Zalety i instalacja rekuperacji

Artykuł sponsorowany ASK Energooszczędne Instalacje

Prawidłowo działająca wentylacja nie tylko ułatwia pozbycie się problemu nieprzyjemnych zapachów, ale znaczący wpływ na zdrowie domowników, mikroklimat w domu i na koszty ogrzewania domu. O tradycyjnej wentylacji można powiedzieć tyle, że jej wydajność pozostawia wiele do życzenia. Powoduje duże straty ciepła i nie zapewnia wystarczającej ilości czystego powietrza. Przy wentylacji grawitacyjnej (tradycyjnej) konieczne jest wietrzenie domu nawet zimą. Oznacza to, że wydajność ogrzewania jest niższa, a jego koszty sporo wyższe. Na szczęście jest alternatywa dla systemu grawitacyjnego – instalacja nowoczesna, ekologiczna i ekonomiczna. To system rekuperacji.

Działanie systemu rekuperacji

O zaletach instalacji rekuperacji użytkownik przekonuje się już podczas pierwszej zimy po zmianie systemu wentylacyjnego na nowoczesny i wydajniejszy. Nie musi otwierać okien, aby wywietrzyć mieszkanie i nie wychładza pomieszczeń. Rekuperacja to system mechanicznej wentylacji odzyskujący ciepło z powietrza w ogrzewanym domu. Brzmi skomplikowanie, ale system jest prosty w funkcjonowaniu. Jego sercem jest centrala wentylacyjna, która przez całą dobę nawiewa świeże powietrze do pokoi, jednocześnie usuwając zużyte ze wszystkich pomieszczeń w domu. W centrali znajduje się wymiennik ciepła, przez który przepływają strumienie świeżego i zużytego powietrza. Nie mieszają się ze sobą, natomiast z ciepłego zużytego powietrza przekazywana jest energia do powietrza świeżego, które jest w tym procesie ogrzewane do komfortowej temperatury pokojowej. Schemat działania wentylacji po instalacji rekuperacji rekuperatory-ask.pl/rekuperacja przedstawia się następująco: zewnętrzne, świeże powietrze kierowane jest do domu, a wewnętrzne zużyte wydalane jest poza budynek. Powietrze wewnętrzne oddaje swoje ciepło do powietrza zewnętrznego. W wyniku tego procesu podnosi się temperatura powietrza napływowego.

Niezależnie od warunków atmosferycznych

Wymiana powietrza jest niezależna od warunków atmosferycznych, co oznacza, że świetne efekty w postaci ciepła i świeżego powietrza mamy o każdej porze roku. Instalacja rekuperacji opłaci się, ponieważ niezależnie od pory roku, sprzęt działa niezawodnie. Rekuperacja to wybawienie dla alergików i osób zmagających się z chorobami serca i układu krążenia, ponieważ wraz z wymianą ciepła, oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, typu: alergeny, kurz, roztocza, wirusy i bakterie. Najlepsze modele rekuperatorów mają możliwość wyposażenia w filtr węglowy (antysmogowy), co jest szczególnie ważne w przypadku klientów mieszkających w dużych miastach, gdzie problem smogu zimą, pogarsza ich stan zdrowia i komfort życia. Instalacja rekuperacji to ulga od smogu w domu.

Korzyści ekonomiczne z montażu rekuperacji

Koszty ogrzewania to czasem i połowa kosztów utrzymania domu. Nowoczesne systemy grzewcze ciągle nie są popularne. Ich promocja nie jest wystarczająca. Potencjalni konsumenci nie mają świadomości, że odejście od węgla i gazu w dziedzinie ogrzewania domu jest możliwe, a co najważniejsze, nowoczesne systemy grzewcze i wentylacyjne są nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. Oczywiście, instalacja rekuperacji lub innego systemu sporo kosztuje, ale jest to inwestycja, która zwraca się w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie. Szacuje się, że w rekuperacja pozwala zaoszczędzić nawet połowę dotychczasowych kosztów ogrzewania. Instalację rekuperacji rekuperatory-ask.pl należy zaplanować już przed budową domu i uwzględnić ją w projekcie budynku. Daje to oszczędność podczas budowy domu, ponieważ nie trzeba budować komina i całej instalacji kominowej. Powietrze nie będzie uciekało przez komin. Rekuperacja sprawia, że dom jest prawidłowo wentylowany przez całą dobę. Można odzyskać nawet 90% ciepła, które przy tradycyjnej instalacji uciekłoby do atmosfery. Kolejnym plusem systemu rekuperacji jest nieparowanie luster i koniec problemu z uciążliwymi owadami, typu: komary, meszki, muchy. Filtry wyłapują owady.

Lepszy sen

Zaduch w letnią noc potrafi skutecznie utrudnić zasypianie i spowodować budzenie się w nocy. Nawet otwarte okna nie pomagają. System rekuperacji to sposób na ten problem. Ciągła wentylacja pokoi oznacza lepszy sen. Co ciekawe, badania naukowe wykazały, że umysłach osób wyspanych, śpiących w dobrze przewietrzonych pomieszczeniach w ciągu dnia pracują nawet o 20% wydajniej. Bardzo istotna dla dobrego samopoczucia mieszkańców jest również wilgotność powietrza.

Dla zdrowych płuc

Odpowiednia wentylacja ma wpływ na zdrowie. Mniej alergenów, owadów, pleśni, czy grzybów znacząco wpływa na poprawę zdrowia. Instalacja rekuperacji pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgotności powietrza, co zapobiega takim dolegliwościom jak: wysuszanie błony śluzowej układu oddechowego, uczucie podrażnienia oczu, wysuszanie rogówki.

Istotne jest, aby system rekuperacji kupować u sprawdzonych producentów, oferujących urządzenia najwyższej jakości. Wydajność systemu zależy od prawidłowej instalacji i wykonania kilku czynności przed montażem. Najlepsi producenci gwarantują serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Dodaj ogłoszenie