez dwa lata był jego uczniem, robił u niego pracę dyplomową, a później był jego asystentem. Podkreślał, że Leon Unicki był wyjątkową postacią - wybitnym znawcą włókiennictwa zaangażowanym w jego rozwój.

Bogaty życiorys prof. Leona Unickiego

- Myślę, że ilością osiągnięć (Leona Unickiego - red.) dla tej szkoły, ale także naszej społeczności, dla rozwoju miasta, społeczności ewangelickiej można by obdzielić przynajmniej trzy życiorysy - stwierdził prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Bp Adrian Korczago przypomniał, że prof. Unicki był członkiem bielskiej Rady Parafialnej.

- Bardzo szybko awansował na drodze kościelnej i w ramach diecezji cieszyńskiej był kuratorem tejże diecezji, a to jest świecki zastępca diecezji. Brał udział w obradach synodu diecezji, a później ten synod wybrał go do synodu Kościoła, gdzie został wiceprezesem konsystorza Kościoła ewangelicko-augsburskiego, czyli świeckim zastępcą biskupa Kościoła - podkreślił bp Adrian Korczago.

Po odsłonięciu tablicy można było obejrzeć film przybliżający postać prof. Unickiego. Następnie odbyło się wręczenie świadectw i upominków dla wyróżniających się uczennic i uczniów. Najlepszą uczennicą została Angelika Mitoraj z klasy 3BG z najlepszą średnią w szkole 5,60. Gratulujemy!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni