Zakopane. To nie żarty! Arabowie rozdają pieniądze dzieciom na Krupówkach [14.08.19]

Tomasz MateusiakZaktualizowano 
Jeśli w najbliższych dniach do spacerujących po Krupówkach dzieci podejdzie Arab i wręczy maluchowi... pieniądze, to Polacy nie powinni wpadać w panikę. Wyznawcy Allaha, których obecnie pod Tatrami przebywa minimum kilka tysięcy, obchodzą obecnie swoje największe święto. Uroczystość Id Al Adha (inna nazwa to Kurban Bajram) jest wspomnienie historii ze Starego Testamentu. Święto trwa w świecie arabskim aż 4 dni (do najbliższej środy). W jego trakcie mieszkańcy Bliskiego Wschodu zobligowani są do dawania prezentów dla dzieci oraz jałmużny dla biednych.

Co to za święto?

Jako że kalendarz muzułmański oparty jest na ruchu księżyca większość świąt w bliskowschodniej kulturze ma zmienną datę. W tym roku już na początku sierpnia wyznawcy Allaha obchodzą święto Id Al Adha. Rozpoczęło się ono 10 sierpnia i potrwa do środy 14 sierpnia.

Jak wyjaśniają na swojej stronie internetowej mieszkający w Polsce wierni z Muzułmańskiego Związku Religijnego święto przypomina wiernym wielką pobożność, posłuszeństwo i miłość proroka Ibrahima (Abrahama) i jego syna Ismaila (Izmaela) do Boga. Abraham był gotów złożyć w ofierze Bogu własnego syna, ale Bóg go powstrzymał i w zamian ofiarowano kozę. Od tego czasu mahometanie składają co roku w ofierze kozę, owcę, wielbłąda lub krowę. Świętu towarzyszy też zwyczaj wspierania jałmużną biednych oraz wręczania podarków dzieciom i to nawet całkiem obcym.

Wręczają dzieciom prezenty

- W niedzielę (czyli pierwszy dzień święta Id Al Adha) przeżyłem kulturowy szok - mówi Bartłomiej, taksówkarz z Zakopanego. - W ten dzień obwoziłem po Zakopanem i okolicy rodzinę z Arabii Saudyjskiej. - W restauracji, gdzie zaprosili mnie na obiad nie było wolnego miejsca więc dosiedliśmy się do polskiej rodziny (babci i dwóch wnuków).

Jak mówi kierowca w pewnym momencie gość z Bliskiego Wschodu zapytał kobietę czy może wręczyć jej wnukom pewną kwotę jako prezent. Wyjaśnił, że u niego w kraju jest właśnie święto i tak nakazuje mu tradycja.

- Pani się zgodziła prosząc by była to drobna kwota. W efekcie dwójka dzieciaków dostała po... 500 zł każdy - mówi pan Bartłomiej.

TOP 10 najbardziej irytujących zachowań pseudoturystów w Tatrach

Podobne przypadki od niedzieli zdarzają się pod Giewontem częściej. Obdarowywane przez gości z Bliskiego Wschodu są dzieci np. spacerujące na Krupówkach czy bawiące się w miejskim parku. - Byłam w tym ostatnim z córeczką - mówi pani Maria. - W pewnej chwili podszedł do niej Arab i włożył jej coś do ręki. Wystraszyłam się i podbiegłam do małej. Zobaczyłam w jej ręce 100 zł. Chciałam oddać, ale ten pan tłumaczył mi, że taka jest u nich tradycja i czułby się urażony gdybym zwróciła prezent.

Problemy z jedzeniem

- Jestem na wakacjach w Polsce bo to piękny kraj i ma w naszym regionie świetną opinię - mówi Alkaabi Khaled. To właśnie on wręczył w sobotę przypadkowym dzieciakom po 500 zł prezentu. - Zwiedzamy Polskę, ale nie zapominamy o własnej tradycji. Mamy właśnie najważniejsze i najradośniejsze święta w Islamie. Tradycja każe nam w ich trakcie rozdawać dzieciom prezenty. Robimy to z radością.

Jak zapewnia mężczyzna w Polsce bardzo się mu podoba i na pewno jeszcze tu z rodzina wróci. Jego zdaniem jesteśmy gościnnym i tolerancyjnym narodem. - Jedyne do czego mógłbym się trosze „przyczepić” to jedzenie w hotelach - mówi Khaled. - Mogłoby być bardziej przygotowane pod nasze gusta. Fajnie byłoby też gdyby przygotowano nasze tradycyjne świąteczne specjały które zawsze jemy w dniach Id Al Adha.

Problem w tym, że hotelarze w większości nie mieli pojęcia, że Arabowie mają właśnie święta. - Sami goście też nic o jakiś specjalnych życzeniach nie wspominali - mówi nam przedstawiciel jednego z zakopiańskich 5-gwiazdkowych hoteli. - Myślę jednak, że w kolejnych latach będziemy lepiej znali zwyczaje bliskowschodnich gości i przygotujemy im na święta coś specjalnego. Z każdym rokiem tych gości jest przecież w górach coraz więcej.

FLESZ - Wyprawka za 1400 zł. Szkoła zmartwieniem dla rodziców

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Zakopane. To nie żarty! Arabowie rozdają pieniądze dzieciom na Krupówkach [14.08.19] - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 252

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To przeszpiegi ..Koran zabrania jazdy do nie muzulmandkich Krajow hyba zeby roszerzac islam. Nakazuje klamac tzw.taqya I oszukiwac aby poszerzyc islam..a w zamian da Allah nagrode. Poczytajcie Koran to gorsze od main kampf nakazuje klamac oszukiwac balamucic zajac gwalcic itd poto aby tylko Islam mistrial I niewolnicy Islamu..nikt inny....polska sir musi bronic bo jak nie..to..oh zobaczcie na zachod co polske czeka

G
Gość

Niech lgbt urządzi paradę w Iranie

G
Gość
2019-08-17T18:21:27 02:00, Smutek:

Być może są tego zdania niektórzy księżą nie po to się kształciłem na studiach teologicznych aby jeść skromnie pouczać innych a samemu nie przestrzegać przykazań kościelnych Pamiętam jednego księdza który się wyręczył mną aby mu kupić karton papierosów bez filtra Natomiast mnie brzydko skrytykował wobec wszystkich wiernych w kościele za brak zeszytu podczas wizyty duszpasterskiej w mieszkaniu . Grzmiał donośnym głosem z ambony Ale dobre trunki musiały stać na stole w pomieszczeniu jadalnym Z poważaniem Jerzy W

Temat nie dotyczy księży. Co za degenerat lgbt

G
Gość
2019-08-17T18:11:25 02:00, Smutek:

Piękny gest moc komuś pomóc finansowo To są osoby zazwyczaj bardzo a bardzo bogate . Bosko jest komuś pomóc finansowo Nigdy nie spotkałem księży którzy chodzą i głoszą ewangelię Boża w kurortach znanych miejscowościach wypoczynkowych Niektórzy wolą mieć służących i nimi się wyręczać aby głosili ewangelię Bożą Z poważaniem Jerzy W

Piękny gest piękniejszy od zamachów terrorystycznych? Od gwałtów w Szwecji? Bogaci...Tym co zrabują i wyłudzą z Niemiec. Księża pomagają choćby w Syrii. Na plebaniach również. Ty zakłamany degeneracie

G
Gość
2019-08-17T18:26:24 02:00, Smutek:

Pamiętam jak przyniosłem ważne gazety dotyczące księdza Jerzego Popiełuszki Niesamowity potworny brzydki zapach z kuchni Przyczyną tego było zbyt tłuste jedzenie czuć było zapach tłuszczu oleju Powód tego stanu był następujący Lenistwo gosposi oraz księży na plebani Z poważaniem Jerzy W

Nie na temat Debil

S
Smutek

Pamiętam jak przyniosłem ważne gazety dotyczące księdza Jerzego Popiełuszki Niesamowity potworny brzydki zapach z kuchni Przyczyną tego było zbyt tłuste jedzenie czuć było zapach tłuszczu oleju Powód tego stanu był następujący Lenistwo gosposi oraz księży na plebani Z poważaniem Jerzy W

S
Smutek

Być może są tego zdania niektórzy księżą nie po to się kształciłem na studiach teologicznych aby jeść skromnie pouczać innych a samemu nie przestrzegać przykazań kościelnych Pamiętam jednego księdza który się wyręczył mną aby mu kupić karton papierosów bez filtra Natomiast mnie brzydko skrytykował wobec wszystkich wiernych w kościele za brak zeszytu podczas wizyty duszpasterskiej w mieszkaniu . Grzmiał donośnym głosem z ambony Ale dobre trunki musiały stać na stole w pomieszczeniu jadalnym Z poważaniem Jerzy W

S
Smutek

Piękny gest moc komuś pomóc finansowo To są osoby zazwyczaj bardzo a bardzo bogate . Bosko jest komuś pomóc finansowo Nigdy nie spotkałem księży którzy chodzą i głoszą ewangelię Boża w kurortach znanych miejscowościach wypoczynkowych Niektórzy wolą mieć służących i nimi się wyręczać aby głosili ewangelię Bożą Z poważaniem Jerzy W

G
Gość

W swoich lepiankach niech się bawią tu nie potrzebujemy ścierek i kocy

M
Mateusz
2019-08-16T09:11:22 02:00, Piotr:

Trzeba odróżnić turystów od muzułmańskich emigrantów-turysta np nawet z ArabiiSaud przyjedzie i wyjedzie ,ma wizę turystyczną i zwykle przebywa u nas kilka dni,nie są to ludzie biedni więc wydają sporo pieniędzy w hotelach i na zakupach,przyjeżdżają całe rodziny co zwiększa jeszcze wydatki-nie uważam aby to było coś złego gdy oni w dobrej wierze chcą podarować komuś jakąś drobną kwotę-u nich rzeczywiście dzielenie się i rozdawanie pieniędzy jest powszechne -.Natomiast to czy ktoś z Polaków zgadza się aby jego dziecko było obdarowywane przez obce zagraniczne osoby kwotami rzędu 500 to już jest kwestia indywidualna i jest to kontrowersyjne.

2019-08-16T14:09:12 02:00, Gość:

Tak jak tzw uchodzców, od migrantów. Jedni i drudzy przyszli po nasze ziemie dla allaha.Taka to różnica...Muzułmanie z Zakopanego badają teren, żadni z nich turyści. przyjechali na przeszpiegi. Islam dał świadectwo o sobie na ulicach europejskich miast.I żadna muzułmańska indoktrynacja tego nie zmieni

2019-08-16T17:17:22 02:00, realia:

na 100%

GONIĆ TO

R
Romans

Jakim trzeba być imbecylem by uwierzyć że to w dobrych zamiarach jest. Proszę im wyjaśnić że takie zachowanie jest nietaktowne w naszej kulturze. No cóż dobrze trafili bo góral na dutki jest lasy i sprzeda wszystko za parę srebrników.

r
realia
2019-08-16T09:11:22 02:00, Piotr:

Trzeba odróżnić turystów od muzułmańskich emigrantów-turysta np nawet z ArabiiSaud przyjedzie i wyjedzie ,ma wizę turystyczną i zwykle przebywa u nas kilka dni,nie są to ludzie biedni więc wydają sporo pieniędzy w hotelach i na zakupach,przyjeżdżają całe rodziny co zwiększa jeszcze wydatki-nie uważam aby to było coś złego gdy oni w dobrej wierze chcą podarować komuś jakąś drobną kwotę-u nich rzeczywiście dzielenie się i rozdawanie pieniędzy jest powszechne -.Natomiast to czy ktoś z Polaków zgadza się aby jego dziecko było obdarowywane przez obce zagraniczne osoby kwotami rzędu 500 to już jest kwestia indywidualna i jest to kontrowersyjne.

2019-08-16T14:09:12 02:00, Gość:

Tak jak tzw uchodzców, od migrantów. Jedni i drudzy przyszli po nasze ziemie dla allaha.Taka to różnica...Muzułmanie z Zakopanego badają teren, żadni z nich turyści. przyjechali na przeszpiegi. Islam dał świadectwo o sobie na ulicach europejskich miast.I żadna muzułmańska indoktrynacja tego nie zmieni

na 100%

R
Ręce opadają

Ostatnio w wiadomościach jest bardzo głośno o tym jak pan miliarder Epstein rozdawał pieniążki małolatom z wiadomymi skutkami. Proponuję żeby policja odwiedziła pana Mateusiaka i wytłumaczyła mu dlaczego się nie normalizuję takich zachowań w polsce.

G
Gość
2019-08-16T09:11:22 02:00, Piotr:

Trzeba odróżnić turystów od muzułmańskich emigrantów-turysta np nawet z ArabiiSaud przyjedzie i wyjedzie ,ma wizę turystyczną i zwykle przebywa u nas kilka dni,nie są to ludzie biedni więc wydają sporo pieniędzy w hotelach i na zakupach,przyjeżdżają całe rodziny co zwiększa jeszcze wydatki-nie uważam aby to było coś złego gdy oni w dobrej wierze chcą podarować komuś jakąś drobną kwotę-u nich rzeczywiście dzielenie się i rozdawanie pieniędzy jest powszechne -.Natomiast to czy ktoś z Polaków zgadza się aby jego dziecko było obdarowywane przez obce zagraniczne osoby kwotami rzędu 500 to już jest kwestia indywidualna i jest to kontrowersyjne.

Tak jak tzw uchodzców, od migrantów. Jedni i drudzy przyszli po nasze ziemie dla allaha.Taka to różnica...Muzułmanie z Zakopanego badają teren, żadni z nich turyści. przyjechali na przeszpiegi. Islam dał świadectwo o sobie na ulicach europejskich miast.I żadna muzułmańska indoktrynacja tego nie zmieni

G
Georg
2019-08-14T20:59:14 02:00, gerd:

nie no znowu ta promocja islamu, od poniedziałku, tfu

2019-08-15T04:25:26 02:00, Gość:

Promocja islamu? Nie sądzę aby była to promocja ale jeżeli ludzie narzekają że chcą pokoju i tak dalej to niech najpierw siebie szanują, bawi mnie fakt że wyzywacie osoby innej kultury lub wyglądu samym nie będąc lepszym i nie szanując ich. Jestem muzułmanka i mieszkam w Polsce 14 lat i moi rodzice jak i cała rodzina również są muzułmanami i nigdy nie spotkałam się z czymś takim by ktokolwiek nie szanowal kogoś, bił, nie sprzątal lub gwałcil i zabijal może to było wcześniej ale nie tylko w Religi muzułmańskiej i dla tych głupich ludzi Allah to nie jest imię to po prostu z arabskiego na polski dosłownie znaczy bóg. Bardzo przykre np nie noszę huty bo nie trzeba nie ma tego w koranie ani nic to wszystko to jest to jest polityka i nie każdy arab to isis i bomby. Absolutny brak szacunku gdy już zaczniesz z kim gadać to z tego co widzę w komentarzach same wyzywiska. Może znajda się źli arabowie jak i Polacy to normalne że są źli ludzie i dobrzy ludzie i wychowałam się w kilku religiach i naprawdę wszyscy jesteśmy ludźmi i nie ma w tej Religi czegoś takiego ze ZABIJMY to pójdziemy do nieba,z resztą można też przypomnieć co w 2003/2004 i wcześniej Amerykanie robili z Arabką mi po incydencie z Saddamem, i ogólnie nikomu nie podoba się ta sytuacja ponieważ tacy ludzie nie widzą nigdzie akceptacji nawet a co do polski jesteście tacy super macie rację tylko znęcano się nade mną cała podstawowke bo wyglądałam inaczej a mimo tego że nie noszę hidżabu ani nic z tych rzeczy iż tego nie ma w Religi a ludzie również potrafią coś interpretować i znajdą się arabowie LGBTQ i w tym akurat w tym nie mówi się w Religi by zabijać takie osoby czy cokolwiek takiego jeżeli ktoś to robi to po prostu bo człowiek jest zły i zrobił komuś krzywdę. Pod tym artykułem zauważyłam same wyzywiska praktycznie. Smutne bo brak zrozumienia że w krajach arabskich są wojny i problemy z isis a ISIS to nie państwo islamskie bo islam to religia nie państwo i ludzie którzy tak mówia że są muzułmanami nie są nimi,bo zabijanie i brak szacunku do człowieka nie jest raczej mile widziane.

2019-08-15T09:12:07 02:00, Gość:

Więc wszystko jasne...Kłamiesz, bo ci kazali. Wszyscy w Polsce dobrze wiedzą, że kłamstwo jest elementem dżihadu. Jak ci nie wstyd wciskać tę kłamliwą ciemnotę??? Naprawdę myślisz, że ktoś ci uwierzy? Nikt ! Bo islam dał świadectwo na ulicach europejskich miast. Swoimi wpisami tylko to potwierdzasz. Może rzeczywiście jesteś muzułmanką, bo ta twoja baśń bardzo przypomina "Baśnie z tysiąca i jednej nocy". Lubiłem tą książkę jako dziecko. Przypomniałem sobie dzieciństwo.Dziękuje ci za to. Napisz jescze jakąś baśń....

pIszesz o złych i dobrych Arabach-to tak samo jak wśród Niemców z lat 30 byli źli i dobrzy Niemcy-tylko co to znaczy zły Arab-to taki który nie przestrzega ściśle zasad islamu opisanyc w Koranie,zły Niemiec-to taki który nie przestrzega zasad narodowego socjalizmu opisanych w Mein Kamf-oni sami tak odróżniają złych od dobrych wśród swej nacji.

Dodaj ogłoszenie