MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakonnik z Bytomia aresztowany. Miał zgwałcić chłopca. Franciszkanin nie przyznaje się do winy

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Franciszkanin z Bytomia miał gwałcić dziecko. Został aresztowany.
Franciszkanin z Bytomia miał gwałcić dziecko. Został aresztowany.
Zakonnik z Bytomia został aresztowany przez sąd. Jest podejrzany m.in. o zgwałcenie małoletniego. - Franciszkanin nie przyznaje się jednak do popełnienia zarzucanych mu czynów - informuje Marek Furdzik, prokurator rejonowy w Bytomiu

Zakonnik z Bytomia aresztowany. Jest podejrzany m.in. o zgwałcenie chłopca

Bytomski zakonnik, a konkretnie franciszkanin z parafii św. Wojciecha, został aresztowany przez sąd. Prokuratura postawiła mu już zarzuty. Jest on podejrzany o zgwałcenie osoby małoletniej, a także skrzywdzenie kolejnych dwóch takich osób.

- Śledztwo jest prowadzone przeciwko podejrzanemu. Zarzucane są mu trzy czyny o charakterze seksualnym - informuje w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" Marek Furdzik, prokurator rejonowy w Bytomiu.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Najpoważniejsze jest przestępstwo, którego dopuścił się na przestrzeni szeregu lat. Jest to przestępstwo ciągłe polegające na tym, iż doprowadził małoletniego do obcowania płciowego oraz do innych czynności seksualnych poprzez nadużycie zaufania, stosowanie przemocy, gróźb i pozbawienie wolności. Ponadto zarzucane są także dwa czyny na szkodę małoletnich poniżej lat 15, polegające na doprowadzeniu do poddania się innym czynnościom seksualnym przy wykorzystaniu stanu bezradności poprzez podanie im alkoholu i w wyniku snu. Oprócz tego, zarzucane są mu także czyny polegające na rozpijaniu małoletnich - kontynuuje prokurator rejonowy w Bytomiu.

Wobec podejrzanego zakonnika, jak już zostało to wspomniane, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Franciszkanin z parafii św. Wojciecha w Bytomiu został już przesłuchany. - Nie przyznaje się jednak do popełnienia zarzucanych mu czynów - dodaje Marek Furdzik.

Do całej sprawy odniosła się Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce w oficjalnym komunikacie udostępnionym na stronie internetowej.

- Wspomniany zakonnik w trybie natychmiastowym został odsunięty od dotychczasowych obowiązków. Jednocześnie Prowincja - zgodnie z obowiązującym prawem - dnia 04.02.2021 r. zawiadomiła Prokuraturę Rejonową w Bytomiu o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie. Mając na uwadze najpierw dobro osób trzecich oraz chęć rzetelnego wyjaśnienia tej sprawy zarząd Prowincji do chwili obecnej ściśle współpracuje z organami państwowymi - napisał o. Dydak K. Rycyk OFM, prowincjalny delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Do czasu zakończenia tej sprawy, postępowanie kanoniczne jest wstrzymane. - Jest to zgodne z wytycznymi Stolicy Apostolskiej oraz wytycznymi zawartymi w instrukcji KEP - czytamy we wspomnianym komunikacie.

Nie przeocz

Komunikat Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce

W związku z prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Bytomiu postępowaniem w sprawie podejrzenia popełnienia czynów zabronionych przez jednego z zakonników chcę poinformować, że:

1. Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce, po otrzymaniu wiarygodnych informacji o możliwości popełnienia przestępstwa przez jednego z zakonników, natychmiast podjęła stosowne działania celem zapewnienia bezpieczeństwa osób trzecich i wyjaśnienia otrzymanych informacji. Wspomniany zakonnik w trybie natychmiastowym został odsunięty od dotychczasowych obowiązków. Jednocześnie Prowincja – zgodnie z obowiązującym prawem – dnia 04.02.2021 r. zawiadomiła Prokuraturę Rejonową w Bytomiu o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie. Mając na uwadze najpierw dobro osób trzecich oraz chęć rzetelnego wyjaśnienia tej sprawy zarząd Prowincji do chwili obecnej ściśle współpracuje z organami państwowymi.

2. Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych nie jest stroną postępowania prokuratorskiego. Z uwagi na chronioną prawem tajemnicę śledztwa jakichkolwiek informacji możemy udzielić tylko za wiedzą i zgodą Prokuratury. Wszelkie zapytania należy kierować do Prokuratury.

3. Postępowanie kanoniczne w tej sprawie jest wstrzymane do czasu zakończenia państwowego postępowania karnego. Jest to zgodne z wytycznymi Stolicy Apostolskiej oraz wytycznymi zawartymi w instrukcji KEP.

o. Dydak K. Rycyk OFM
prowincjalny delegat ds. ochrony dzieci
i młodzieży

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni