Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w KWK Pniówek. Ratownicy wciąż poszukują siedmiu zaginionych

Adam Tobojka
Adam Tobojka
PAP
PAP
Dawid Lach/JSW
Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej, rozpoczętej w sobotę rano w kopalni Pniówek. Jej celem jest zawężenie otamowanego rejonu ściany N-6 oraz penetracja odtamowanej pochylni N-6. Kolejny etap zakłada przywrócenie funkcjonalności pochylni i dotarcie do zaginionych górników. Etap ten potrwać może nawet do pięciu miesięcy.

20 kwietnia 2022 roku w KWK Pniówek doszło do serii wybuchów metanu, na skutek których śmierć poniosło szesnastu górników i ratowników górniczych, którzy po pierwszym wybuchu ruszyli na pomoc poszkodowanym. Siedmiu z nich – dwóch górników i pięciu ratowników – pozostało za tamami, wzniesionymi by odgrodzić objęty pożarem rejon kopalni.

Akcję ratowniczą wznowiono w sobotę, 4 lutego. Podczas pierwszego, zakończonego właśnie etapu ratownicy górniczy zawęzili otamowany rejon, stawiając w okolicach wyrobisk ściany N-6 nowe tamy izolacyjne z piany chemicznej. Umożliwiło to penetrację odtamowanej pochylni N-6. Cel pierwszego etapu został osiągnięty.

- Roboty przy budowie tam rozpoczęły się dopiero po przewietrzeniu wyrobisk i uzyskaniu bezpiecznej dla ratowników atmosfery kopalnianej – informuje rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomasz Siemieniec.

Kolejny etap zakłada dotarcie do uwięzionych pod ziemią górników i ratowników.

- Dalsze prace związane z przywróceniem funkcjonalności pochylni N-6, skąd zgodnie z jednym z wariantów akcji, ma za zostać wykonane prostopadłe do ściany N-6, 350 metrowe wyrobisko, które pozwoli ratownikom bezpiecznie dotrzeć do zaginionych górników. Ten etap akcji ma być prowadzony na zasadach prac profilaktycznych i może potrwać od czterech do sześciu miesięcy - kontynuuje Tomasz Siemieniec.

W akcji ratowniczej w sumie brało udział 90 zastępów ratowniczych - 86 z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz 4 zastępy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
W rejonie ściany N-6 nie zostanie wznowione wydobycie węgla. Obszar ma zostać przygotowany pod wizję lokalną, którą przeprowadzi powołana przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego komisja. Jej celem będzie ustalenie przyczyn i okoliczności wybuchu. Postępowania prowadzą także prokuratura i Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera